Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Cena niższa o 70 proc. nie zawsze oznacza, że zapłacimy mniej. UOKiK ostrzega przez sztuczkami podczas Black Friday

Każdego roku sporo osób skuszonych wyjątkowymi ofertami sprzedawców podczas Black Friday kupuje produkty, które miały być tańsze, zaś w rzeczywistości nie są. Dlatego też warto przed dokonaniem zakupu sprawdzić, czy promocja faktycznie występuje.

Za kilka dni, a dokładnie w piątek 27 listopada, przypada Black Friday, czyli dzień wyprzedaży. Sklepy jak tylko mogą starają się zachęcić klientów do zakupów, kusząc ich przede wszystkim obniżkami cen sięgającymi niejednokrotnie nawet 70 proc. Tymczasem co roku okazuje się, że część z tego typu „okazji” wcale nimi nie jest, a ceny niewiele odbiegają od tych, za jakie dany produkty można kupić w pozostałym okresie roku.

Jak wyjaśnia prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny, skargi dotyczące promocji, wyprzedaży i specjalnych okazji stanowią ok. 10 proc. wszystkich zgłaszanych nieprawidłowości. Najczęściej sprzedawcy stosują tzw. żonglerkę cenami, czyli stwarzają pozory, że promocja jest atrakcyjna. Dokonują tego poprzez podnoszenie cen kilka dni wcześniej, aby tuż przed słynnym świętem zakupowym je obniżyć.

Bardzo popularne są także promocyjne „przynęty”, czyli zachęcanie rzekomo wysoką obniżką do zakupu różnych artykułów, podczas gdy w rzeczywistości promocja dotyczy jedynie wybranych produktów. Klient widzi informację „drugi produkt za -50%”, po czym okazuje się, że chodzi wyłącznie o towary konkretnej marki a nie cały asortyment sklepu.Zdarzają się również niejasne zasady naliczania rabatów, kiedy to zamiast deklarowanej wysokiej obniżki ceny, klient otrzymuje mniejszy upust.

Spotykane jest również anulowanie opłaconych zamówień. Dotyczy to zakupów internetowych, gdzie klienci są kuszeni bardzo niską ceną produktu, najczęściej popularnego modelu urządzenia elektronicznego, składają zamówienia, po czym zostają one przez sprzedawcę anulowane najczęściej z powodu „błędu systemu”. O wielu tego typu przypadkach głośno było w ubiegłym roku.

– Od kilku tygodni Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z Inspekcją Handlową, prowadzi monitoring najpopularniejszych sklepów internetowych aby zweryfikować, czy nie oszukują oni konsumentów, wprowadzając w błąd np. co do rzeczywistego opustu cenowego. Może się zdarzyć, że któryś z przedsiębiorców będzie podnosił ceny przed wyprzedażą aby uatrakcyjnić zakup poprzez prezentację nieprawdziwej wartości obniżki ceny. Tego typu działania mogą stanowić naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, dlatego konsumentom zalecamy ostrożność – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W tym roku ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 i zamknięte galerie handlowe, Black Friday przeniósł się w dużej mierze do internetu. Dzięki temu klienci powinni pamiętać, że zakupiony zakupiony w ten sposób produkt mogą zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Muszą tylko wypełnić i odesłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie dotyczy to jedynie artykułów o krótkim terminie przydatności do spożycia, np. owoców czy serów, rzeczy wyprodukowanych na specjalne zamówienie klienta, np. biżuterii z grawerem, płyt z filmami, muzyką lub programami komputerowymi, których zapieczętowane opakowanie zostało otwarte a także biletów na koncerty czy wydarzenia sportowe.

Aby nie dać się nabrać na sztuczki sprzedawców i kupić produkty w naprawdę obniżonych cenach, należy porównać cenę w wiarygodnych porównywarkach, najlepiej takich które oferują sprawdzenie historii cen, a także wybrać sklep, który oferuje najlepsze okazje. Opinie o produktach warto sprawdzać na niezależnych portalach, ponieważ zdarza się, że sklep usuwa niekorzystne komentarze z własnej strony. Należy też zwracać uwagę na cechy charakterystyczne produktu, bo w dzień masowych wyprzedaży łatwo nabrać się na przykład na produkty łudząco podobne do znanej marki lub podrobione czy też będące innym, starszym modelem, niż wcześniej upatrzony.

Zdarza się również, że szał wyprzedaży wykorzystują oszuści. Oferują oni towar, którego później nie wysyłają. Dlatego też trzeba sprawdzać wiarygodność sprzedawcy i możliwość kontaktu z nim. Ważne jest, kiedy przedsiębiorca powstał, ile otrzymał pozytywnych opinii i czego one dotyczą oraz kiedy były dodane, a także czy działa z Polski. Warto też pamiętać, że jeżeli już dojdzie do oszustwa, płatność kartą może ułatwić odzyskanie pieniędzy.

8 komentarzy

  1. Blek Frajdaj isz komyng !!!

  2. Bo Marian, Barbara i Cleo to umią oszukiwać.
    Celebrytom nigdy nie wierzę.??

  3. Black Frajer – dzień strzyżenia baranów.

  4. Skok na frajerów myślących że kupią o wiele taniej.

  5. 20 % to max wcześniej ceny są zawyżone.

  6. Jak to jest możliwe że przez 85% roku pewna sieć sklepów z elektroniką robi wietrzenie magazynów a na BF i inne (15%) tego typu akcje robią mega promocje i mega obniżki cen.
    Pytam, kiedy są „normalne” ceny?
    Wystarczy obserwować ceny a nie liczyć na to że kupisz z wielką obniżką ceny.
    Przykład z życia wzięty: produkt X w dniu premiery kosztował 799zł po 2tyg na weekend obniżyli cenę na 699zł. Z czystej ciekawości sprawdziłem cenę teraz na BF i tu MEGA PROMOCJA cena 999zł przecenione na 799zł. Nic tylko brać i się cieszyć że „masz” 200zł w kieszeni ?

  7. A co na takie promocje panowie z piatki to zagrozenie

  8. a urzędasy będą siedzieć za biurkami czekając na idiotów , którzy w dobrej wierze podają im swoje dane

Z kraju