Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Funkcjonariusze CBA zatrzymali bialskich urzędników. Chodzi o nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów

Funkcjonariusze lubelskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzech bialskich urzędników oraz trzech lokalnych przedsiębiorców. Sprawa dotyczy podejrzenia nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów.

W ramach prowadzonego postępowania pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Białej Podlaskiej Funkcjonariusze lubelskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób, w tym pracowników Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz Gminy Biała Podlaska.

Działania mają związek ze śledztwem dotyczącym podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz Gminy Biała Podlaska w związku z prowadzonymi przetargami. Śledztwo prowadzone było od kilku tygodni i zostało wszczęte w oparciu o materiały zgromadzone przez CBA.

Śledczy ustalili, że urzędnicy przekazywali przedsiębiorcom informacje poufne dotyczące planowanych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, w tym przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych, ścieżek rowerowych.

Jak informuje CBA, wszystko wskazuje na to, że faworyzując oferentów uzgadniali z nimi opis przedmiotu zamówienia, kwotę przeznaczoną na realizację inwestycji oraz wymagania związane z planowanymi zadaniami, stawiając ich w uprzywilejowanej pozycji względem innych potencjalnych wykonawców. Działali tym samym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez firmy, które dzięki temu wygrywały przetargi. W sprawie badany jest okres od lutego do lipca 2020 roku.

Wśród zatrzymanych przez CBA osób znaleźli się zastępca wójta Gminy Biała Podlaska, inspektorzy ds. inwestycji drogowych Urzędu Gminy Biała Podlaska oraz Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz trzej lokalni przedsiębiorcy.

Przeszukano także miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby firm, miejsca zatrudnienia. Urzędnicy usłyszeli w prokuraturze zarzuty nadużycia uprawnień służbowych oraz ujawniania nieuprawnionym osobom informacji. Pozostali podejrzani usłyszeli zarzuty nakłaniania urzędników do nieuprawnionego udzielania informacji i nadużycia uprawnień służbowych w związku z planowanymi i prowadzonymi postępowaniami o udzielanie zamówień.

(fot. CBA)

4 komentarze

 1. Lokalny działacz Marian

  Wzięło by się wkoncu CBA za urząd Miasta we Włodawie tam to dopiero nieprawidłowości, a nikt z tym nic nie robić….

 2. ja się tylko pytam

  a co w mieście inspiracji ?

 3. No tak PO wzięło władzę w Białej Podlaskiej i od razu ustawiają przetargi

 4. urzędnicy z Biała Podlaska i wszystko jasne …
  tam korupcja maszeruje centralną drogą
  niezależnie, kto aktualnie rządzi miastem !!!!