Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Galeria Wydziału Artystycznego UMCS zaprasza na kolejną wystawę. Jeszcze tylko kilka dni (zdjęcia)

W Galerii Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (ul. T. Zana 11) można oglądać retrospektywną wystawę nieżyjącego już artysty – absolwenta Wydziału Artystycznego UMCS Roberta Znajomskiego.

Robert Znajomski przez całe życie związany był z Lubelszczyzną. Urodził się w 1968 roku w Hrubieszowie, zaś zmarł w styczniu tego roku  w Łęcznej w wyniku powikłań po covid-19. Ukończył liceum ogólnokształcące w Tomaszowie Lubelskim, zaś studia wyższe na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

– Artysta pracował z dziećmi i młodzieżą, realizując się twórczo jako pedagog, a także poprzez twórczość własną – informuje rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska. – Zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką, ekslibrisem, fotografią oraz mailartem. Zorganizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 500 wystawach zbiorowych oraz projektach krajowych i zagranicznych. Robert Znajomski był członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie, wiceprezesem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, członkiem międzynarodowego ruchu International Union of Mail-Artists IUOMA oraz członkiem Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali ZŁOM i IUOMA.

Robert Znajomski swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych, między innymi w Zamościu, Lublinie, Łęcznej, Świebodzinie, Słubicach, Krakowie, Tyńcu, Puławach, Kluczborku, Radzyniu Podlaskim, Białymstoku, Olsztynie, a także na wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą [np. Cieszyn, Hrubieszów, Jelenia Góra, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Zamość, Zielona Góra, Zakopane, Druskienniki (Litwa), Treviolo (Włochy), Kovel (Ukraina)].

Artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Między innymi był kilkakrotnym laureatem ogólnopolskich wystaw twórczości pedagogów plastyków w Rzeszowie, w Lublinie, w Tarnowie. Zdobył też Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego za całokształt działalności kulturalnej (2013). W ostatnich latach parę razy doceniono jego twórczość graficzną (Zielona Góra).

A w taki oto sposób twórczość Roberta Znajomskiego charakteryzują inni:

Andrzej Znamirowski – historyk sztuki z Krakowa:

– Tematyką jego prac jest szeroko rozumiana natura i jej modyfikacje poprzez formy geometryczne do abstrakcji włącznie. (W malarstwie) główny nacisk stawia na kolor, który stanowi dla niego źródło inspiracji. W rysunku interesuje go linia, a tematem jest człowiek i przedmiot.

Zdzisława Kapica – instruktor w Tomaszowskim Domu Kultury:

– Mnie podoba się jego świeżość, szczerość i bezpretensjonalność wypowiedzi artystycznych, w których nie dostrzegam choćby cienia zadufania i pozerstwa. Robert niczego nie narzuca, nie kreuje, nie wrzeszczy „patrzcie, jakim jestem artystą „, nie zachwyca się sobą.

Leszek Frey-Witkowski – artysta rysownik, grafik ze Świebodzina:

– Artysta nowych doznań i asocjacji kreacji plastycznych. Od malarstwa bardzo interesującego, szczególnie szpachlą. Świeżość przestrzeni uwieczniającej stan emocjonalny. Ten rytm na trzy czwarte. Ogrom, wielkość nieba, obniżona linia horyzontu buduje klimat gdzieś z podświadomości ogrodów snów, onirycznych, budzący czystymi barwami pozytywne wibracje. Paleta barw szeroka jak w baroku, ale zobrazowany detal rzeczywistości jest bliski neogotykowi. To te wysokie sklepienia nieba. Operowanie wysmakowaną plamą barwną daje właśnie te nadmienione asocjacje do malarzy postimpresjonistycznych. Najwyższych lotów. Nowa świadomość artystyczna.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

2 komentarze

  1. Takie cuś w podstawówce na ostatnich stronach zeszytów sobie rysowałem.

  2. a może trochę szacunku dla zmarłego? zadziwiające w tym kraju mamy tylu mądrych, wspaniałych, utalentowanych ludzi…trzeba było zachować te zeszyty na wystawę…

Z kraju