690 680 960

Dzieci otworzyły cukierki i przeżyły szok. W słodyczach znajdowały się białe larwy (zdjęcia)

W popularnych cukierkach kupionych w jednym z lubelskich marketów klient odkrył robaki. Sklep wyjaśnia, że pozostałe produkty są pełnowartościowe, producent zapewnia, iż stosuje rygorystyczne wymogi higieniczne i sanitarne.

W ubiegłym tygodniu mieszkaniec jednej z podlubelskich miejscowości wybrał się na zakupy do centrum handlowego na Felinie. W markecie Auchan zakupił m.in. cukierki. Kiedy w niedzielę dzieci przymierzając się do skosztowania słodkości otworzyły opakowanie, zwróciły uwagę na nienaturalny wygląd tych słodyczy. Jak się okazało, w cukierkach znajdowały się larwy robaków.

Pan Michał wyjaśnia, że o wszystkim powiadomiony został Sanepid. Zwłaszcza, że produkt był pełnowartościowy i w dacie przydatności do spożycia. Mężczyzna obawia się również o bezpieczeństwo zdrowotne innych klientów, gdyż słodycze te w dalszym ciągu znajdują się w sprzedaży zarówno w tym sklepie, jak też w innych.

Przedstawiciele sieci handlowej Auchan zapewnili nas, że natychmiast przeprowadzona została kontrola znajdujących się w sklepie opakowań Michaszków. Dodatkowo sprawdzono wszystkie partie innych cukierków pochodzących od firmy Mieszko. W żadnej z partii nie wykryto anomalii, produkty były prawidłowej jakości. Dodatkowo fakt wystąpienia larw zgłoszony został bezpośrednio do producenta cukierków.

Firma Mieszko zapewnia jednak, iż na ich obszarach produkcyjnych, jak również w magazynach surowców oraz magazynach wyrobów gotowych przestrzegane są rygorystyczne wymogi higieniczne i sanitarne. Ponadto zarówno zakłady jak i magazyny znajdują się pod stałym monitoringiem specjalistycznej firmy zajmującej się dezynsekcją, dezynfekcją i deratyzacją, eliminując tym samym czynniki sprzyjające rozwojowi szkodników. Na terenie firmy zainstalowane są również lampy owadobójcze, pułapki feromonowe oraz stacje deratyzacyjne.

– Chcielibyśmy także podkreślić, iż zakład znajduje się pod stałym nadzorem Inspekcji Sanitarnej oraz audytorów zewnętrznych, których kontrole nie wykazały uchybień w zakresie programu ochrony przed szkodnikami. Każdy produkt przekazany do sprzedaży jest wielokrotnie analizowany zarówno pod kątem fizykochemicznym jak i zgodności z obowiązującym prawem – podkreśla Izabela Kiermaszek, Kierownik Działu Zapewnienia Jakości w firmie Mieszko.

Producent słodyczy podjął już czynności, których celem jest wyjaśnienie tej sprawy. Chodzi o ustalenie czasu i miejsca zanieczyszczenia cukierków. Dlatego też Michaszki mają zostać poddane niezależnej analizie entomologicznej.

Jak się okazuje, białe larwy w cukierkach tego typu nie są rzadkością. Z problemem tym zmagają się wszyscy producenci słodyczy, zwłaszcza zawierających w swoim składzie orzechy. Są one bowiem bardzo atrakcyjnym pożywieniem dla tzw. moli spożywczych. Zapach orzechów przyciąga dorosłe owady, które składają jaja na opakowaniach, a kiedy pojawią się ich larwy, bez problemu są one w stanie przegryźć folię dostają się do środka.

Warto jednak podkreślić, że praktycznie nie zdarza się, aby zanieczyszczenie pojawiło się z winy producenta. Przy obecnie stosowanych środkach bezpieczeństwa nie ma bowiem możliwości, aby stało się to na etapie produkcji. Przeprowadzane w takich sytuacjach badania, w których określa się wiek i stopień rozwoju robaka, a następnie porównuje to z datą produkcji zanieczyszczonego produktu wskazują, że larwy dostają się do cukierków na etapie dystrybucji lub magazynowania.

(fot. nadesłane – Michał)

45 komentarzy

 1. Jadłem ostatnio. Najpierw delikatne chrupnięcie, potem nadzienie rozpływało się w ustach. Pychota..

 2. a tak swoją drogą to nie jesteście w stanie powiedzieć ile zostało zjedzonych robaków wraz z czereśniami. Obstawiam że czereśnie smakowały 🙂

 3. już teraz wiem, skąd ten swąd zgnilizny przy wejściu do Auchan, co prawda na warszawskim Ursynowie, ale sieć ta sama i czystość jak widać ta sama. Kto raz był, ten musiał czuć

 4. Dobre promocje mają w Auchanie, smacznego

 5. Te larwy nie żywią się cukrem ani czekoladą. Zwyczajna ściema.

 6. ot, moli nie widzieli :/ Takie duże opakowania pewnie gorzej schodzą i długo leżą na półce…

 7. Czyżby déjà vu? Kilka lat temu ten problem w tych samych cukierkach był już poruszany.

 8. Czyli co? Gość ma w domu robale i dopiero po przywiezieniu ze sklepu cuksy zostały „nadziane”?

 9. nigdy już nie kupię żadnych cukierków z firmy Mieszko

Kursy walut

 • USD 4.5066zł -0.22%
 • GBP 5.4151zł 0.02%
 • EUR 4.6684zł -0.28%
 • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej