Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dzień Otwarty w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Tym razem będzie dużo na temat żółwi i raków

Podczas Dnia Otwartego w lubelskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt będzie okazja do adopcji pupila, jednak wydarzenie ma też wymiar edukacyjny. Tym razem tematem są zagrożenia związane z uwalnianiem obcych gatunków do naszego środowiska.

W najbliższą niedzielę, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Otwarty w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Wydarzenie organizowane jest pod hasłem „Odpowiedzialni za naturę”. Organizatorzy chcą bowiem zwrócić uwagę na zagrożenia związane z uwalnianiem obcych gatunków do naszego środowiska. Chodzi o wypuszczane do rzek czy jezior obce gatunki żółwi i raków, które zakupiono w sklepach zoologicznych, a po tym, jak się znudziły, uwolniono je w miejsca, które nie są ich naturalnym środowiskiem. Oczywiście będzie również okazja do adopcji pupila.

– W lubelskim schronisku funkcjonuje egzotarium – jedno z niewielu w Polsce, w którym przebywają czasowo zwierzęta egzotyczne i terrarystyczne. Są to gatunki coraz częściej wybierane jako zwierzęta domowe. Opieka nad nimi wymaga specjalistycznej wiedzy i nakładów finansowych związanych z zapewnieniem odpowiednich warunków i karmy. Niestety, częstą reakcją hodowców-amatorów jest pozbywanie się pupili poprzez wypuszczenie ich do rzeki czy lasu. Jest to bardzo niebezpieczne dla naszej fauny, ponieważ obce gatunki są zwykle inwazyjne i łatwo wypierają rodzime – mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z zasadami mądrej adopcji, zdecydować się na adopcję podopiecznych Schroniska oraz otrzymać poradę weterynaryjną. W lubelskim schronisku przebywają psy, koty oraz zwierzęta terrarystyczne, takie jak pająki, węże, żółwie czy jaszczurki. Zaplanowano też prelekcje na temat obcych gatunków żółwi w polskich wodach, czyli jak ludzka bezmyślność szkodzi przyrodzie, oraz gdzie raki zimują, a nie powinny, czyli inwazja obcych od kuchni. Gospodarzem i prowadzącym Dzień Otwarty w Schronisku będzie Bartłomiej Gorzkowski, opiekun zwierząt egzotycznych w egzotarium.

Portal lublin112.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

(fot. lublin112)

Komentarze wyłączone

Z kraju