Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nie daj się nabrać: Starsze osoby otrzymają ulotki informujące o oszustwach „na wnuczka” i „na policjanta”

Nie ma tygodnia, żeby w naszym regionie nie dochodziło do prób oszustw „na wnuczka”, czy też ostatnio „na policjanta”. W ostatnich dniach ruszyła kampania informacyjna, która ma dotrzeć do starszych osób, najbardziej narażonych na ataki oszustów.

W całym kraju ruszyła kampania informacyjna poświęconą oszustwom „na wnuczka” i „na policjanta”. Jej organizatorami są Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, policja a także Poczta Polska. Dzięki niej, pomysłodawcy chcą dotrzeć do tych osób, które nie korzystają z internetu, czy też rzadko oglądają telewizję, a więc mają niską wiedzę na temat nowych sposobów, jakimi działają oszuści.

W ramach akcji wydrukowanych zostało 4,5 tys. plakatów i 225 tys. ulotek. Materiały te będą rozpowszechniane wśród starszych osób poprzez placówki Poczty Polskiej, które to są najczęściej odwiedzane przez potencjalne ofiary oszustów. Plakaty oraz ulotki zostały przekazany do 4 500 placówek pocztowych w całym kraju. Starsze osoby otrzymają od pracowników poczty ulotkę, z której zapoznają się, jak nie dać się oszukać oraz co zrobić, gdy zadzwoni podejrzana osoba z prośba o pomoc.

Praktycznie zawsze ofiarami stają się osoby starsze, które cechują się ufnością wobec innych osób, a także nie są świadomi zagrożenia. Dlatego też skierowane do nich ulotki, zawierają opis działania oszustów oraz wskazówki, jak się przed nimi ustrzec. Informują również, o udoskonalaniu przez oszustów metod działania, na popularną ostatnio metodę „na policjanta”. Informują, że prowadzona jest tajna akcja, w której niezbędne jest wsparcie finansowe. Przekonują, że dzięki właśnie ich pomocy uda się zatrzymać sprawców, którzy oszukali już dziesiątki osób.

W 2014 roku w całej Polsce policjanci odnotowali 1 947 przestępstw tego typu. Straty poniesione w ich wyniku sięgnęły aż 19 mln złotych. W pierwszym półroczu tego roku policjanci odnotowali 1 572 próby wyłudzenia pieniędzy tymi metodami. W ponad tysiącu przypadków zakończyło się na usiłowaniu. Dokonano 562 oszustw, w tym „na policjanta” – 401, a „na wnuczka” – 161. Łączne straty wyniosły ponad 17,5 mln złotych. Zatrzymano 137 sprawców.

(fot. MSW)
2015-09-20 14:41:02

3 komentarze

  1. Tak sformułowany tytuł i początek artykułu sugeruje;że mamy nie dacie się nabrać na ulotki o naberaniu…..Litości. ..

    • Fakt powinno być:
      Nie daj się nabrać. Starsze osoby otrzymają ulotki informujące o oszustwach „na wnuczka” i „na policjanta”
      Pozdrowienia dla redakcji, która powinna się podszkolić w używaniu języka polskiego.

  2. Co z tych ulotek,jak dla oszustów nie ma kary.Jak policja się narobi,to z wielkimi niechęciami dostaną jedynie dozór i tyle nic więcej.

Z kraju