690 680 960

Coraz więcej cudzoziemców w regionie z ubezpieczeniem w ZUS

Nadal przybywa a regionie pracowników zza granicy. Na koniec 2021 roku w województwie lubelskim było 26,7 tys. cudzoziemców z ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w ZUS. To o niemal jedną czwartą więcej niż rok temu.

Liczba obcokrajowców w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych notuje kolejne rekordy. Na koniec 2020 roku w województwie lubelskim było ich 21,6 tys. W ciągu roku przybyło ponad 5 tysięcy kolejnych osób.

Bez zmian pozostaje struktura ubezpieczonych w regionie cudzoziemców. Obywatele Ukrainy nadal stanowią ponad 62 procent. Na koniec ubiegłego roku było ich 16,6 tys. Na drugim miejscu ponownie Białorusini, w liczbie ponad 7 tys.

Dwóch na każdych trzech cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS to osoby zatrudnione na umowach o pracę. Mniej niż tysiąc osób prowadzi w województwie lubelskim własne firmy. Pozostali korzystają z umów-zleceń i innych umów o świadczenie usług.

W skali całej Polski liczba ubezpieczonych obcokrajowców przekroczyła już 875 tys. i jest o 150 tys. wyższa niż rok temu. Cudzoziemcy stanowią około 5 proc. wszystkich osób z ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w ZUS.

(fot. lublin112.pl)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!