Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

Chcesz łapać deszczówkę? Otrzymasz dofinansowanie

Miasto Lublin poinformowało wczoraj o programie dotacyjnym dla mieszkańców „Złap deszczówkę”. Mieszkańcy będą mieli możliwość otrzymania zwrotu części kosztów poniesionych na realizację tego zadania.

W tym roku w Lublinie planowane jest wprowadzenie pilotażowego programu dotacyjnego dla mieszkańców pod nazwą „Złap deszczówkę”. Osoby zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu otrzymają dofinansowanie do budowy systemów ogrodowych służących zatrzymywaniu wody deszczowej. Wsparcie będzie obejmowało budowę naziemnych i podziemnych zbiorników retencyjnych, studni chłonnych z kręgów betonowych oraz ogrodów deszczowych.

W ramach programu „Złap deszczówkę” dotacja może być udzielona na dofinansowanie:
– kosztów zakupu i montażu urządzeń wchodzących w skład systemu deszczowego do gromadzenia i wykorzystywania wód opadowych;
– kosztów modernizacji istniejącej instalacji w celu podłączenia systemu do gromadzenia wody deszczowej.

O dofinansowanie będą mogły ubiegać się wyłącznie osoby fizyczne – właściciele, użytkownicy wieczyści lub posiadający inny tytuł prawny do nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Lublina. Osoby niebędące właścicielami lokali mieszkalnych lub nieruchomości muszą posiadać zgodę właściciela nieruchomości na udział w Programie.

Zainteresowani mieszkańcy otrzymają zwrot 70 % kosztów poniesionych na realizację zadania objętego Programem – maksymalnie 5 tys. zł. Wysokość przyznanej dotacji zostanie określona w umowie, zawieranej po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Dotacja wypłacana będzie po zakończeniu realizacji zadania i przyjęciu prawidłowego rozliczenia przez Urząd Miasta.

Zasady udzielania dotacji celowej „Złap deszczówkę” określi Rada Miasta Lublin w formie uchwały w lutym 2020 roku. Nabór do programu „Złap deszczówkę” zostanie ogłoszony pod koniec I kwartału br., po opracowaniu niezbędnej dokumentacji.

(fot. pixabay.com)

Autor: redakcja

11 komentarzy

 1. znów łysy będzie sponsorował swoich

 2. Czyżby to pietwszy krok do podatku dachowego?

 3. Max 5000 dofinansowania 70% inwestycji. Czyli 100% instancji według wyliczeń kosztuje 7500zł. Trochę śmieszne bo za taką kwotę to można co najwyżej zrobić dobre akwarium a nie wybudować system naziemnych i podziemnych zbiorników retencyjnych, studni chłonnych z kręgów betonowych oraz ogrodów deszczowych.

  • Za taką kasę kupisz kilka zbiorników 1000 litrów i szpadel żeby je zakopać i jeszcze zostanie na zatrudnienie ludzi do tego zadania

 4. Większość domów buduje się poza granicami Lublina. Gdyby na etapie budowy można było skorzystać z tego programu myślę, że było by zainteresowanie. Na niewielkich działkach i zagospodarowanych ogródkach wpuścić koparkę i zrobić rewolucję – no nie wiem.
  Sam pomysł jest ok tylko proponuję go rozszerzyć.

 5. a jak się do tego mają ogródki działkowe? pewnie nijak

 6. Na solidny zbiornik wraz z montażem dofinansowanie wystarczy. Centrala deszczowa i ewentualna przeróbka instalacji – to drugie tyle. Jak zwykle, kasa tylko dla bogoli.

 7. Po co dotowac. Zbiornik 1000 litrów i szpadel to grosze kosztuje

  • Musi być certyfikat, pozwolenie, zezwolenie, atest, odbiór, dozór, pobór „danin” (czyt. podatków) – i wreszcie kary, mandaty, sprawy sądowe, prokurator i policja. To nie takie proste. Co poczęłyby dziesiątki urzędników? Nie chce kolega iść przypadkiem na łatwiznę?

 8. ile dni padało latem ?
  i tyle w temacie
  kolejny pomysł pod elektrat pisu, dostaną kase bo sobie rynne do beczki podepną

Z kraju