Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Firma sprawdzi, czy pracownicy są zaszczepieni

Powstał roboczy projekt ustawy, która ma umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o tym, którzy pracownicy są zaszczepieni – podaje Prawo.pl. Weryfikacja będzie możliwa przy zastosowaniu aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywaniu zaświadczeń, na których umieszczone będzie zdjęcie.

Według informacji Prawo.pl, przepisy zostały przygotowane na wzór francuski. Rząd ma zająć się projektem na swoim pierwszym wrześniowym posiedzeniu.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło serwisowi Prawo.pl, że trwają prace nad projektem, który daje pracodawcom możliwość sprawdzenia, czy ich pracownicy są zaszczepieni. W przygotowanie regulacji jest zaangażowany również resort zdrowia.

– Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo pracowników, ale też osób, które korzystają z usług danego podmiotu. Żyjemy w dobie epidemii i potrzeba nam rozwiązań gwarantujących ograniczenie transmisji wirusa. Musimy też dać pracodawcom narzędzia, które pozwolą im zachować ciągłość działalności firmy – przekazał resort zdrowia w odpowiedzi na pytania serwisu.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że nie chodzi tutaj o zwolnienie z pracy.

– Nikt nie wprowadza do przepisów prawa do zwolnienia niezaszczepionych, ale chodzi o to, aby np. do kontaktu z klientami byli kierowani zaszczepieni pracownicy, a ci niezaszczepieni zostali oddelegowani do innych zadań – twierdzi resort.

Dodatkowo, projektowane regulacje mają dawać możliwość weryfikacji przez przedsiębiorców, czy osoby korzystające z ich usług są zaszczepione przeciwko COVID-19.

Jak nieoficjalnie dowiedział się serwis Prawo.pl, robocza wersja projektu przygotowana została na wzór francuski.

– Chodzi o to, aby także właściciele restauracji mogli weryfikować klientów – mówi nasz informator. Z naszych ustaleń wynika, że Rada Ministrów ma zająć się projektem na swoim pierwszym wrześniowym posiedzeniu.

W przypadku osoby, która przekazała informację o braku szczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca będzie mógł delegować te osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować ją na urlop bezpłatny.

Przewiduje się również możliwość oczekiwania powyższych informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę.

(fot. pixabay.com, źródło informacji: PAP MediaRoom)

40 komentarzy

 1. Szczepienia nie ograniczają transmisji wirusa !!

 2. Niestety osobiście doświadczyłam czym jest mobbing związany ze szczepieniami. Mój pracodawca wezwał mnie na rozmowę i bez ogródek użył słów: „Chce tu pani dalej pracować?”. Żałuję, że nie miałam włączonego nagrywania w telefonie…
  O ile mi wiadomo, szczepienia są dobrowolne i nic pracodawcy do tego, czy jestem zaszczepiona, czy nie.

  • Idź do inspekcji pracy. Postrasz prawnikiem. Niech zrobią pracownikowi kontrole. Powiedz o mobbingu. Nie daj się.

   • W promocji programu „szczepmy się” dzwoniła do mnie miła pani z zapytaniem czy się zaszczepiłem (pod koniec czerwca) to ja się jej zapytałem czy miał kolonoskopie i czy jej się podobało..? Ona na to że to prywatna sprawa! To ja drugie pytanie: czy „szczepienie” to zabieg medyczny (tak jak kolonoskopia…) a ona że: „no chyba tak”… to jej powiedziałme że to moja prywatna sprawa czy jestem zaszczepiony.
    Według obecnego prawa informacje o zabiegach medycznych są tajne i nie można ich bez zgody pacjenta udostępniać. Jest to prawo nadrzędne nad ew. „ustawą, która ma umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o tym, którzy pracownicy są zaszczepieni”.
    Każde zwolnienie czy mobbing na tle medycznym będzie okazją do wyrwania niezłej kasy od pracodawcy..!!!
    Tak jak teraz przedsiębiorcy wygrywają sprawy o nielegalny zakaz prowadzenia działalności w czasie tzw lock downu..! Pozdrawiam!

 3. ameby kowidowe, knują jak zniszczyć naród polski, plus do tego premie sobie przydzielają. Kpina.

  • mi też się zdaje że to ciąg dalszy straszenia żeby zaszczepić choć połowę polaków… bo premie plandemistów odsuwają się siną dal…

 4. Zakrzep sie. buahahahahahahahahaha

 5. No k…. mać, oczywiście że będzie to używane do zwolnień. Reżim nie sanitarny już. Nie mówiąc że dane medyczne miały być prywatne, a tu nawet z tego nas okradziono.

  • Teraz prawo pracy będą łamać. Nie zaszczepiony, pyk zwolnienie. Dobrze te kowidowe foliowe czapki to sobie obmyśliły…

 6. A co z ochroną danych osobowych i rodo ????

 7. Ile jeszcze ludzie w tym kraju będą się godzić na takie traktowanie i łamanie ich praw. Nie ważne tu, czy ktoś sie zaszczepił czy nie, dostęp do tych informacji prawnie nie może być udzielony nikomu po za opieką medyczną. To co wyprawia obecny rząd jest nie tyle co skandaliczne, ale bezprawne, nie pierwszy raz działają wbrew konstytucji RP. Jeszcze we wcześniejszej kadencji wolność słowa zostala zrównana z błotem, a obecnie już nawet nie ma co mówić o czymś takim. Całkowita hipokryzja. Oby im się to w końcu odbiło czkawką, może wtedy będzie szansa wrócić do normalności.

 8. Kolejna sposób aby zamiast ludzie walczyć z rządem walczyli między sobą… najpierw winą za obostrzenia chcą aby ludzie obwiniali niezaszczepionych, teraz winą za słabe interesy brak szczepień wśród pracowników…
  Ciekawie kiedy zamieszki jak we francji.

 9. Nie wyrażam zgody na ingerowanie w moją dokumentację medyczną przez pracodawcę!!! To skandal, nie pozwólmy na to!!!