Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chełm ponownie rozbił bank, Lublin znów nie dostał ani grosza. Podzielono pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Rozdysponowanych zostało 165 mln zł w ramach kolejnego naboru w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ponownie Lublin, czy też Biała Podlaska nie otrzymały ani grosza. Z kolei największe środki po raz kolejny trafiły do Chełma.

W środę ogłoszone zostały wyniki kolejnego naboru w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki trafią do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom, wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Poprzedni nabór zakończył się bardzo dużym poruszeniem, szybko bowiem dostrzeżono, że samorządy, które otrzymały wsparcie, w większości są rządzone przez PiS. Miasta, gminy oraz powiaty, które są rządzone przez działaczy partii opozycyjnych nie dostały ani grosza. Jak wskazywali lokalni politycy w całym kraju, fundusz który z założenia miał służyć lokalnym społecznościom, stał się dla PiS-u narzędziem politycznej zemsty na miejscowościach, których mieszkańcy ośmielili się głosować na kandydatów z innych partii.

W naszym regionie ani grosza nie otrzymał m.in. Lublin. Miasto złożyło 10 wniosków na kwotę ponad 350 mln złotych. Każdy z nich posiadał odpowiednią dokumentację i argumentację, tak aby komisja weryfikująca działająca przy premierze mogła ewentualnie dokonać wśród nich wyboru. Jakież było zaskoczenie urzędników, kiedy okazało się, że wszystkie zostały odrzucone. Tymczasem w wielu gminach, gdzie rządzi PiS, wybranych zostało po kilka projektów.

Z kolei największe wsparcie uzyskał Chełm, który na cztery projekty otrzymał 25 mln zł. Było to 8 proc. z puli 314 mln zł, jakie trafiły dla województwa lubelskiego. Tym razem Chełm otrzymując niemal 15 mln zł znów jest „zwycięzcą”. Kwota ta, choć jest mniejsza niż w ubiegłym roku, stanowi jednak 9 proc. ogólnej puli 165 mln zł, jakie otrzymał nasz region. Lublin po raz kolejny nie załapał się na rządowe wsparcie.

Tym razem miasto starało się o dofinansowanie budowy nowego Dworca Metropolitalnego, inwestycji o znaczeniu istotnym nie tylko dla miasta, ale ważnej dla całego regionu. Był to jedyny projekt, jaki został złożony przez władze Lublina.

– Znowu rząd pominął większość największych polskich miast, w których partie koalicji rządowej od lat nie są w stanie wygrać wyborów samorządowych. Znów na liście projektów, które otrzymają pomoc finansową widzę w większości samorządy, w których rządzą politycy PiS – komentuje sytuację Krzysztof Żuk.

Jak dodaje prezydent Lublina, przecieki dotyczące planu odbudowy, tzw. „Nowego Ładu”, którego ogłoszenie już zapowiedział premier Morawiecki również niepokoją, bo zwiastują kolejne zmiany w podatkach, które spowodują uszczuplenie przychodów samorządów, a to przecież z nich finansowane są usługi dla mieszkańców i inwestycje. Krzysztof Żuk podkreśla również, że w tej sytuacji dzielenie rządowej pomocy finansowej dla samorządów według zasady „równi i równiejsi” w dodatku na niejasnych i nieprzejrzystych zasadach to jawna dyskryminacja samorządów, których włodarze stoją w opozycji wobec rządu.

Na liście projektów dofinansowanych w województwie lubelskim jest 106 pozycji. Na drugim miejscu po Chełmie jest Nałęczów z kwotą 11,2 mln zł na trzecim zaś Hrubieszów, który otrzymał 7,5 mln zł. Dalej w kolejności są: gmina Radzyń Podlaski 5,970 mln zł, Bełżyce 5 mln zł, Zamość i Serniki po 4 mln zł, gmina Krasnystaw 3 mln zł, Fajsławice 2,1 mln zł, Łęczna 2 mln zł, Terespol i Leśniowice po 1,9 mln zł, Potok Górny i Ostrów Lubelski po 1,8 mln zł, Janów Lubelski, Garbów i Tarnawatka po 1,5 mln zł, Siennica Różana 1,26 mln zł, Kodeń 1,23 mln zł, Kamionka 1,2 mln zł, Parczew 1,030 mln zł z kolei Krynice, Rachanie, Wojcieszków, Łuków, Uścimów, Puławy, Telatyn, Lubycza Królewska i Rejowiec Fabryczny otrzymały po 1 mln zł.

Komarówka Podlaska dostała 950 tys. zł, Żmudź 927 tys. zł, Wąwolnica 925 tys. zł, Janów Podlaski i Kurów po 900 tys. zł, Wojsławice 850 tys. zł, Wyryki 810 tys. zł, Trzeszczany, Nowodwór, Stanin, Urzędów, Szastarka, Gościeradów, Siemień i Zakrzówek po 800 tys. zł, Potok Wielki 750 tys. zł, Konstantynów 700 tys. zł, Batorz 693 tys. zł, Sosnówka 630 tys. zł, Dorohusk, Wola Uhruska, Piszczac i Wilkołaz po 600 tys. zł, Wohyń 550 tys. zł, Kraśniczyn, Dęblin, Borki, Poniatowa, Krzywda, Kraśnik, Trzebieszów i Sławatycze po 500 tys. zł, gmina Chełm 426 tys. zł, Janowiec i Spiczyn po 420 tys. zł a Wilków, Milanów i Włodawa po 400 tys. zł.

Wsparcie poszło też do powiatów. Najwiecej, gdyż 10 mln zł, otrzymał powiat zamojski. Powiat świdnicki 4,5 mln zł, opolski 4,78 mln zł, janowski 4 mln zł, krasnostawski 3,969 mln zł, kraśnicki i biłgorajski po 3,5 mln zł, lubartowski 3 mln zł, radzyński 2,5 mln zł, łukowski 2 mln zł, puławski 1,384 mln zł, tomaszowski 1 mln zł, rycki 500 tys. zł, a bialski 270 tys. zł. Do tego 10 mln zł trafiło do Województwa Lubelskiego.

(fot. KPRM)

35 komentarzy

 1. Plują jadem , obrażają a potem oczekują pieniędzy kmioty lewackie …..już zapomnieliście jak rządziliscie ????? Wtedy to wy dawaliście swoim ….teraz się wyrównuje ….

 2. Drugą Gdynię, Stalową Wolę albo Nową Hutę z Chełma robią. Takie oczko w głowie PiS. Już teraz w Chełmie mówią, że w ciągu najbliższych 20 lat Chełm ma się stać 100 tysięcznym miastem, a docelowo Chełm ma mieć taką pozycję wobec Lublina jak Toruń wobec Bydgoszczy czy Zielona Góra/Gorzów Wlkp. Także władza samorządowa i wojewódzka ma być podzielona między te 2 miasta. Kierunek lekarski drodzy państwo ma wkrótce w Chełmie ruszyć. Można co nieco poczytać na ten temat w sieci. Ps. Od Lublina mogą być bardziej upokorzony Zamość i Biała Podlaska. Bądź co bądź byle miasta wojewódzkie, podobne wielkością jak Chełm. Zamość to nawet bardziej bo też mają prezydenta z PiSu, a są traktowani jak najgorsza wiocha. 320 tys. wojewódzki Lublin, z urzędami, uniwersytetami i szkołami wyższymi sobie bez wsparcia poradzi, ale środki jakie idą do Chełma stanowią znaczną przewagę konkurencyjną w stosunku do pieniędzy jakie idą do tych dwóch miast. Tymbardziej, że to już któryś raz. Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka…

  • Tylko wczesniej Chełm nic nie dostawal przez ostatnie 20 lat nic więc się nalezy jak psu buda. Zamość dostawal Lublin tez a Chelm byl pomijany więc musi się wyrównać. Chełm nawet obwodnicy nie ma o czymś to swiadczy

 3. Jeszcze troszkę i wszystko się odwróci.

 4. Żuk płacze, że na dworzec metropolitalny nie dostał ani złotówki… z unii dostał dotacje 173 miliony i jeszcze mu mało… zły PiS, daje mniejszym miastom, hurdurdur, na żużel nie ma piniendzy.

 5. a za stalina już niemal odebrali Chełm i mieli zagrabić do Ukrainy -tzw drugie przesiedlenie

 6. Prosty komentarz, w Lublinie więcej osób głosowało na kod – PO, czyli powiedzieli, ze nie chcą pomocy finansowej dla PO-wskiego samorządu od Państwa Polskiego. Na logikę, kodziarze i tak by te pieniądze zmarnowali

 7. no dziwne serio, zagłębie PISUARÓW dostało najwiecej, Lublin gdzie prezydent jest spoza jedynej słusznej partii, niestety nie dostało nic, przypadek pewnie po prostu inni mieli lepsze plany XD typowo PISOWSKA polityka, naszym wszystko kto nie z nami temu kula w łep. norma, i pamiętajcie tamci kradli więcej XD.
  całemu PO-PISowi, gratuluje rozpier….ania polski przez ostatnie 30 lat. jedni i drudzy nadają się najwyżej do czyszczenia kibli w miejskim szalecie.

Z kraju