Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Czym jest teleporada i e-recepta?

Telekonsultacje i e-recepty to wygodny sposób konsultacji dla pacjentów i lekarzy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Różni się od tradycyjnych wizyt tym, że odbywa się zdalnie przez telefon, czat lub wideoczat. Telekonsultacje mają wiele zalet. Czas oczekiwania na wizytę lekarską jest znacznie krótszy niż na wizytę ambulatoryjną, a ryzyko przypadkowego zakażenia, które może wystąpić podczas wizyt osobistych i oczekiwania w kolejce w poczekalniach, jest wyeliminowane.

Jak może wyglądać teleporada? 

Rozmowę można prowadzić za pomocą komputera, laptopa czy smartfona za pomocą aplikacji do wideorozmów, ale wystarczy zwykły telefon. W celu zachowania tajemnicy lekarskiej pacjenta lekarz powinien przebywać w gabinecie lub poza zasięgiem słuchu. Konsultację zdalną można uzyskać, umawiając się na wizytę w klinice i podając swoje dane kontaktowe. O wyznaczonej godzinie, w godzinach pracy, lekarz skontaktuje się nami pod wskazanym numerem telefonu lub adresem e-mail. Przygotuj swój numer PESEL i listę leków przewlekle przyjmowanych. Zanotuj punkty opisujące twój problem, takie jak objawy i dyskomfort, czas ich trwania, okoliczności, w których wystąpiły, które przewlekłe leki wymagają recepty itp. Więc niczego nie zapominasz.

Czy Lekarz może odmówić wykonania teleporady?

Dzięki zdalnej konsultacji z lekarzem możesz uzyskać poradę, e-zwolnienie lub e-receptę. W trakcie rozmowy możesz także otrzymać poradę, aby udać się bezpośrednio do przychodni lub skontaktować się ze służbami ratunkowymi, jeśli wymaga tego Twój stan zdrowia. Placówki podstawowej opieki zdrowotnej są zobowiązane do informowania o warunkach udzielania telekonsultacji – informuje NFZ. Musi to zrobić: w miejscu leczenia, na stronie internetowej lub telefonicznie na życzenie pacjenta.

Czym jest e-recepta?

Recepty elektroniczne są wypisywane przez lekarza na komputerze. Za pomocą rejestru leków wprowadza do systemu informatycznego leki potrzebne danemu pacjentowi oraz zalecenia dotyczące ich stosowania. Na koniec składa swój podpis elektroniczny. Pacjenci otrzymują wydruk, e-mail lub sms zawierający unikalny czterocyfrowy kod dostępu, który umożliwia realizację recept internetowych w dowolnej aptece, oznaczony specjalną etykietą – niebieskim kółkiem z logo Ministerstwa Zdrowia Zdrowie i komunikatem „Tutaj możesz zrealizować e-receptę”. Farmaceuta wprowadza kod do systemu i otrzymuje listę leków zleconych przez lekarza, które mogą zostać wydane pacjentowi.

Jak długo jest ważna e-recepta? 

Recepta, czyli pisemne zlecenie lekarza, na podstawie którego pacjent może kupić lek na receptę w aptece, ma termin ważności. Podczas gdy wiele osób zakłada, że recepty wygasają po 30 dniach, są wyjątki. Niektóre można wykorzystać w ciągu 7 dni od wystawienia. Pozostałe okresy ważności wynoszą do 365 dni. Minimalny czas, 7 dni, służy do zakupu antybiotyków. Po tym następuje 30 dni e-recepty, z terminami, które mogą zostać przedłużone. Jeśli lekarz nie wpisze daty „od tego dnia” to jest to 30 dni od daty wystawienia, ale jeśli powie, że receptę można wykupić od konkretnej daty, to czas realizacji liczony jest od podanej daty, a nie od daty wystawienia. Elektroniczne recepty na preparaty odpornościowe są ważne przez 120 dni.

Ile leków może znajdować się na e-recepcie?

Recepta elektroniczna może zawierać produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny w ilości jednego, lub kilku opakowań. Tym samym recepta elektroniczna jest odpowiednikiem jednej pozycji na recepcie papierowej, a odpowiednikiem całej dotychczasowej recepty papierowej jest tzw. recepta zbiorcza/pakiet recept, do 5 recept elektronicznych. Każdą e-receptę z tej grupy recept można zrealizować (wykupić) samodzielnie — w innej aptece lub w innym terminie niż pozostałe apteki, zachowując przy tym ważność e-recepty.

Kto może wystawić recepty w postaci elektronicznej?

Lekarze, dentyści mogą przepisać pacjentowi co najwyżej: leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub ilość wyrobów medycznych niezbędne pacjentowi w ciągu 360 dni stosowania, licząc czas dawkowania zgodnie z metodą receptową ilość leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych w receptach papierowych nie może przekraczać ilości potrzebnej na 120 dni stosowania. Lekarze, dentyści, pielęgniarki, opiekunowie seniorów mogą wypisać do 12 recept papierowych na łącznie nie więcej niż 360 kolejnych dni.

Pielęgniarki i położne mogą wypisać do 4 recept na maksymalnie 120 kolejnych dni stosowania. W przypadku recept elektronicznych pielęgniarki i położne mogą przepisać pacjentowi maksymalną ilość produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub sprzętu medycznego wymaganą przez pacjenta w ciągu 180 dni stosowania, obliczoną według sposobu podania określone w recepcie, Zawarte w przypadku medycznych środków antykoncepcyjnych wyłącznie jako uzupełnienie zalecenia lekarza. Recepty mają określoną ważność – w zależności od rodzaju leku będzie to 7, 30, 120 lub 360 dni. 

Jak wygląda wystawienie e-recepty krok po kroku

Z perspektywy zarówno pacjenta, jak i osoby przepisującej e-receptę, cały proces jest wygodny i prosty. Pozwala to zaoszczędzić czas, wysiłek i błędy podczas wdrażania. W przypadku regularnych wizyt lub telekonsultacji istnieje możliwość wystawienia recepty elektronicznej. Obejmuje leki, które są refundowane i za które pacjent musi zapłacić 100% wartości. Po konsultacji lekarz wysyła pacjentowi SMS-a z kodem lub maila z kodem QR i kodem recepty. Inną metodą jest wydruk papierowy w formacie PDF z kodem kreskowym. Przygotowane w ten sposób dokumenty można skompletować samemu lub poprosić o zakup leku bliską osobę. Jeśli wybierzesz drugą opcję, poinformuj bliską osobę, że w tej samej aptece może kupić tylko opakowanie jednego leku.

Jeśli jesteś w nagłej sytuacji i zabrakło Ci leku skorzystaj ze strony e recepta net, na której po krótkiej konsultacji i wywiadzie ze specjalistą będziesz mógł otrzymać receptę na dopasowane do twojego stanu zdrowia leki. Pamiętaj, że lekarz może odmówić ci wystawienia e-recepty, jeśli uzna, że nie będzie ona potrzebna.