Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś świętują lubelscy strażacy. Przygotowali szereg atrakcji dla mieszkańców (wideo, zdjęcia)

Strażacy z Lubelszczyzny obchodzą dziś swoje święto, które połączone zostało z 150-leciem Straży Pożarnej w Lublinie. Trwa też piknik strażacki.

W Lublinie trwają Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z 150-leciem Straży Pożarnej w Lublinie. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą odprawioną w Archikatedrze Lubelskiej w intencji strażaków i ich rodzin. Niezwykle widowiskowo wyglądał przemarsz ulicami miasta na Plac Teatralny. Strażacy sprzed katedry przeszli deptakiem i Krakowskim Przedmieściem. Następnie w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego zorganizowano uroczystą galę z udziałem m.in. władz województwa, parlamentarzystów, samorządowców oraz przedstawicieli innych służb mundurowych.

W obchodach uczestniczy Komendant Główny PSP generał Andrzej Bartkowiak. Przedstawił on również plany dotyczące przyszłości straży pożarnej. Jak podkreślał, jest to jedna z najnowocześniejszych formacji w Polsce, jednak zakres jej działalności wciąż się zmienia, dlatego też niezbędne jest reagowanie na potrzeby i występujące sytuacje. Zwłaszcza, że obecnie jedynie ok. 17 proc. interwencji związanych jest z działaniami gaśniczymi. Większość to akcje związane z szeroko rozumianym ratownictwem. Stąd też plany m.in. zakupu ambulansów dla straży pożarnej.

Z okazji dzisiejszego święta, na Placu Teatralnym zorganizowany został piknik strażacki. Można na nim podziwiać zarówno najnowocześniejsze wyposażenie straży pożarnej, jak też przedmioty i pojazdy, których strażacy używali przed laty. Są też pokazy działania specjalistycznych grup: poszukiwawczo-ratowniczej i wysokościowej oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Na dzieci czeka zaś sprawnościowy tor przeszkód. Do tego dochodzi koncert orkiestr dętych OSP. Całość potrwa do godz. 18:00.

@lublin112.pl #lublin112 #strażpożarna #150lat #csk #lublin ♬ dźwięk oryginalny – lublin112.pl

(fot. wideo lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. … szacun dla strażaków i ratowników … ps … przy święcie zgaszą pewnie też pragnienie co robią równie fachowo … czołem

Z kraju

Sport