Do Lublina przyjechały pierwsze czołgi. Niebawem maszyn tych zacznie przybywać (wideo)

Do 19 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie dostarczono pierwsze czołgi. W skład jednostki będzie bowiem wchodził batalion czołgów. Maszyny to dobrze znane T-72, które poddano modernizacji, aby utrzymać ich zdolność operacyjną.

Zgodnie z zapowiedziami, nabiera tempa formowanie w Lublinie batalionu czołgów, który wejdzie w skład tworzonej 19 Brygady Zmechanizowanej. Pierwsze maszyny dotarły już do lubelskiej jednostki. Są to zmodernizowane czołgi T-72, w których zamontowano nowoczesne przyrządy celownicze, nawigacyjne, obserwacyjne, a także łączność cyfrową. Dodatkowo zwiększono w nich mobilność oraz siłę ognia, poprawiono komfort pracy załogi, wzmocniono zawieszenie, czy też zamontowano dodatkowe opancerzenie.

Jak wyjaśniał w ubiegłym roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podpisując umowę na modernizację tych, mających już czasy świetności za sobą maszyn, modyfikacja czołgów T-72 ma przede wszystkim na celu pomóc Siłom Zbrojnym RP w utrzymaniu zdolności operacyjnych do czasu wprowadzenia do służby czołgów nowej generacji.

Formowanie 19 batalionu czołgów w Lublinie rozpoczęło się pod koniec maja. Docelowo jednak w skład 19 Brygady Zmechanizowanej będą wchodziły dwa tego typu bataliony. Drugi to jednostka z Żurawicy, która obecnie wchodzi w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, jednak zaplanowano, że będzie podporządkowana lubelskiej jednostce. Pełną gotowość operacyjną jednostka wojskowa w Lublinie ma osiągnąć w 2022 roku.

(fot. wideo 18 Dywizja Zmechanizowana)

34 komentarze

 1. Tym razem tez przywiozą czerwonych towarzyszy?

 2. „poprawiono komfort pracy załogi” – czyli każdy czołg dostał CHOINECZKĘ ZAPACHOWĄ, bo się wojaki posr…. z radości, że takie cudeńka nowiuśkie dostali.

 3. Dać lepszą amunicję i nie będzie tragedii, nawet ruscy nie mają porządnych czołgów ostatniej generacji bo ta ich „Armata” ciągle podobno pozostawia wiele do życzenia no i kosztuje sporo bo z tego co wróble ćwierkają okroili zamówienia.Przy obecnych rakietach montowanych na śmigłowcach i samolotach i granatnikach które ma piechota przy tak zurbanizowanym ternie jakim jest polska chyba żaden czołg nie może się czuć bezpieczny, tak że przy dobrej jakościowo armacie (Słowacy chyba teraz niezłe klepią) i amunicji te staruszki jeszcze mogą sporo nabroić .

 4. idź spać bo majaczysz

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia