Dynamiczna zmiana pogody. Deszcz, wiatr i zimno

W weekend Polska znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia. Przez nasz kraj z zachodu na wschód przejdzie chłodny front atmosferyczny. Będzie zimno, mokro i wietrznie.

Piękną pogodę, którą zapewniał nam wyż Helmut zastąpi wietrzna, deszczowa i zimna aura związana z niżem, pod wpływem którego znajdzie się nasz region. Przez Polskę w sobotę z zachodu na wschód będzie wędrować chłodny front atmosferyczny, sprowadzając do naszego kraju istotne pogorszenie warunków pogodowych. Nastąpi dość znaczny spadek ciśnienia atmosferycznego, nasili się zachodni i południowo-zachodni wiatr (jego porywy mogą miejscami przekraczać 70-80 km/h, a na Wybrzeżu nawet 90 km/h), pojawią się opady deszczu o różnym natężeniu.

Front już jest bardzo dynamiczny, za nim napłynie znacznie chłodniejsza masa powietrza arktycznego morskiego z północnego zachodu. Jest to dość typowa sytuacja w pogodzie nad środkową częścią Europy dla marca i w kwietnia. Chwilami może intensywnie padać deszcz, drobny grad i krupy śnieżna, a lokalnie mogą pojawić się burze z silnym wiatrem.

Już dzisiaj jest znacznie chłodniej, w większej części kraju temperatura maksymalna nie przekroczy 10°C. Wyższa temperatura ma panować jedynie na krańcach południowo-wschodnich. W nocy z soboty na niedzielę na północnym wschodzie kraju spodziewany jest lekki mróz. W niedzielę pogoda się na chwilę uspokoi, ale będzie chłodno, od 2°C na północnym wschodzie, przez 5-6°C w centrum Polski, do 8°C na południowym zachodzie.

(fot. lublin112.pl, oprac. dzięki współpracy z serwisem lowcyburz.pl)

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. Dobrze, że popada. Deszcz zmyje pozimowe brudy, wiatr zdmuchnie z widoku papierki i liście, które „konserwatorzy” płytek chodnikowych łatwiej zgarną do śmietników.
    No i nie będzie się kurzyć – to też pozytyw

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew