Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

W czwartek możliwy grad i burze

Dzisiaj istnieje ryzyko wystąpienia opadów gradu oraz pojawienia się burz w naszym regionie. Wszystko za sprawą sporego kontrastu temperatur pomiędzy południem a północą kraju.

We czwartek na pogodę w Polsce będzie miał wpływ pofalowany, ciepły front atmosferyczny. Do południowych, zachodnich i środkowych dzielnic naszego kraju będzie napływać ciepła masa powietrza, natomiast na północy będzie znacznie chłodniej (nawet o 10 stopni). Powietrze po ciepłej stronie frontu ma charakteryzować się podwyższoną zawartością pary wodnej, co w połączeniu z dużymi, pionowymi różnicami temperatury przyczyni się do powstania takich zjawisk atmosferycznych jak grad czy burze, które mogą wystąpić w strefie frontowej.

W czwartek możliwy grad i burze

W czasie przechodzenia frontu nie można wykluczyć lokalnie silnych porywów wiatru i większego gradu o średnicy do 2-2,5 cm. Największa aktywność konwekcji prognozowana jest w godzinach popołudniowych i wieczornych. Największe szanse rozwoju burz są przede wszystkim w rejonie objętym pierwszym stopniem zagrożenia, natomiast najbardziej problematyczne jest to na północy obszaru z możliwymi burzami.

Sytuacja termiczna nad Polską (http://meteomodel.pl)

2014-04-03 07:12:19
(fot. lowcyburz.pl, fot. Michał Gańsk oprac. dzięki współpracy z serwisem lowcyburz.pl)

Autor: redakcja

4 komentarze

  1. Pan Sołtys z Lublina

    Na tyle draństwa co się dzieje na lubelszczyźnie, to niech przynajmniej Bozia zagrzmi,

  2. Niech n******la deszcz i grad;-) nawilżenie pól też potrzebne;-)

  3. Coś narazie ni widu ni słychu, pokropiło jak ksiądz kropidłem i tyle