Feliniada 2015: Bijatyki i gaz pieprzowy zamiast dobrej zabawy – Listy czytelników

Odbywające się w ramach Lubelskich Dni Kultury Studenckiej koncerty na Felinie, czyli Feliniada, od lat gromadzą najwięcej publiczności. Gwiazdy disco polo ściągają tysiące osób nie tylko z Lublina lecz z całego regionu. Sobotnia impreza została jednak zakłócona przez osoby, które w wielu miejscach wywoływały burdy i bijatyki.

Do największej bijatyki doszło w rejonie ogródków piwnych. Starło się tam ze sobą kilkadziesiąt osób, użyty został także gaz pieprzowy. To spowodowało, że dla sporej części widowni, koncert zakończył się a wiele osób trafiło do szpitala. Otrzymaliśmy sporo informacji od czytelników, którzy zamierzali nawiązując do nazwy imprezy, kulturalnie się pobawić, jednak nie było im to dane.

– Dlaczego impreza, która ściąga tysiące osób jest tak słabo chroniona? – pyta Małgorzata.

– Na koncercie zespołu Akcent, grupa kilkunastu osób rozpoczęła regularną bijatykę w tłumie osób, które przyszły w spokoju posłuchać muzyki na żywo i się przy niej kulturalnie pobawić. W pewnym momencie rozpylony został gaz, który sprawił, że wszyscy wokoło poczuli jego skutki. Pieczenie, ból, a każda próba przetarcia łzawiących oczu kończyła się jeszcze gorszymi skutkami. Przecież tam były całe rodziny, spotkać można było rodziców z małymi dziećmi, kompletna nieodpowiedzialność. Co więcej, ochrona nie potrafiła sobie poradzić z grupą awanturników i co chwila wołali na pomoc policję. Zanim ta dojechała, po raz kolejny użyty został gaz, tym razem jeszcze w większej ilości, sprawiając, że dla setek osób koncert w tym momencie się zakończył. Jak można dopuszczać do takiej sytuacji, żeby przez grupę (…) cierpieli ci, którzy w spokoju bawili się przy muzyce ze sceny – dodaje Małgorzata.


(Bójka dwóch pań)- Sobotnia Feliniada to było coś najgorszego. Jeżeli nie potraficie się bawić to nie przychodźcie, a nie rozpylacie w tłum gaz pieprzowy. Ludzie się dusili, policja i ochrona nie dawały rady z uspokojeniem awanturników. Jeżeli chcecie się lać po mordach to idźcie na swoje podwórko! Żenada, w przyszłym roku powinna być selekcja – tłumaczy Agnieszka.

– Szkoda, że tysiące osób, które przyjechały się bawić na dniach kultury musiały znaleźć się w centrum bijatyki pomiędzy napitymi małolatami, którym w głowach było tylko wszczynanie burd a nie dobra zabawa. Patologia szukająca wokół tylko awantury powinna być od razu usunięta przez pracowników ochrony. A tak przez ich opieszałość, gdy doszło do regularnej bójki nie mogli sobie już poradzić. Przez to cierpiały setki niewinnych ludzi – dodaje Michał.


(Bójka na Feliniadzie – wideo – Kris Duck)
– Wybierając się ze znajomymi oraz dziećmi na koncerty, które wczoraj odbywały się na Felinie, liczyliśmy na doskonałą zabawę. Zwłaszcza, że były one szeroko reklamowane jako Dni Kultury Studenckiej. Jednak z kulturą to nie miało nic wspólnego. Co kilka metrów leżące pijane do nieprzytomności osoby, niejednokrotnie we własnych wymiocinach, osoby załatwiające swoje potrzeby fizjologiczne w miejscu gdzie stały, bez żadnego zażenowania na oczach wszystkich dookoła a do tego liczne awantury i bójki. Dziewczyny bijące się pięściami po twarzach i wyrywające sobie nawzajem włosy, przy tym wyzywające się od najgorszych k… i d….. Jednak użycie w tłumie gazu wobec grupy awanturników spowodowało, że tamci wpadli w jeszcze większą agresję a setki osób wokół musiało zakończyć zabawę z piekącymi oczami. Nie tak sobie wyobrażaliśmy sobotni wieczór. Ostatni raz daliśmy się skusić na tego typu imprezę, gdyż jak widać wiele osób nie dorosło do wspólnej zabawy w plenerze – pisze Robert.

Jak ustaliliśmy, wezwani na miejsce policjanci zatrzymali czterech z awanturników. Są to trzej młodzi mieszkańcy Łęcznej w wieku 20 i 21 lat. Wraz z nimi był 26- letni mieszkaniec Lublina. Cała czwórka spędziła noc w policyjnym areszcie. Dzisiaj zostaną przesłuchani. Wśród osób które zostały poszkodowane i przetransportowane do szpitali jest dwóch ochroniarzy. Ich obrażenia nie są poważne.

Podobnych krytycznych głosów otrzymaliśmy kilkanaście. Mamy jednak nadzieję, że były także osoby, których spokój podczas koncertów nie został zakłócony.


(na zdjęciu okładające się pięściami, leżące na ziemi dwie młode kobiety)

(fot. lublin112.pl)
2015-05-17 15:47:52

135 komentarzy

 1. A mi wtyd, ze w janowskim cie do neta podlaczyli, ktoś ci broni emigrowac do mojzreszowa?

 2. Ludzie to, że ktos ma w rejestracji LUB nie oznacza, że nie jest z tego miasta. Brawo dla tych, którzy nie umieją się zachować i szukają zadymy-dziecinada. Człensony dorośnijcie…jaranie się takimi rzeczami – Boże, jakie to dorosłe.

 3. Po prostu brak kultury, narkotyki ( podejrzewam), alkohol itp. 😉

 4. i po co bydłu robić jakieś imprezy. Po takim zachowaniu powinni zabronić robienia imprez studenckich bo to więcej strat

 5. Obywatel Piszczyk

  Jaka muzyka, taka publika…

 6. ” Dni kultury studenckiej” 😀 pokazali kulturę

 7. komentarzy widze jest tutaj mnostwo,przyznaje ze nie wszystkie czytalem.Moje zdanie jest takie ze powinni duzo czesciej uzywac gumowych kul,skoro wielu ostatnia smierc kibica niczego nie nauczyla… a tymczasem jak widac pijani malolaci z lawkami byli gora, czy tak powinno byc?? smiech. Gdyby to bylo w innym kraju policja czy inne sluzby nie pieprzyly by sie z takim marginesem.wybieralem sie tam jak co roku ale teraz nie zaluje ze nie bylem

 8. Noc kultury Lublin zaprasza turystow.

 9. Moje zdanie jest takie, że ok 40 % studentów to zwykłe bydło i banda meneli i siniaków. Nikt inny tych burd nie robił tylko zawsze biedni i dobrzy studenci, przyszła elita kraju o zgrozo!. Chcecie zobaczyć wyczyny dobrej młodzieży studenckiej. Odsyłam w piątki, soboty na Langiewicza 26 – tam widać tych grzecznych i ułożonych młodych ludzi w wiecznie zaszczanych i zabrudzonych klatkach schodowych.

 10. Lać to pijane i rozpieszczone bydło pałami aż nie będą mogli przez miesiąc na tyłku usiąść tak jak kiedyś za komuny może się wtedy to gnojstwo kultury i szacunku nauczy bo jak na razie to nic dobrego po tych pijanych i tępych baranach nie widać. Żałosne widoki..ech.

 11. czemu do nich nie strzelano ?????????????????

 12. za szkody powinni obciążyć Górnik Łęczna

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7364zł -0.36%
  • GBP 4.8828zł -0.6%
  • EUR 4.406zł -0.24%
  • CHF 4.0806zł -0.2%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie