Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ten budynek ma być lekarstwem na problem braku miejsc do parkowania przy szpitalach. Niebawem otwarcie (zdjęcia)

Od przyszłego tygodnia o blisko 800 wzrośnie liczba miejsc parkingowych przy szpitalach na ul. Jaczewskiego i Gębali. Wszystko dzięki nowoczesnego, wielopoziomowemu parkingowi, jaki zbudował Uniwersytet Medyczny.

Nowoczesny, wielopoziomowy parking, jaki powstał przy ul. Gębali w Lublinie, jest już gotowy na przyjęcie pojazdów. Budynek powstał w sąsiedztwie kompleksu dużych szpitali, czyli SPSK 4 przy ul. Jaczewskiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przy ul. Gębali. Jest to miejsce, gdzie od lat występuje problem ze znalezieniem wolnego miejsca do zaparkowania auta. Wszystko dlatego, że oprócz pracowników placówek medycznych przyjeżdżają tam rodziny pacjentów, którzy pochodzą z całego regionu i nie tylko.

Choć szpitale posiadają własne parkingi, to często na nich również brakuje miejsc, zaś auta stoją gdzie tylko jest to możliwe. Z kolei przy ulicach jest niewiele miejsc i praktycznie zawsze są one zajęte. Sytuację nieco ratują prywatne parkingi ulokowane na pobliskich działkach. Rozwiązanie tego problemu wziął na siebie Uniwersytet Medyczny, który posiadał działkę z nieczynną od lat kotłownię węglową i w jej miejscu postanowił stworzyć obiekt mieszczący blisko 800 aut.

Jak wyjaśnia rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska, nowy obiekt ma zapewnić zarówno miejsca postojowe dla pracowników uczelni i studentów, jednak przede wszystkim uzupełni braki postojowe dla osób przyjeżdżających do obu szpitali. Realizacja inwestycji kosztowała blisko 33 mln zł.

Łącznie w 7-poziomowym parkingu znajdują się 793 miejsca parkingowe oraz 10 stanowisk do ładowania aut elektrycznych. Obiekt wyposażony jest w automatyczny system obsługujący ruch pojazdów. Do tego dochodzą elektroniczne tablice wskazujące liczbę dostępnych miejsc. Parkować w nim będzie można już od najbliższego poniedziałku. Przez pierwsze dwa tygodnie ma być ono bezpłatne, później za każdą godzinę opłata wyniesie 4 złote. Od września cena wzrośnie o złotówkę, do 5 zł. Dostępne są także abonamenty miesięczne za 250 zł. Jest też opcja VIP, która obejmuje część miejsc na parterze budynku ze stacjami do ładowania aut elektrycznych. Tu koszt wynosi już 350 zł.

(fot. lublin112)

40 komentarzy

 1. Nie wiem jak teraz, ale na Zana wybudowali parking wielopoziomowy i świecił pustkami. Czy ten tak samo skończy?

  • Oczywiście, że tak. Z takimi cenami abonamentów? Choć może podniesione przez dodatki covidowe pensje wystarczą…

 2. oczywiście

 3. Lekarska kasta

  Dohtory już zapewne pobrały darmowe wejściówki VIP, a rodziny pacjentów dalej będą miały problem. Jak to w tym kraju skorzystają tylko dobrze sytuowane 'elity’.

 4. Nic nie napisane czy są miejsca bezpłatne lub płatne dla osob niepelnosprawnych? Jeśli mam inwalidzkś karte niebieską- czy parking ten bedzie bezplatny?

  • A dlaczego bezpłatny dla inwalidów?
   Tak samo płatny jak dla wszystkich tylko miejsca specjalne.

Dodaj komentarz

Z kraju