690 680 960

Do lubelskich szkół zapisano ponad 2 tys. dzieci i młodzieży będących uchodźcami wojennymi z Ukrainy

1 września nastąpiło w placówkach oświatowych w całym kraju uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Do jednostek prowadzonych przez Miasto Lublin w nowym roku szkolnym zapisano 2031 dzieci i młodzieży będących uchodźcami wojennymi z Ukrainy.

Jak informuje Miasto Lublin, wśród dzieci zapisanych do szkół jest 347 przedszkolaków i 1684 uczniów. Większość podejmie naukę wspólnie z uczniami polskimi. Tak jak w zeszłym roku szkolnym organizowane są także oddziały przygotowawcze w dwóch szkołach podstawowych oraz w dwóch liceach.

Na kształcenie uczniów z Ukrainy Miasto Lublin otrzymuje środki z Funduszu Pomocy. Są one naliczane miesięcznie, po zakończeniu danego miesiąca. Do chwili obecnej Miasto otrzymało ok. 9,6 mln zł za okres od 24 lutego do 31 lipca.

Wsparciu działań związanych z kryzysem ukraińskim w obszarze edukacji służą środki z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF. Ponad 8,3 mln zł przeznaczono m.in. na doposażenie szkół i przedszkoli, działania integracyjne czy kursy języka polskiego i ukraińskiego, które będą realizowane w roku szkolnym 2022/2023. W ramach tych środków UNICEF przekaże również sprzęt komputerowy dla 22 szkół o wartości 1,6 mln zł, sprzęt komputerowy na potrzeby gabinetów pielęgniarskich o wartości blisko 290 tys. zł oraz dwa busy do przewozu osób z niepełnosprawnościami, dwa schodołazy i dwa wózki inwalidzkie o wartości 455 tys. zł na potrzeby dowozu dzieci.

Kontynuowana będzie również współpraca z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Jej efektem jest zatrudnienie 74 nauczycieli z Ukrainy w ramach programu „Cash for Work”. Dwie osoby w roli koordynatorów pracują w Wydziale Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. Z funduszy PCPM sfinansowany został również remont 4 klas oraz wyposażenie w dodatkowy sprzęt multimedialny w Szkole Podstawowej nr 22 w Lublinie. Ponadto Towarzystwo Szkół Polonijnych przekazało środki na wyprawki dla dzieci z Ukrainy w kwocie 19 tys. zł.

(fot. pixabay.com)

21 komentarzy

 1. Niedługo jak się rozbisurmanią to będzie obowiązkowy język ukr*iński na maturze

 2. Im więcej się zna języków, tym lepiej.

 3. 👎👎👎👎

 4. Wracajcie do siebie walczyć

 5. Pisane na kolanie

  Kłos ciekawe czy ty będziesz walczył gdyby spotkała ciebie taka sytuacja. Założę się że 30% uciekłaby za granicę a 20% byłaby chora nie nadająca się do walki. Szczególnie ci co paradują po mieście w jajogniotach.

 6. Informacja dla polskiego podatnika ile pasożytów przybyło do utrzymania.

  • Pasożytem to możesz rodziców nazywać jak cie tak nauczyli mówić na innych. Trochę szacunku.

 7. Uważajcie na sowietskie wpisy i propagandzistów putinowskich. My Polacy nie dajmy się prowokować.

  • Wy Polacy??? My Polacy mamy już serdecznie dosyć tej propagandy, płacenia na innych i władzy która okrada nas na chama plotąc coraz wieksze bzdury

  • Uważajcie na wschodniego gościa od Stefana

 8. Bardzo złe komentarze. Co Wam winne te dzieci?.Nie ich wina że w ich kraju jest wojna. Ci co piszą złe komentarze są złymi ludźmi i szowinistami.Jak można

Kursy walut

 • USD 3.981zł 0.84%
 • GBP 5.035zł 0.57%
 • EUR 4.3492zł 0.38%
 • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas