Dziś Dzień Diagnosty Laboratoryjnego i Samorządu Terytorialnego

Zgodnie z tradycją przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

W czwartek 27 maja obchodzimy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Data nie jest przypadkowa, gdyż dokładnie 27 maja 1961 roku Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Ich ważną misję kontynuują obecnie diagności laboratoryjni. Co roku z tej okazji organizowane są konferencje, seminaria czy też spotkania z pacjentami, które mają za zadanie przybliżać społeczeństwu rolę diagnostów laboratoryjnych w medycynie, których jest w Polsce ok. 16,5 tys. Zwłaszcza, że zawód ten od dawna jest niedoceniany.

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych od lat zabiega o nowelizację ustawy, która jest niezbędna wobec zmieniającego się systemu ochrony zdrowia. Chodzi głównie o to, aby zawód diagnosty był wreszcie traktowany na równi z innymi zawodami medycznymi. Jednak nic w tej kwestii się nie zmienia. Co więcej, jak podkreślają diagności, ich wynagrodzenia nijak się mają w stosunku do posiadanych kwalifikacji. Średnie zarobki wynoszą 2,5-3,5 tys. zł, zaś podwyżki jakie otrzymują są symboliczne. Tymczasem pandemia koronawirusa pokazała, że bez diagnosty laboratoryjnego system ochrony zdrowia nie jest w stanie funkcjonować.

Jeżeli chodzi o Dzień Samorządu Terytorialnego, to upamiętnia on pierwsze, w pełni demokratyczne wybory do rad gmin i miast, jakie miały miejsce 27 maja 1990 roku. Zostały one zarządzone na 27 maja przez ówczesnego Prezesa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, uchwałą Sejmu RP z 2000 roku, 27 maja ustanowiono Dniem Samorządu Terytorialnego.

(fot. pixabay)

Zobacz również

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia