Na granicy zatrzymano kamizelki kuloodporne oraz hełmy wojskowe. Kupione w Lublinie jechały na Ukrainę

Na granicy w Zosinie zatrzymano dwóch Ukraińców, którzy usiłowali przewieźć na wschód ok. 500 hełmów z kevlaru i 20 kamizelek kuloodpornych. Sprawą zajmuje się prokuratura.

W miniony weekend na przejściu granicznym z Ukrainą, funkcjonariusze dokonujący kontroli dwóch obywateli Ukrainy, którzy powracali z naszego kraju, ujawnili dużą ilość sprzętu obronnego. Mężczyźni usiłowali przewieść ok. 500 hełmów bojowych wykonanych z kevlaru i 20 kamizelek kuloodpornych. Sprawą od razu zajęła się Prokuratura Rejonowa, jednak z uwagi na poważną wagę całej sprawy, przekazano ją do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Jak ustaliliśmy, prowadzone jest postępowanie w sprawie, a nie przeciwko komukolwiek, w chwili obecnej nikomu nie postawiono żadnych zarzutów. Prokuratorzy sprawdzają dokładnie, czy zatrzymany towar spełnia wymagania i normy wojskowe. Jeżeli okaże się że tak, to wtedy mężczyźni usłyszą zarzuty z art. 33 ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

O sprawie jako pierwszy poinformował Onet. Jak się okazało, Celnicy zakwestionowali ładunek, stwierdzając, że są to towary wojskowe, na które trzeba mieć zezwolenie. I to właśnie jest teraz weryfikowane. – Jest to sprawa, jakich wcześniej nie mieliśmy. Z uwagi na ilość przewożonych rzeczy i skomplikowaną materię, to jest trudna i z kategorii poważnych” – tłumaczył portalowi Romuald Sitarz z zamojskiej Prokuratury. W ocenie ma zostać zatrudniony biegły, który oceni, czy na wywiezienie za granicę takiego towaru niezbędne jest pozwolenie. Hełmy i kamizelki są obecnie przechowywane w Zosinie jako dowód w sprawie. -Wiadomo, że Ukraińcy mieli kupić towar w Lublinie, na dowód czego prokuratura dysponuje paragonami bądź fakturami – dodał Sitarz. Jeżeli okaże się, że towar nie nosi cech wojskowych, zostanie zwrócony Ukraińcom, gdyż na jego przewóz nie potrzebne są specjalne zezwolenia.

Tymczasem szybko na sprawę zareagowali politycy PiS. Zdaniem posła Stanisława Pięty, wszystkie z zatrzymanych rzeczy należy jak najszybciej oddać Ukraińcom, gdyż w przeciwnym wypadku „Polska będzie oskarżana przez rodziny poległych o przyczynienie się do śmierci ukraińskich żołnierzy”. Twierdzi on, że transport przeznaczony był dla ochotniczych formacji walczących na rzecz utrzymania integralności Ukrainy lub ukraińskiej armii. Wszystko miało służyć do obrony przed Rosją. Prokuratura zaś odpowiada, że sprawa powinna zostać wyjaśniona do końca lipca, wtedy to będzie znana decyzja, co dalej będzie zarówno z zatrzymanymi, jak i z towarem który przewozili.

(fot. Izba Celna – zdjęcie ilustracyjne)
2014-07-04 18:47:18

Zobacz również

8 komentarzy

 1. …sprawa powinna zostać wyjaśniona do końca …
  Do końca lipca pan towarzysz Putin może odbierać defiladę wojsk rosyjskich w Kijowie i podziękuje naszym celnikom oraz prokuratorom za pomoc w podboju Ukrainy.
  Obym był złym prorokiem

 2. „transport przeznaczony był dla ochotniczych formacji walczących na rzecz utrzymania integralności Ukrainy lub ukraińskiej armii” Hm, wg mnie towar przeznaczony dla banderowców chcących pojechać na „gościnne występy” w te okolice:

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Fobrazy-tragedii-foto-18#
  Swoją drogą dużo w Lublinie widzę busów na ukraińskich rejestracjach. Myślicie, że na truskawki przyjechali? Czy po towar jak wyżej? 😉

  • może tak być, bo bolszewicy zaopatrują się w jak to sie teraz nazywa Rosji, tak czy siak, to to samo tałatajstwo, które mordowało Polaków w bestialski sposób

 3. Patyk - też EM

  I jak tu pomóc „braciom” zza Buga, jak byle celnik traktuje to jak przestępstwo.
  O państwu prokuratorstwu nawet nie wspominając.

 4. Tyle że takie zabawki można bez problemu i zezwolenia kupić w każdym sklepie militarnym o allegro nie wspomnę .Jeżeli nie zajumane z jakichś magazynów wojskowych to w czym problem ? Ani to strzela ani wybucha ,zwykły sprzęt ochronny .

 5. Przecież kupują legalnie, jeszcze im mało? Znalazło się takie coś:
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz%2Fkamizelki-kuloodporne-i-helmy-polskiej-produkcji-trafily-do-ukrainskiego-wojska#
  „Ukraińska Gwardia Narodowa i oddziały specjalne milicji otrzymały pierwszą partię nowych kamizelek kuloodpornych i hełmów produkcji polskiej, odpowiadających standardom NATO” – powiedział ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

  Współczuję mieszkańcom Ukrainy narodowości rosyjskiej… Rodzina mojego dziadka była kiedyś mieszkańcami Ukrainy narodowości polskiej (Wołyń) , tylko dziadek ze swoją mamą przeżyli i uciekli do PL, reszcie nie udało się i została dosłownie wyrżnięta przez banderowców. Na stronach UA widzę, że teraz to samo robią z ludźmi poch. rosyjskiego (media nie informują już o tym;-)

  • Ruscy wymordowali nieporownywalnie wiecej Polakow niz Ukraincy to mi jakos ich specjalnie nie zal.

 6. ten gościu to taki polak jak z putina (putlera) laureat pokojowej nagrody nobla – tak czy inaczej najwyraźniej wypłata w rubelkach zasila mu konto – bo do usd to chyba mocodawcy mają dostęp utrudniony…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Rusza kolejny cykl wykładów otwartych z historii sztuki. I ty możesz wziąć w nich bezpłatnie udział
Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu