690 680 960

Historyczna stacja kolejowa w Sobiborze zostanie wyremontowana. Zmieni się w centrum edukacji

Przez to miejsce przewinęło się minimum 250 tys. Żydów, przywożonych do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Władze powiatu postanowiły ocalić budynek dworca przed dalszym niszczeniem. Powstanie tam Centrum Edukacji Historycznej „Stacja Sobibór”.

Powiat włodawski rozstrzygnął przetarg na remont byłej stacji kolejowej w Sobiborze. W budynku historycznego, jednak opuszczonego i niszczejącego od lat dworca ma powstać Centrum Edukacji Historycznej „Stacja Sobibór”. Do przetargu przystąpiły trzy firmy, jednak najlepszą ofertę, opiewającą na kwotę niecałych 1,2 mln zł, przedstawiła firma Handbud z Włodawy. Prace remontowe maja być zakończone do końca listopada, zaś samo Centrum Edukacji Historycznej powstanie w połowie przyszłego roku.

Koncepcja obejmuje nie tylko remont i wyposażenie całego budynku stacji, ale również terenu wokół niego. W budynku znajdzie się m.in. sala ekspozycyjna wystaw czasowych, czytelnia, archiwum sobiborskie. Całość będzie zaaranżowana w stylu rustykalnym lat 20. XX wieku. Zupełnie odmieniony zostanie też teren wokół budynku stacji. Powstanie tam peron kolejowy, parking samochodowy i rowerowy, promenada ekspozycyjna, tablice informacyjne etc.

– Chcemy ocalić od zapomnienia miejsce związane z martyrologią Żydów, jakim jest stacja kolejowa Sobibór. Chcemy, dzięki pieniądzom unijnym, być może z fundacji Laetitia i holenderskiej prowincji Gelderland wyremontować ten budynek, uporządkować plac wokół niego i utworzyć tam Centrum Edukacji Historycznej. Sobibór jest bowiem jedną z dwóch, obok Auschwitz, najbardziej rozpoznawalnych polskich miejscowości w świecie, które są związane z tragedią Holokaustu – tłumaczy starosta włodawski Andrzej Romańczuk.

W Centrum Edukacji Historycznej mają być m.in. organizowane wystawy historyczno-biograficzne, warsztaty dla młodzieży, plenery plastyczne, prezentacje, multimedialne wydawnictwa edukacyjne, prelekcje, spotkania, konferencje etc. Centrum ma także ściśle współpracować z Muzeum w Sobiborze. Jak oszacowano, całość ma kosztować ok. 2,4 mln zł, z czego niecałe 1,2 mln zł pochłoną prace budowlane. Druga połowa to koszty wyposażenia budynku i jego przygotowania do warunków pracy.

W latach 1942–1943 w Sobiborze funkcjonował niemiecki nazistowski obóz zagłady. Został on utworzony w ramach akcji „Reinhardt”, co oznacza, że jego przeznaczeniem była eksterminacja ludności żydowskiej. Zwożono tam głównie Żydów przebywających w gettach i obozach pracy w dystrykcie lubelskim. Docierały tam również transporty z ludnością żydowską z Austrii, Protektoratu Czech i Moraw, Francji, Holandii, Niemiec, Słowacji i ZSRR. Ofiary zabijano w komorach gazowych. Źródła historyczne wskazują, że zamordowano tam co najmniej 250 tys. osób. Większość osób zwożono tam pociągami, właśnie na stację w Sobiborze. Na dworcowej rampie dokonywano selekcji Żydów, po czym część, tych którzy nadawali się do pracy, przewożono do innych obozów w naszym regionie.

(fot. lublin112)

9 komentarzy

  1. A po co ten dopisek nazistowski ????? Niemiecki to niemiecki , a nazisci nie wzięli się z kosmosu , tylko z Niemiec !!!

  2. Cwaniaki z Izraela dołożą kasy?

  3. Niemcy i ukraincy jako sprawcy powinni pokryć koszty tego przedsięwzięcia a nie polski podatnik.

  4. Jakie komory, tu chyba miały być podziemne baseny gdzie wszystkich rażono prądem.

  5. Sory a kolejka karczmiska Poniatowa Naleczow w poniatowej obóz a kolejka zdaje fajna nikt nie myśli o odmowie i obozie na dawnej Idzie. Sobibor lepiej brzmi.

  6. Czy Ambasada Izraela dała chociaż jednego złamanego Eurosa na ten remont? Nie, to Polacy muszą płacić, podczas gdy Żydzi zajmują się pluciem na nas i skłócaniem społeczeństwa

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dni Janowa Lubelskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk
Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach