Droga Krzyżowa Rolników z Puław do Warszawy. Zaniosą Jarosławowi Kaczyńskiemu swoje postulaty

Pięć postulatów zamierzają przekazać Jarosławiowi Kaczyńskiemu rolnicy z naszego regionu. W czwartek wyruszą pieszo z Puław w Drogę Krzyżową Rolników do Warszawy.

W najbliższy czwartek z Puław wyruszy Droga Krzyżowa Rolników do Warszawy. Rozpocznie ją o godzinie 8 rano Msza Święta w kościele NMP Różańcowej. Jest to oddolna inicjatywa niezrzeszonych rolników z województwa lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Uczestnicy mają do pokonania 124 km, a trasa wiedzie przez Gniewoszów, Bąkowiec, Kozienice, Magnuszew, Górę Kalwarię, Konstancin do siedziby partii Prawo i Sprawiedliwość przy ul. Nowogrodzkiej 84 w Warszawie.

Celem jest przekazanie Jarosławowi Kaczyńskiemu swoich postulatów w związku z fatalną sytuacją w rolnictwie, tzw. Piątki Rolnika. Jest to odzwierciedlenie postulatów złożonych wcześniej przez PiS. Rolnicy uważają, że te pięć postulatów jest stanie rozwiązać problemy resztek polskiej wsi. Podstawową sprawą ma być odstąpienie od ukarania rolników, którzy manifestowali w obronie polskiego rolnictwa. Kolejną rzeczą jest zwiększenie nakładów na rolnictwo. Jak przypominają rolnicy, PiS dochodząc do władzy obiecywał, że nakłady na rolnictwo będą wynosiły powyżej jednego procenta PKB. Obecnie, po trzech latach panowania władzy, są one na poziomie zaledwie 0,4%.

Następną kwestią jest obligatoryjna kontrola wszystkich wjeżdżających do kraju produktów rolnych. Chodzi zarówno o te z terenu Unii Europejskiej, jak również krajów trzecich. Rolnicy walczą również o realne ceny skupu produktów rolnych, które będą odzwierciedlały koszty produkcji. Jak tłumaczą, obecnie duże sieci handlowe dyktują ceny, które bardzo często są niższe niż wynosi koszt wyprodukowania owoców czy warzyw. Ostatnim z postulatów jest wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek minimalny procentowego udziału polskich produktów rolnych sprzedawanych w sklepach wielkopowierzchniowych na poziomie 50%.

(fot. pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

27 komentarzy

 1. smutne i zenujace

  • dlaczego smutne a tym bardziej żenujące.. mają swoje postulaty. nie marnuja zywnosci nie zanieczyszczaja środowiska .. nie graja dziećmi.
   Spokojnie bedą szli ze swoimi postulatami.
   Ostatni tydzien Wielkiego Postu troche pokory i szacunku dla tej grupy ludzi.
   Popieram taka inicjatywe

   • zrownywac droge krzyżową z przejsciowymi trudnosciami finansowymi to nie na miejscu to porownywanie rzeczy nieporownywalnych !-oni bedą myśleli o swoich problemach a nie o Męce Panskiej! w kolejnych stacjach!

 2. Ja wyruszam z Lublina na super ekstremalną Drogę Krzyżową do stolicy. Kaczyńskiemu zaniosę moje postulaty – chcę być młody, piękny i bogaty.

  • inwestuj w rolnictwo to twoje chęci się wypełnią

  • A tu Kaczor pociągnął za wiadome sznurki i w czwartek deszcz, śnieg i ogólnie hyc. A ekstremalne przeżycia to ja mam jak muszę takiego powolniaka z siewnikiem albo przyczepą nawozów wymijać przez 2 kilometry, bo albo droga kręta, albo ktoś jedzie z naprzeciwka. Zasiane, a na sadzenie kartofli jeszcze za wcześnie, to można się przejść. Tylko po drodze radzę rozważyć: Dopłatki wzięte? Bo miało nie być, jak PiS dojdzie do władzy. Kto kłamał? A może chcecie likwidacji KRUS (co oznacza przejście do ZUS), bo ostatnio PSLGBT weszło w koalicję z ugrupowaniami postulującymi nie tylko likwidację KRUS, ale i zakaz dojenia krów. Chłopu zawsze będzie źle, ale to dlatego, że nikt mu nie dogodzi.

 3. Karowa+i swinija+co chceta wszystko dostanieta,jak obiecali tak bedzie.nie idzta.lepij dlugopisy na maj szykujta zeby costam cos tam do Brukseli wyprawic.

 4. Ekstremalna droga to by była jakby zaorali wszystkie drogi do warszafki, a tak to pic na wodę.

 5. krowa i świnia + to za mało ?? Macie jeszcze uprawę ,,gówniaków” – też płacą za nie 500+

  • a co ty już bierzesz krowa+ i świnia+ czy to na razie w sferze obiecanek Jarosława na 2021 rok..? Przypominam że mamy początek 2019 roku…

 6. Rolnicy wielce.mi.to biedni !!!!

  • A Ty co Woj zazdrościsz rolnikom? przecież nikt Ci nie broni kupić sobie gospodarstwo i spróbować lepszego życia, ale po co jak lepiej żyć z 500+ czyż nie tak pracoholiku inaczej…..

   • Wam też nikt nie broni sprzedać pole i przyjść na kasę do marketu za 2 tys. mamy wolność wyboru. Zresztą rolnikom od zawsze nic się nie opłaca.

    • rolnictwo – bardzo dochodowe i opłacalne, tylko trzeba umieć myśleć – niestety ale to obce jest tym co idą oni chcą aby z nieba leciało samo…

 7. a co on może, zwykły, szeregowy poseł?

 8. Ludzie do niego czołgami jedzcie , szkoda nóg.

 9. wku....ony chłop

  Duże brawa dla „piątki rolnika” za wiarę, odwagę i determinację.

 10. Popieram postulaty. Oby ten pseudo prezes je wysluchal z rozumem i coś próbował zmienić a nie obucuje same plusy.

  • Krzyżyk na drogę, że tak będzie. W tym kraju od 3 lat to nie obywatel wie co dla niego dobre, tylko rząd. Zabieranie głosu w jakiej kolwiek sprawie kończy się kultowymi już słowami s…. dziadu.

 11. A na zdjęciu zestaw warty 500 000 PLN (pół miliona złotych), taka BIDA NA WSI !!!

 12. A na zdjęciu zestaw warty 500 000 PLN (pół miliona złotych), taka BIDA NA WSI !!!
  Pokażcie mi proszę rolnika, który nie narzeka na swoją sytuację ?
  Nawet jeśli ma dopłaty do kupna sprzętu, kredyt preferencyjny na zakup ziemi, dopłaty obszarowe i inne, KRUS w śmiesznych stawkach, czy kiedykolwiek powie, że jest mu dobrze ? ZAWSZE MAŁO !!! ZAWSZE ŹLE, UCIŚNIONY !!!
  Macie „rząd”, który wybraliście !!!

  • A kto Ci broni spróbować takiego życia? Kupuj ziemię, sprzęt i rób a za dwa lata sam zaczniesz narzekać.

  • tezet to według Ciebie chłop powinien koniem robić? dobry koń + zestaw do niego było by z 15 tys no to masz racje za 500 tysi to ile takich zestawów by kupił hahaha

 13. no przecież będzie 500+ na krowę i 100+ na świnie. Jeszcze mało? Tylko patrzeć jak wielebny Yarosław wprowadzi 1000+ na kota.

 14. głosujcie dalej na PIS

 15. 80% komentarzy które zostały napisane pod tym artykułem pochodzi od osób które najwyraźniej nie rozumieją sensu tego przemarszu. Komentarze typu,, 500+ na świnkę nie wystarcza ” świadczą o poziomie inteligencji osoby która ma zerową wiedzę ma temat polskiej wsi i tego jakie rodzaje gospodarstw znajdują się obecnie na obszarach wiejskich. Zarówno osoby które myślą że ten przemarsz jest przeciwko obecnemu rządowi są w dalekim błędzie, nie jest to również żaden protest ani próba utrudnienia innym osobom życia ( tak jak rolnicy z Agrounii czy nauczyciele). Celem jest przedstawienie rozwiązań które zwiększą konkurencyjność rolnika z wielkimi koncernami oraz rozwiązań które ułatwią odbiorcom czyli jak mniemam większości osób które napisały komentarz w tej sprawie, dostrzeżenie w marketach tego jaki procent produktów rolnych pochodzi z Polski a ile pochodzi z zagranicy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego co kupuje ponieważ sklepy nie informują o tym skąd dany produkt pochodzi (konkretny producent nie marka czy sam kraj pochodzenia). Także prosił bym o to aby pisać takie komentarze które w w konstruktywne sposób przedstawią stosunek do artykułu. A Pani/ Panu który/a pisze o tym aby rolnik poszedł do pracy na ” kasę ” niech powie z czego później ugotuje sobie zupę?

 16. Pedałki z miasta co nawet na prawko was nie stać

  Czytając te komentarze to widzę jak miastowe patusy żyjące z 500 plus zazdroszczą ludziom ze wsi, których ciągnik jest wart wiecej niż oni sami przez całe życie uzbierają ??

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9573zł 1.16%
  • GBP 4.9536zł 0.71%
  • EUR 4.4347zł 1.11%
  • CHF 4.119zł 1.37%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online