Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Gminy z najwyższą frekwencją w wyborach prezydenckich dostaną też pieniądze. Wiadomo już które

Wiadomo już, do których gmin trafią środki przeznaczone na doposażenie świetlic, placów zabaw i skwerów w konkursie na najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich. Pięć z nich zostało wcześniej nagrodzonych przez MSWiA.

Rozstrzygnięty został wstępnie zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego konkurs, w którym dla gmin z najwyższą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich przeznaczono nagrody finansowe w wysokości od 30 do 50 tys. złotych. Akcja miała na celu mobilizację społeczności lokalnych zamieszkujących gminy wiejskie, miejsko – wiejskie i gminy miejskie do 20 000 mieszkańców oraz ich wsparcie i aktywizację w realizacji projektów lokalnych.

Gminy zostały sklasyfikowane w czterech regionach naszego województwa, podzielonych według starego podziału administracyjnego. Nagradzane były po trzy gminy z każdego z tych regionów. Gminy, w których była najwyższa frekwencja, otrzymają po 50 tys. złotych. Są to: gmina Rossosz w powiecie bialskim, gmina Urszulin w powiecie włodawskim, gmina Wilkołaz w powiecie kraśnickim oraz gmina Chrzanów w powiecie janowskim. Gminy, które uplasowały się na drugim miejscu, czyli: Trzebieszów w powiecie łukowskim, Włodawa w powiecie włodawskim, Kłoczew w powiecie ryckim oraz Godziszów w powiecie janowskim, otrzymają po 40 tys. złotych. Z kolei po 30 tys złotych trafi do gmin, które zajęły trzecie miejsca. Są to: Wyryki w powiecie włodawskim, Konopnica w powiecie lubelskim, Batorz w powiecie janowskim oraz miasto Stoczek Łukowski w powiecie łukowskim.

Pieniądze te mają być przeznaczone na doposażenie świetlic, placów zabaw i skwerów. Łącznie na ten cel ze środków budżetu województwa lubelskiego przeznaczone zostało 480 tys. złotych. Teraz zwycięskie gminy mają czas do końca lipca na złożenie dokumentów, w których określą, na jaki cel przeznaczą otrzymane środki. Szczegółowe wyniki konkursu zostaną ogłoszone do końca wakacji, zaś realizacja zwycięskich projektów nastąpi w terminie do 30 listopada 2020 roku.

Gminy Wilkołaz, Rossosz, Urszulin, Chrzanów i Godziszów za wysoką frekwencję otrzymały wcześniej również z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji promesy na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla Ochotniczej Straży Pożarnej.

(fot. lublin112)

3 komentarze

  1. Pieczychlebek Garncarz

    Jak jest kasa to i ja będę chodził na wybory.???

  2. rolnik co nieznalazł żony

    Czy to nie jest korupcja wyborcza ??

  3. Powinna być kara grzywny za niechodzenie na wybory.