Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Były wiceminister zdrowia został zastępcą prezydenta Chełma. Odpowiadał za zakup wadliwych maseczek i respiratorów, które nie dotarły

W piątek dotychczasowa wiceprezydent Chełma złożyła wypowiedzenie, w sobotę stanowisko to było już zajęte. Nowym zastępcą Jakuba Banaszka został Janusz Cieszyński, kojarzony z aferami dotyczącymi milionów bezużytecznych maseczek, czy też respiratorów, które nigdy nie dotarły do Polski.

Prezydent Chełma Jakub Banaszek od dzisiaj ma nowego zastępcę. Został nim Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia. Z pracą w resorcie pożegnał się on w sierpniu, oficjalnie odejście miało być jego samodzielną decyzją. Jednak Cieszyński zasłynął kontrowersyjnymi decyzjami zakupowymi. Razem z ówczesnym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim odpowiadał za przygotowania, a potem za walkę z pandemią. Podpisał też umowy na zakup maseczek i respiratorów, o czym głośno było w całym kraju.

Jego podpis znajduje się na zamówieniu 5 mln maseczek w spółkach powiązanych z instruktorem narciarstwa Łukasza Szumowskiego. Jak się później okazało, maseczki nie spełniały żadnych norm, a do tej pory ministerstwo nie odzyskało zapłaconej za nie kwoty 5 mln złotych. To samo dotyczy zakupu za ok. 200 mln złotych respiratorów od handlarza bronią, czyli właściciela lubelskiej firmy E&K. Jak później wyszło na jaw, za jedną sztukę zapłacono ponad 160 tys. zł, a więc o wiele więcej, niż kosztują najwyższej klasy tego typu urządzenia.

Ministerstwo tłumaczyło, że nie miało wtedy innych ofert sprzedaży i musiało skorzystać z usług lubelskiej firmy. Co więcej, firma nie wywiązała się z zawartych postanowień. Dodatkowo w większości był to sprzęt inny, niż opisany w umowie. Ostatecznie E&K dostarczyła 200 respiratorów i nie zwróciła 11,9 mln euro zaliczki. W obu przypadkach sprawę bada prokuratura, jednak nikt do tej pory nie usłyszał zarzutów.

Damian Zieliński z Urzędu Miasta w Chełmie wyjaśnia, że Janusz Cieszyński zastąpił na stanowisku zastępcy prezydenta miasta Agnieszkę Kruk, która w ubiegłym tygodniu złożyła rezygnację z piastowanej funkcji. W piątek poinformowała, że objęła stanowisko zastępcy prezesa do spraw finansowych w spółce Enea Wytwarzanie, a dokładnie w należącej do niej elektrowni Kozienice. Dzień później Janusz Cieszyński został przedstawiony jako doradca prezydenta Chełma. Jak dodaje Damian Zieliński, decyzję o zatrudnieniu Janusza Cieszyńskiego podjął prezydent miasta Jakub Banaszek.

Jak wskazuje w oficjalnym komunikacie Urząd Miasta Chełm, Janusz Cieszyński to menedżer i specjalista zakresu ochrony zdrowia. Pełnił funkcję doradcy premiera Mateusza Morawieckiego, a w latach 2016-2017 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju. W latach 2018-2020 piastował urząd podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, gdzie odpowiadał za informatyzację oraz cyfryzację i z sukcesem wdrożył m.in. e-receptę.

W chełmskim magistracie ma on nadzorować pracę Departamentu Inwestycji i Rozwoju; Departamentu Komunalnego; Departamentu Geodezji, Kartografii, Nieruchomości, Architektury i Budownictwa oraz Departamentu Spraw Obywatelskich. Do zadań Cieszyńskiego należeć będzie również wdrożenie projektu cyfryzacji Urzędu Miasta, koordynacja projektu budowy Medycznego Miasteczka oraz współtworzonej przez siebie miejskiej strategii walki z Covid-19, a także współpraca z Kancelarią Premiera i administracją rządową.

(fot. Polsat)

53 komentarze

 1. afera z tymi maseczkami respiratorami to Amber Gold to pryszcz tam stracili pieniądze , a tu życie obywateli , zaniechania tego rzadu nieudaczników powinni za to wszystko odpowiedzieć przed … no własnie przed kim sądem ? jaj sądy w ich rękach , Zbycho zarządzi i co podskoczą ? policja ? Mariusz ryknie i po sprawie ukręcą sprawa nigdy nie zostanie wyjaśniona , chyba że nastąpi wkrótce zmiana opcji a tak będzie bo PIS piłuje gałąź na której siedzi
  sam głosowałem na PIS ale nigdy więcej i wstydzę się tego

 2. grunt to utrzymać się przy korycie, a że ręka rękę myje to i kolesie partyjni nie pozwolą zginąć, on zrobił komuś przysługę ktoś mu teraz robi przysługę

 3. Może się szykuje na stanowisko dyrektora szpitala. Tam chyba po staremu jeszcze

 4. Rude to i wredne jest.

 5. Na 100 -u rudych 101 fałszywych, i tak zostanie, nie dajmy się nabierać i zmieńmy kanał, bo Info to piękne słowa ale szkoda, że bez pokrycia i nieprawdziwe, sami powinniśmy myśleć i nie dać sobą manipulować. Przed wojną też był ” Król” a potem była wojna, historia niestety lubi się powtarzać, więc nie bądźmy naiwni nabierając się na obiecanki-cacanki, wybierzmy pokój ale nie naiwność!!!!!

 6. No dobra. Powiedzcie na kogo głosować w przyszłych wyborach? Bo na kogoś trzeba. Na PO nie bo złodzieje i oszuści, na PIS nie bo złodzieje i oszuści, na PSL nie bo złodzieje i oszuści, na RAZEM nie bo złodzieje, oszuści i komuniści, na wiosnę nie bo złodzieje, oszuści i geje, na CHOŁOWNIĘ nie bo złodziej oszust i katol. Które zło wybrać?

 7. to stanowisku jemu się należało!!! zawistne polaki, to ze mamy ekspertów z PISU, to trzeb ich używać, kto nam tyle kasy ukradnie z budżety polski, jak jest na stanowisku to zasłużył, jarek mówił że nie będzie kolesiostwa to przecież nie ma. a maseczki co nie przyszły wina tuska proste przecież. Ja już ikonę jarka powiesiłem i modle się do niej codziennie, niedługo wszyscy będziecie, jak w korei.

 8. hah najlepszy program PiSuaru – swoi na swoim ale za wasze ;P

 9. Współczuję serdecznie mieszkańcom Chełma. Spadochroniarz przekichany ten Cieszynski, narobił afer, nie odpowie za nic oczywiście, a jeszcze posadkę wice niby znalazl. Banaszak też nie lepszy nic dobrego dla Chełma nie zrobił

  • nie prawda, to stanowisko mu się należało, jest najlepiej przeszkolonym polakiem aby objąć ten stołek, to nie chodzi o kolesiostwo na pewno nie Kaczyński nie kłamie a mówił ze nie będzie kolesiostwa

Z kraju

Polityka i społeczeństwo