Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Górnicy z Bogdanki poszli na rekord. Osiągnęli najlepszy wynik od uruchomienia kopalni

Kopalnia węgla kamiennego w Bogdance podsumowała miniony miesiąc. Okazało się, że górnicy osiągnęli rekordowy postęp ściany. W październiku wydrążyli urobek z długości 465 metrów.

Największy miesięczny postęp ściany w ciągu 41 lat istnienia kopalni w Bogdance osiągnęli górnicy w polu wydobywczym Stefanów. Wydobycie węgla prowadzono przy użyciu kombajnu ścianowego, zdolnego do efektywnego wydobycia dużych ilości urobku w określonym czasie. Maszyna ta wyposażona jest w dwa organy urabiające, które kruszą węgiel oraz zalegające w pokładzie skały. Następnie uzyskany w ten sposób urobek transportowany jest przenośnikami zgrzebłowymi i taśmowymi do szybu wydobywczego, którym wywożony jest na powierzchnię w celu dalszej przeróbki, aż do momentu uzyskania parametrów węgla handlowego.

Kombajnowa ściana nr 7, na której osiągnięto rekordowy wynik, znajduje się ok. 930 m pod ziemią. Górnicy pracują na niej przez całą dobę, w 5 zmianowym systemie pracy. Jak podkreśla prezes zarządu LW „Bogdanka” Kasjan Wyligała, jest to ogromny sukces dla całej spółki. Dotychczas, w całej historii Bogdanki, tylko cztery razy udało się uzyskać wynik przekraczający 400 m postępu w miesiącu.

– Bardzo dziękuję wszystkim górnikom i pracownikom, którzy swoją pracą dołożyli się do tego rekordowego wyniku. To ogromny wysiłek organizacyjny i logistyczny wszystkich służb kopalni, ale wynika on także z wyjątkowej ambicji i zaangażowania naszej Załogi – mówi Kasjan Wyligała.

Ścianę, na której górnicy osiągnęli tak duży postęp, zaczęto eksploatować niedawno, a dokładnie 11 września. Do końca miesiąca wydrążono 180,5 m. Z kolei najlepszy dzienny wynik zanotowano 26 października, kiedy to w ciągu doby górnicy posunęli się o 21,5 m do przodu. Tego dnia wydobycie urobku węglowego wyniosło ok. 30.470 ton z czego uzyskano 22.517 t węgla handlowego.

34 komentarze

  1. Puśćcie im jeszcze kilka gołych bab to wycisną jeszcze więcej.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo