Poniedziałek, 14 października 202414/10/2024
690 680 960
690 680 960

Dęblińscy saperzy znów najlepsi w 2LBOT (zdjęcia)

W 2 Lubelskiej Brygadzie OT po raz kolejny odbyły się zawody użyteczno-bojowe dla żołnierzy o specjalności saperskiej. Drugi rok z rzędu najlepsi okazali się saperzy z 22 Dęblińskiego Batalionu Lekkiej Piechoty.

Zawody użyteczno-bojowe saperów odbyły się na placu ćwiczeń taktycznych na Majdanku w Lublinie. Wzięli w nich udział zawodnicy ze wszystkich pododdziałów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, tj. z Lublina, Dęblina, Bezwoli, Kraśnika oraz Zamościa.

Saperzy 2 LBOT rywalizowali w siedmiu konkurencjach takich, jak rozpoznanie zaminowanego terenu, rzut granatem na celność i odległość, przecięcie okrąglaka przy użyciu piły ręcznej, ustawienie grupy min przeciwpancernych, wykonanie węzłów saperskich, sztafeta z minami oraz przygotowanie krawędziaka do przecięcia przy użyciu materiału wybuchowego. W klasyfikacji końcowej najwięcej punktów zdobyli Terytorialsi z Dęblina, na drugim miejscu uplasowała się drużyna saperów z 24 Batalionu Lekkiej Piechoty z Kraśnika, a na trzecim saperzy z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty z Zamościa.

Celem tych zawodów było sprawdzenie poziomu wyszkolenia żołnierzy o specjalności saper, doskonalenie umiejętności, wymiana doświadczeń oraz wyłonienie najlepszych, którzy będą reprezentować brygadę na szczeblu centralnym. Ważnym aspektem jest także podnoszenie i utrzymanie wysokiego poziomu wyszkolenia bojowego żołnierzy oraz popularyzacja idei rywalizacji w szkoleniu bojowym.

Podstawowym elementem bojowym Wojsk Obrony Terytorialnej jest sekcja lekkiej piechoty, zwana „wspaniałą dwunastką”. To zespół dwunastu żołnierzy, z których każdy posiada określone kompetencje. Wśród nich jest dwóch żołnierzy na stanowiskach starszy saper i saper. Podczas działań bojowych saperzy odpowiadają, m.in. za profesjonalne przygotowanie infrastruktury lokalnej do obrony. W czasie pokoju współpracują z formacjami ratowniczymi. Uczestniczą w akcjach usuwania skutków różnego rodzaju katastrof i klęsk żywiołowych, wykorzystując sprzęt specjalistyczny, np. agregaty, łodzie, pompy wysokiej wydajności, piły spalinowe oraz zestawy oświetleniowe.

(Źródło: WOT)

2 komentarze

  1. 22blp najlepsi !!!

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia