Sobota, 13 lipca 202413/07/2024
690 680 960
690 680 960

Dziewięciu kierowców pożegnało się z dowodami rejestracyjnym za głośny wydech (zdjęcia)

Policjanci z Ryk w trakcie ostatnich działań związanych z badaniami hałasu emitowanego przez pojazdy zatrzymali w ciągu tygodnia dziewięć dowodów rejestracyjnych.

Od poniedziałku urządzenie przeznaczone do pomiaru hałasu wytwarzanego przez pojazdy samochodowe na postoju, wykorzystywane jest przez policjantów ryckiej drogówki.

Mundurowi kontrolują sonometrem dźwięk wydawany przez pojazdy poruszające się po drogach powiatu. Urządzenie wykorzystywane jest przez funkcjonariuszy w trakcie standardowych kontroli pojazdów, w przypadku podejrzenia zbyt głośnego wydechu. W ciągu kilku dni policjanci ryckiej drogówki zatrzymali dziewięć dowodów rejestracyjnych.

Maksymalne natężenie hałasu nie może być większe niż: 93 dB w samochodach benzynowych; 96 dB w samochodach z silnikiem diesla; 94 dB w motocyklach z silnikiem mniejszym niż 125cm3; 96 dB w motocyklach z silnikiem większym niż 125cm3.

Sposób wykonania pomiaru

Pojazd w momencie wykonywania pomiaru powinien znajdować się na twardym asfaltowym lub betonowym podłożu. Urządzenie ustawiane jest na wysokości wylotu rury wydechowej, a pomiar musi odbywać się przy stałych obrotach pojazdu.

Zgodnie z art. 60.ust.2 pkt. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym: Zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. Za przekroczenie dozwolonych norm taryfikator przewiduje 300 zł mandatu.

Dziewięciu kierowców pożegnało się z dowodami rejestracyjnym za głośny wydech (zdjęcia)

Dziewięciu kierowców pożegnało się z dowodami rejestracyjnym za głośny wydech (zdjęcia)

(fot. Policja Ryki)

15 komentarzy

  1. Bardzo dobrze, że w końcu to robią bo patole ryczą nieznośnie i w dzień i w nocy. Jest tych przeróbek bardzo dużo i mamy nadzieję że w Lublinie policja też ich pogoni

  2. widzac taki wieś-tuniung ,gdzie zamiast ori wydechu wystaje jakaś chromowana rura wielkosci rynny ,albo dwururka ,gdzie takie auto słychać na kilka kilometrów ,zastanawiam się nad stanem umysłu własciciela ….

Z kraju

Sport