690 680 960

Dzisiaj Dzień Żelków, Chwastów oraz bez Kłamstwa

Każdego dnia w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy. Dlatego też przybliżamy, kto dzisiaj może świętować.

Niedziela 28 marca to dzień, w którym świętować mogą miłośnicy żelków. Słodycze te, ze względu na swój smak, różnorodność kolorów i kształtów, są znane i popularne na całym świecie. Chętnie zajadają się nimi zarówno dzieci, jak też dorośli. Kto i kiedy dokładnie wynalazł żelki, tego obecnie nie sposób określić, wiadomo jednak, że za ich sukcesem handlowym stoi Hans Riegel, twórca firmy Haribo. To on, nawiązując do popularności obwoźnych cyrków z tresowanymi zwierzętami, stworzył żelkowego misia, który do dnia dzisiejszego jest chyba najpopularniejszym z kształtów wśród tych słodyczy.

Z kolei Światowy Dzień Doceniania Chwastów został ustanowiony, aby przekonać społeczeństwo, że nie są to tylko niechciane, natrętne i niepożądane rośliny. Wszystko dlatego, iż stanowią one bardzo ważny element ekosystemu, co więcej wiele gatunków ma wartość zarówno użytkową jak też dekoracyjną. Do tego stanowią bardzo ważną bazę pokarmową dla owadów zapylających jak też ptaków zwalczających szkodniki, posiadają właściwości lecznicze oraz podnoszą walory krajobrazowe.

Jeżeli chodzi zaś o Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa, w tym przypadku również trudno ustalić, kto i kiedy go wymyślił. Wiadomo jednak, że dzień ten został ustanowiony, aby zmotywować społeczeństwo do prawdomówności a tym samym szacunku dla drugiej osoby.

(fot. pixabay)

8 komentarzy

  1. Dzień bez kłamstwa nie realne dla pełowców.

  2. A kiedy święto minety

  3. Łoo dzień chwastów …więc politykom wszystkiego najlepszego

  4. Czyli świeto na Nowogrodzkiej i Żoliborzu 😁

  5. Dla rządu to najtrudniejszy dzień w roku 🙂

  6. Pierwszy tu pisałem , że nie powinieneś się dziś wypowiadać w jakiejkolwiek formie, ale komentarz nie przeszedł. Redakcja jak zwykle czujna. Twoje wypociny zaś zawsze przejdą, nawet nie na temat i z bluzgami. Ot, taka to wolność słowa.

  7. Dzień niemożliwy dla POprzedników.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

II Festyn Rodzinny w Niebrzegowie
Dożynki gminne w Siemieniu. Zagrają Energy Girls, Malibu i News
Potańcówka przy fontannie
Milejowski Koncentrat Smaków czyli dożynki gminno parafialne
Piknik rodzinny w Osowie