Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Eksmisje w Lublinie ruszyły ze zgrzytem. Lokatorzy pozostali w domach

Dzisiaj z samego rana ruszyły zapowiadane od wielu tygodni eksmisje osób, którzy nie mają prawa do użytkowania lokali. Jednak operacja została wstrzymana.

W poniedziałek, punktualnie o godz. 8 rano, rozpoczęły się w Lublinie eksmisje lokatorów, którzy zalegają z płatnościami czy też zajmują mieszkania bezpodstawnie. Zarząd Nieruchomości Komunalnych zlecił ich wykonanie prywatnej firmie z Wrocławia, która kompleksowo miała zająć się eksmitowaniem 14 lokatorów. Na pierwszy ogień poszły osoby, które w żaden sposób nie reagowały na proponowane przez miasto formy współpracy. Jak wyjaśniał Łukasz Bilik, z Zarządu Nieruchomości Komunalnych, lokatorom proponowano m.in. rozłożenie długu na raty czy też zatrudnienie by odpracować dług, jednak nikt z nich nawet się nie zainteresował formą pomocy. Tymczasem wśród osób przeznaczonych do eksmisji są tacy, co zalegają ze spłatą nawet ponad 100 tys. złotych.

Ponieważ żadna z osób przeznaczonych do eksmisji nie posiada prawa do lokalu socjalnego, muszą trafić do pomieszczeń tymczasowych. Jak zapewniała firma wykonująca eksmisje, miały one się znajdować w powiecie świdnickim. Osoby te, miały tam spędzić minimum miesiąc i w tym czasie znaleźć sobie nowe miejsce do zamieszkania. Gdyby tego nie zrobili, firma ma prawo usunąć ich do schroniska dla bezdomnych czy też noclegowni. Jak się jednak okazało, nie do końca wszystko zostało przygotowane.

W pierwszym mieszkaniu do którego zapukał komornik, czekał na niego nie tylko lokator, który miał być eksmitowany, lecz również członkowie Lubelskiej Akcji Lokatorskiej. Postarali się oni wcześniej o pełnomocnictwo mężczyzny, gdyż jak ustalili, lokale do których maja trafić eksmitowane osoby, nie istnieją. – Komornik nie przygotował się do wykonania prac. Firma, która została wynajęta przez Urząd Miasta do przeprowadzenia eksmisji nie zapewniła lokalu zastępczego dla eksmitowanej osoby. Co więcej, ponieważ mężczyzna ten jest inwalidą, nie zapewniona została również opieka medyczna na czas prowadzonych działań- wyjaśniał Michał Wolny z Lubelskiej Akcji Lokatorskiej.

Eksmitowane osoby miały trafić do hotelu Avion w Świdniku. Tam jednak okazało się, że nikt nie poinformował, że mają trafić do niego eksmitowane osoby. Co więcej, dokonano rezerwacji miejsc, jednak dla pracowników firmy a nie osób z eksmisji. Gdy pracownicy hotelu zostali o tym poinformowani, od razu anulowali rezerwacje pokoi, w wyniku czego, nie było gdzie przenieść eksmitowanych osób. Spowodowało to, że zaplanowane na dzisiaj trzy eksmisje zostały wstrzymane. Sprawą zajmuje się już Zarząd Nieruchomości Komunalnych, na zlecenie którego prowadzone są eksmisje.

Przedstawiciele firmy działającej na zlecenie ZNK zapewniają, że dzisiejsze wstrzymanie działań nie wpłynie w żaden sposób na dalszą realizację zadań przez komornika. We wtorek wkroczy on do kolejnych mieszkań a w tym czasie mają zostać zapewnione lokale dla osób eksmitowanych.

(fot. gsv)
2015-08-17 18:32:24

10 komentarzy

  1. Najlepiej całe życie nic nie robić,za nic nie płacić tylko wiedzieć co się należy i od kogo.

  2. Trzeba sobie jasno postawić pytanie – z jakiego powodu ci ludzie zalegają, jeśli jest to zwyczajne olewanie wierzycieli i żerowanie na społeczeństwie to nie powinno być żadnej taryfy ulgowej. każdy płaci za swoje i na swoje pracuje, przez darmozjady później podwyższa nam sie podatki, płacimy na darmozjady do ZUS którym nie należą sie świadczenia, brakuje na inne cele statutowe bo pieniądze ida na darmozjady.. koniec z tym socjalem, nie pracujesz nie jesz.

  3. Na bruk z nimi! Uczciwy człowiek całe życie musi harować, żeby godnie żyć a taki jeden z drugim za darmo będą mieszkać?! Niedoczekanie!

    • ja mieszkam pod lublinem, wiem ile oplaty kosztuja za wode gaz i orad we wsi, w d… mam was wielcy miastowi co zapieprzacie za 2000zl odchodza wam oplaty i co??? biedronka??? a ja nie pracuje mam samochod pole wlasne trzode i kury i oszczedzam tyle ze hej a i do tego nie szukam zony bo jestem przystojny i te lublinianki same przyjedzaja na rypanko bo czuja to co zdiry czuja najbardziej czyli jeszcze wiecej szmalu haha

  4. jak najbardziej-nie płacisz=na bruk.Każdy,kto ma dwie sprawne ręce jest w stanie na siebie zarobić,albo chociaz odpracować to,co podatnicy mu fundują.Siedzą menele w ciepełku za nasz hajs i jeszcze pretensje,ze chcą ich wypiepzryć. Jak już kiedyś powiedziałem-socjal tylko dla tych,którzy mają grupę inwalidzką,a nie dla „biednych”.Co to k.. znaczy biedny? ten,co mu sie robić nie chce też jest biedny.Cygan też biedny,bo kultura mu zakazuje pracy u białego.Sku..wiele po 25-30 lat i w komunalnych mieszkąją,bo im sie nalezy,bo są mniejszoscią.Koniec socjalizmu!!! Do roboty darmozjady.Lewicowe rządy wyłażą.Każdemu daj,a ty zapierd..

  5. Płacić za 50m2 350zł to jak rata „kredytu”. Spółdzielnie mieszkaniowe mają takie „moce i luzy” lepiej jak za PRL.

  6. Jakie trzeba spełniać wymogi,zeby dostać socjalke? Picie wystarczy,czy trzeba być jeszcze cyganem?A może żone i dzieci bić?Patole mieszkają sobie w najlepsze,a my jutro rano do pracy,bo ktoś musi na to zarobić.Wasza je..na lewacka sprawiedliwość społeczna.Konstytucja powinna zawierać w pierwszym punkcie-„chcesz coś posiadać-zapracuj na to”.

  7. Ale dlaczego do powiatu świdnickiego, aby pozbyc sie darmozjadów z Lublina i niech Świdnik sie marwi co dalej?. A co nie ma Hoteli w Lublinie

  8. Jednych do pałacu, innych pod chmurkę.Oto Polska..

Z kraju

Polityka i społeczeństwo