Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Deszczówka z drogi ekspresowej pomoże chronić lasy. To pierwsze takie porozumienie w Polsce

Planowana droga ekspresowa z Lublina do Lubartowa będzie częściowo przebiegała przez tereny leśne. Drogowcy zawarli więc porozumienie z leśnikami w sprawie zagospodarowania wód opadowych. Korzyści mają mieć obie strony.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała porozumienie z Nadleśnictwem Lubartów w sprawie zagospodarowania wód opadowych. Chodzi o przygotowania do budowy drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem a Lubartowem. W ty przypadku drogowcy z leśnikami uzgodnili, że zarówno deszczówka, jak też woda pochodząca z roztopionego śniegu, będzie zagospodarowywana na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo.

Zgodnie z postanowieniami porozumienia możliwości techniczne odprowadzenia wód opadowych i roztopowych oraz potencjalny wpływ tych działań na tereny leśne, będzie każdorazowo oceniany i uzgadniany przez obie strony. Jest to pierwsze tego typu porozumienie w Polsce, które reguluje i koordynuje wspólne działania w tym zakresie.

Korzyści z takiego rozwiązania mają mieć obie strony. Dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oznacza to optymalizację kosztów związanych z budową i utrzymaniem systemu odwodnienia drogi. Z kolei Nadleśnictwo Lubartów będzie miało na swoim terenie zbiorniki z zasobem wody, z której będzie mogło korzystać w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, pożarów i innych zagrożeń.

(fot. GDDKiA)

14 komentarzy

 1. Taa, bo do tej pory GDDKiA wodę wywoziło cysternami do bałtyku… j. p….

 2. Fajny pomysł 🙂

  • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

   Ten fajny pomysł od początku świata realizowała Matka Natura bez cudownych porozumień, które zastosowano dopiero w XXI w.
   Ot „wynalazcy” sie znaleźli !!!

 3. „W tyM przypadku drogowcy z leśnikami uzgodnili”

  Mała literówka, komentarz można usunąć, pozdrawiam 🙂

 4. słona woda z chemią z pewnością szybciej wykończy las 😀

 5. Oni wierzą jeszcze w śnieżne zimy? Naiwni.

 6. A jak spadnie deszczówkę na mój dach to mam placic

 7. Redakcjo jaka to jest woda odpadowa?

 8. He he , mniej trzeba będzie terenu wykupić na zbiorniki chłonne czy to odparowujące , obie strony zyskają …..

 9. Cała chemia z asfaltu i zakażenie spalinami z obrębu ekspresówki pojedzie do lasu. Może od razu Puszczy Białowieskiej bo śp. minister Szyszko nie zdążył jej wykończyć.

 10. HA HA. Któren to wymyślił?! Taka woda z trasy jest tak skażona chemicznie że jest wręcz toksyczna. …..

Z kraju

Sport