Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Do lubelskich szkół zapisano ponad 2 tys. dzieci i młodzieży będących uchodźcami wojennymi z Ukrainy

1 września nastąpiło w placówkach oświatowych w całym kraju uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Do jednostek prowadzonych przez Miasto Lublin w nowym roku szkolnym zapisano 2031 dzieci i młodzieży będących uchodźcami wojennymi z Ukrainy.

Jak informuje Miasto Lublin, wśród dzieci zapisanych do szkół jest 347 przedszkolaków i 1684 uczniów. Większość podejmie naukę wspólnie z uczniami polskimi. Tak jak w zeszłym roku szkolnym organizowane są także oddziały przygotowawcze w dwóch szkołach podstawowych oraz w dwóch liceach.

Na kształcenie uczniów z Ukrainy Miasto Lublin otrzymuje środki z Funduszu Pomocy. Są one naliczane miesięcznie, po zakończeniu danego miesiąca. Do chwili obecnej Miasto otrzymało ok. 9,6 mln zł za okres od 24 lutego do 31 lipca.

Wsparciu działań związanych z kryzysem ukraińskim w obszarze edukacji służą środki z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF. Ponad 8,3 mln zł przeznaczono m.in. na doposażenie szkół i przedszkoli, działania integracyjne czy kursy języka polskiego i ukraińskiego, które będą realizowane w roku szkolnym 2022/2023. W ramach tych środków UNICEF przekaże również sprzęt komputerowy dla 22 szkół o wartości 1,6 mln zł, sprzęt komputerowy na potrzeby gabinetów pielęgniarskich o wartości blisko 290 tys. zł oraz dwa busy do przewozu osób z niepełnosprawnościami, dwa schodołazy i dwa wózki inwalidzkie o wartości 455 tys. zł na potrzeby dowozu dzieci.

Kontynuowana będzie również współpraca z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Jej efektem jest zatrudnienie 74 nauczycieli z Ukrainy w ramach programu „Cash for Work”. Dwie osoby w roli koordynatorów pracują w Wydziale Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. Z funduszy PCPM sfinansowany został również remont 4 klas oraz wyposażenie w dodatkowy sprzęt multimedialny w Szkole Podstawowej nr 22 w Lublinie. Ponadto Towarzystwo Szkół Polonijnych przekazało środki na wyprawki dla dzieci z Ukrainy w kwocie 19 tys. zł.

(fot. pixabay.com)

21 komentarzy

 1. Niedługo jak się rozbisurmanią to będzie obowiązkowy język ukr*iński na maturze

 2. Im więcej się zna języków, tym lepiej.

 3. Wracajcie do siebie walczyć

 4. Pisane na kolanie

  Kłos ciekawe czy ty będziesz walczył gdyby spotkała ciebie taka sytuacja. Założę się że 30% uciekłaby za granicę a 20% byłaby chora nie nadająca się do walki. Szczególnie ci co paradują po mieście w jajogniotach.

 5. Informacja dla polskiego podatnika ile pasożytów przybyło do utrzymania.

  • Pasożytem to możesz rodziców nazywać jak cie tak nauczyli mówić na innych. Trochę szacunku.

 6. Uważajcie na sowietskie wpisy i propagandzistów putinowskich. My Polacy nie dajmy się prowokować.

  • Wy Polacy??? My Polacy mamy już serdecznie dosyć tej propagandy, płacenia na innych i władzy która okrada nas na chama plotąc coraz wieksze bzdury

  • Uważajcie na wschodniego gościa od Stefana

 7. Bardzo złe komentarze. Co Wam winne te dzieci?.Nie ich wina że w ich kraju jest wojna. Ci co piszą złe komentarze są złymi ludźmi i szowinistami.Jak można

Z kraju