Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dzieci już wiedzą jak chronić sowy. Trwa też montaż budek lęgowych dla tych ptaków (zdjęcia)

Wyglądają dość nietypowo, jednak cel ich umieszczania jest bardzo ważny. Chodzi o stworzenie bezpiecznych miejsc lęgowych dla rzadkich i ginących gatunków sów. Do tego dochodzi edukacja najmłodszych.

W ostatnich dniach na terenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łęcznej zamontowane zostały budki lęgowe dla sów. Dokładnie to zamieszkać w nich mają pójdźki. Jest to jeden z elementów projektu „Czynna ochrona rzadkich synantropijnych gatunków sów”, który realizuje lubelska Fundacja Dla Przyrody wraz z firmą Lubelski Węgiel Bogdanka. Jego celem jest stworzenie bezpiecznych miejsc lęgowych dla rzadkich i ginących gatunków sów, które występują w sąsiedztwie człowieka.

W ostatnich tygodniach tego typu budki lęgowe, a także specjalne kosze, w których gniazdować mają sowy uszatki, umieszczono również na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, Szkoły Podstawowej w Dratowie oraz Przedszkola w Puchaczowie. Jednak to nie wszystko. Projekt obejmuje również również działania edukacyjne. Dla uczniów zorganizowano spotkania edukacyjne w trakcie których mieli okazję poznać tryb życia, zwyczaje i wygląd sów. Uświadomiono ich również, z jakimi problemami borykają się te ptaki na skutek gospodarczej działalności człowieka. Otrzymali również ulotki, kalendarze, zakładki i kolorowanki, oczywiście z sowami.

Fundacja Dla Przyrody realizuje program pomocy sowom, gdyż są one jedną z najbardziej zagrożonych grup zwierząt w naszym kraju. Wynika to głównie z braku lub niedoboru odpowiednich miejsc do założenia lęgu. Sowy nie budują bowiem własnych, lecz wykorzystują gniazda innych gatunków ptaków, a także dziuple, szczeliny, naturalne lub stworzone przez ludzi kryjówki, w tym zlokalizowane na strychach i we wnętrzach budynków. Na skutek wycinki drzew, a także remontów i termomodernizacji budynków jak też coraz mniejszej ilości gniazd ptaków z rodziny krukowatych, które są przez sowy zajmowane, ptaki te mają coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich miejsc lęgowych.

Dzieci już wiedzą jak chronić sowy. Trwa też montaż budek lęgowych dla tych ptaków (zdjęcia)

Dzieci już wiedzą jak chronić sowy. Trwa też montaż budek lęgowych dla tych ptaków (zdjęcia)

(fot. SP Łęczna)

7 komentarzy

  1. … piękna akcja . popieram . szkoda że tak mało osób ( i firm ) angażuje się wieszając budki lęgowe dla różnych ptaków

  2. W platformie też jest budka lęgowa i tam lęgną się chore wizje.
    Może i tą trzeba zawiesić na jakimś drzewie?

  3. Ptoki roznaszo kowid

  4. Pięknie, pewnie przydadzą się ptakom. 🙂
    Ostatnio jednak na temat budek czytałem mądre słowa dr. Romualda Mikuska:
    „Paradoksalnie obecnie dużo lepiej w oczach ludzi prezentuje się gospodarz, który wywiesi kilkaset budek, otworzy ścieżkę edukacyjną i wyda ulotkę na temat ochrony przyrody niż ten, który konsekwentnie przestrzega zakazu ścinania drzew martwych i obumierających, zachowuje i chroni stare aleje i drzewa dziuplaste, tworzy strefy ochronne czy małe rezerwaty. W tym przypadku wszystko dzieje się cicho i bez
    rozgłosu, jednakże ze znacznie większym pożytkiem dla przyrody.”
    Nie mam wiedzy nt. szczegółów form ochrony przyrody. Pięknie by jednak było, gdyby jakiś bogaty podmiot mógł patronować/kupić połać lasu i pozostawić naturę samej sobie.

Z kraju