Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Groźne opady marznące wystąpią w woj. lubelskim. Potem odwilż do 8°C i duża dynamika w pogodzie

W nocy z piątku na sobotę, na przeważającym obszarze woj. lubelskiego, spodziewane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem, gdzieniegdzie przechodzące w marznący deszcz lub mżawkę powodujące gołoledź przy temperaturze w okolicach -2 °C/-4 °C. Lokalnie wystąpią trudne warunki do jazdy.

Piątek jest kolejnym dniem, kiedy to nad woj. lubelskim utrzymywały się nieprzyjemne podinwersyjne chmury stratus oraz stratocumulus. Zalega jeszcze masa polarno kontynentalna znad Rosji. Antycyklon znad Federacji Rosyjskiej o imieniu Erik stopniowo słabnie. Z tych podinwersyjnych chmur zdarzyły się ponownie niewielkie opady śniegu ziarnistego, mżawki i słabego deszczu, które w kontakcie z wychłodzonym gruntem i ujemną temperaturą mogły powodować gołoledź. Z najnowszych prognoz wynika, że w kolejnych dniach będziemy obserwować zmianę wzorca pogodowego. Wyż kontynentalny osłabnie i przesunie się w rejon Kazachstanu, jego miejsce w naszej części Europy, zajmą niże z układami frontalnymi wędrującymi z zachodu i południa Starego Kontynentu.

Dziś ponownie w całym regionie panował mróz całodobowy. Na stacjach pomiarowych IMGW był od około -3 °C do -4 °C w najcieplejszym momencie dnia. Nocne spadki temperatury podczas ubiegłej nocy skutecznie zahamowało podinwersyjne zachmurzenie chmurami stratus i stratocumulus. Analogiczna sytuacja będzie w nocy z piątku na sobotę.

W nocy z piątku na sobotę, na przeważającym obszarze woj. lubelskiego, spodziewane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem, gdzieniegdzie przechodzące w marznący deszcz lub mżawkę powodujące gołoledź przy temperaturze w okolicach -2 °C/-4 °C. Strefa opadów będzie przemieszczać się z południowego wschodu na północ i północny zachód. Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność na drogach i chodnikach. Groźna pogoda prognozowana jest do pierwszej części jutrzejszego dnia.

Już od soboty rozpoczynać będzie się kilkudniowe ocieplenie w Polsce, które wkroczy z południa. Wartości powyżej zera pokażą termometry w woj. lubelskim już w niedzielę. Do głosu dojdą ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi, dlatego też w przyszłym tygodniu nie będziemy narzekać na nudę w pogodzie. Mogą pojawić się opady deszczu, okresami deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu, a w sprzyjających warunkach rozkład temperatury w dolnej troposferze może sprzyjać występowaniu opadów marznących powodujących gołoledź na drogach regionu, wzrosnąć może okresami również prędkość wiatru.

Niżowy wzór pogody sprzyjać ma pochmurnej aurze w regionie. W przyszłym tygodniu mogą wystąpić duże wahania ciśnienia, wpływając na nasze samopoczucie. Warunki pogodowe okażą się zmienne i może nie zabraknąć okresami opadów. Termometry w regionie pokażą nawet 6°C/8°C. Noce mogą być bez przymrozków, czemu sprzyjać ma duże zachmurzenie i napływ cieplejszego powietrza o cechach polarnomorskich. Wygląda na to, że będzie to kilkudniowa odwilż.

Wiele wskazuje, że już w okolicach 8-10 grudnia 2022 ponownie nad region dotrą chłodne masy powietrza, powróci mróz, możliwe są także opady śniegu, mieszane i marznące – krótko mówiąc czeka nas powrót do warunków charakterystycznych dla zimy termicznej. Druga dekada miesiąca, ale także ostatnie tygodnie 2022 roku mogą cechować się wartościami poniżej normy, jeśli chodzi o temperaturę, okresy ocieplenia nie będą długotrwałe i częściej gościć będą u nas zimne masy powietrza z północy i północnego wschodu. Może nie zabraknąć ataków zimy, ale na bardziej precyzyjne prognozy pogody przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Prawdopodobieństwo groźnych opadów marznących w kolejnych godzinach sięga 85% w woj. lubelskim.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

(fot. fanipogody.pl)

2 komentarze

  1. Tej strasznej zimy aura jest zdecydowanie przeciwko Polakom… za co, czyżby tak ciężko grzeszyli ?!

  2. Rozbij du.
    Pa

Z kraju

Polityka i społeczeństwo