Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Groźnie wyglądająca chmura w powiecie opolskim (wideo)

W środę po południu na terenie powiatu opolskiego widoczna była nietypowa chmura. Naszemu Czytelnikowi udało się ją nagrać.

Nagranie przesłał do nas Czytelnik. Zostało ono zarejestrowane w Piotrawinie w powiecie opolskim. Jak nam relacjonował, chmury zaczęły wirować, ale na szczęście nie dotknęły ziemi.

O zjawisko zarejestrowane na nagraniu zapytaliśmy specjalistów od pogody. Jak nam przekazali, wszystko wyglądało jak lej kondensacyjny, jednak był to typ chmury „Scud cloud” – właściwie Cumulonimbus pannus, czyli nietypowy postrzępiony fragmenty chmury znajdującej się pod podstawą rozbudowanych chmur Cumulonimbus. Często widoczne są za chłodnymi frontami atmosferycznymi oraz za frontami szkwałowymi burz. Związane są z wilgotnym i chłodnym powietrzem, które znajduje się w strefie oddziaływania prądu zstępującego burzy.

Czasami mylnie chmura ta kojarzona jest z lejkiem kondensacyjnym, czyli zalążkiem trąby powietrznej. Prawdopodobnie ma to związek z tym, że są to chmury bardzo niskie, niekiedy niemal dotykające ziemi. Nie są one jednak groźne.

Do zjawiska doszło dzisiaj pomiędzy godziną 13 a 14, kiedy nad regionem przechodziły burze z ulewnymi opadami deszczu i silnym wiatrem.

(fot. wideo nadesłane Kuba – dziękujemy!)

2 komentarze

  1. Istny Spielberg. Dać nominację do Oskara.

  2. oj Wojtusiu , widzisz jaki świat jest fascynujący, gdybyś chodził do szkoły nie zdziwiłyby Cię takie widoki.