Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Cztery osoby usłyszały zarzuty za oszustwa podatkowe przy sprowadzaniu aut

Lubelscy policjanci zatrzymali cztery osoby, które usłyszały zarzuty za oszustwa podatkowe. Wobec podejrzanych sąd i prokuratura zastosowały środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztu, poręczenia majątkowego, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie ustalili, że w latach 2013 – 2016 na terenie Warszawy i Lublina działała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się sprowadzaniem do Polski drogich pojazdów osobowych.

Auta pochodziły z krajów Unii Europejskiej i był to głównie luksusowe samochody takich marek jak: Audi A6, Audi A7, Mercedes GLK, Porsche Cayenne, Porsche Carrera, Toyota Land Cruiser, czy BMW.

Śledczy ustalili, że członkowie grupy w ramach uzgodnionego podziału ról sprowadzali na terytorium naszego kraju auta znacząco obniżając podatek akcyzowy i VAT. W tej przestępczej działalności posługiwali się podrobionymi dokumentami i fakturami. Sprawcy świadczyli nieprawdę w deklaracjach nabycia wewnątrzwspólnotowego, posługiwali się też poświadczającymi nieprawdę wycenami.

Jak oszacowali policjanci, działalność grupy spowodowała uszczuplenie podatku akcyzowego i podatku VAT na łączną kwotę blisko 2,5 mln złotych. W sprawie tej zarzuty usłyszały cztery podejrzane osoby. Wśród nich jest 37-letni mieszkaniec Gdyni, który kierował grupą przestępczą.

Wobec podejrzanych Sąd i Prokuratura zastosowały środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztu, poręczenia majątkowego, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju. Wobec 37-latka zastosowano tymczasowy areszt. Co więcej, skierowano wnioski o dokonanie zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych: nieruchomościach i udziałach w spółkach na kwotę 1 400 000 zł.

(fot. pixabay.com)

Jeden komentarz

  1. … cyt. ” znacząco obniżając należny podatek akcyzy i vat ” … też odkrycie ?! … to standard wszystkich importerów aut używanych … a jeszcze tzw. rzeczoznawcy co jeszcze te oszustwa potwierdzają

Z kraju