Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chełm stawia na Solarisy. W mieście pojawią się nowe autobusy

Jeszcze w tym roku flotę komunikacji miejskiej w Chełmie zasilą fabrycznie nowe autobusy. Miasto miało do wyboru oferty pojazdów marki Autosan i Solaris.

Miasto Chełm rozstrzygnęło przetarg na dostawę sześciu nowych, niskoemisyjnych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej. Pojazdy, zgodnie z zamówieniem, mają mieć automatyczną skrzynię biegów wyposażoną w układ obniżający zużycie paliwa podczas postoju na przystankach.

Każdy z nich ma być niskopodłogowy i posiadać co najmniej 60 miejsc dla pasażerów, w tym minimum 18 miejsc siedzących. Na wyposażeniu oczywiście ma być również klimatyzacja, system zliczania pasażerów, monitoring, oraz co najmniej dwa gniazda USB do ładowania telefonów komórkowych.

Miasto na sfinansowanie zamówienia zarezerwowało kwotę 7,088 mln zł. Złożone zostały dwie oferty, obie mieszczące się w środkach przeznaczonych na ten cel. Autosan swoje pojazdy wycenił na 6,561 mln zł zaś Solaris na 7,002 mln zł.

Ostatecznie wybrano droższą ofertę, gdyż uzyskała ona więcej punktów. Poza ceną oceniano bowiem inne, równie ważne z kwestie takie jak okres gwarancji, spalanie czy też moc silnika, a nawet liczbę miejsc siedzących. Nowe autobusy mają wozić pasażerów po Chełmie jeszcze w tym roku. Termin ich dostarczenia upływa bowiem 3 grudnia. Miasto zastrzegło sobie również opcję zwiększenia zakupu pojazdów z sześciu do ośmiu.

Obecnie tabor Chełmskich Linii Autobusowych to 34 sztuki używanych Mercedesów-Benz O530, które wcześniej eksploatowane były na terenie Niemiec. Miasto zamierza wymienić wszystkie pojazdy na nowe. Złożyło już do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie na zakup zeromisyjnych autobusów. Chodzi dokładnie o 15 pojazdów elektrycznych oraz 15 napędzanych wodorem.

(fot. Solaris/zdjęcie ilustracyjne)

6 komentarzy

 1. Autosana nie wybrała ekipa PiS? Przecież chcieli go reaktywować do miana dumy Podkarpacia i całej Polski. Kupili za to hiszpańskiego Solarisa. Gdzie tu wiarygodność przekazu że odtwarzamy polski przemysł. A tak całkiem serio to z tym rozmachem w przyszłym roku tramwaje zakupi Chełm. Będą lublinianie jeździć i podziwiać

  • Tylko pis przewodnią siłą narodu

   Ja bym tam stawiał bardziej na metro. To dopiero lubelakom by szczęki o(d)padły?. Po Chełmem naryto w dawnych czasach kilometry korytarzy. Teraz było by jak znalazł.

 2. Prezydent do odwołania !! Daje zarobić hiszpańskiemu Solarisowi a nie POlskiemu Autosanowi !! Skandal !!

  • Tylko pis przewodnią siłą narodu

   Skandal to jest wtedy, jak taki autobus sam z siebie się psuje i to jeszcze na postoju po pracy.

 3. No i dobrze że Solaris . Autosan to relikt przeszłości a ich nowe pojazdy stoją wyłączone z eksploatacji czekając na poprawki .

 4. Dawniej SOLARIS to polski kapitał polska firma rodzinna a teraz ,,,, ale ważne że z poznania /hruślina / pozdrawiam.

Z kraju