690 680 960

Burze z gradem znów przejdą przez woj. lubelskie. Lokalnie możliwe zalania

We wtorek w regionie prognozowane są burze, które przyniosą ulewne opady deszczu. Lokalnie możliwe są zalania. Ponadto podczas burz wystąpią opady gradu i silne porywy wiatru.

Dzisiaj przeważający obszar Polski będzie jeszcze w obszarze obniżonego ciśnienia. Na wschodzie zaznaczy się jeszcze strefa pofalowanego frontu atmosferycznego rozdzielająca dwie zróżnicowane pod względem temperatury i wilgotności masy powietrza. Jedynie na zachodzie kraju oddziałuje wyż znad Morza Północnego. Temperatura wyniesie dziś od 20°C do 25°C. Najchłodniej będzie na zachodzie i w centrum regionu, najcieplej na wschodzie województwa.

Wtorek będzie kolejnym dniem z burzami we wschodniej Polsce. W godzinach porannych według danych z detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych grzmiało na południu i wschodzie regionu.

Po wczorajszych burzach utworzyły się mgły i zamglenia na wschodzie Polski. Dodatkowo ze względu na dużą wilgotność w dolnych warstwach troposfery występują chmury Stratus. W kolejnych godzinach prognozowane są większe przejaśnienia, a lokalnie nawet krótkotrwałe rozpogodzenia. Dziś ponownie będzie grzmieć we wschodniej części, ale ilość burz oraz ich intensywność powinna być niższa, niż w poniedziałek.

Już od godzin porannych występują słabe burze. Większa intensywność jest prognozowana na drugą część dnia. Przeważnie będą to struktury wielokomórkowe, miejscami superkomórki burzowe. Burzom towarzyszyć mają ulewne opady deszczu od 10 mm do 40 mm. Lokalnie możliwe zalania. Ponadto grad od 1 cm do 3 cm. Wiatr osiągnie do 90 km/h. Najgroźniejsze burze wystąpią lokalnie na południu i wschodzie regionu, ale niebezpieczna pogoda możliwa jest w niemal całym regionie.

W ciągu najbliższej nocy pozostaniemy w wilgotnym i ciepłym powietrzu. Pod wpływem wspomagania ruchów wznoszących rozwiną się chmury burzowe. Niewykluczone, że znad Ukrainy nadejdzie kolejna strefa burz przemieszczająca się ze wschodu na zachód. Lokalnie występować będzie dużo wyładowań, a podstawowym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu. Ze względu na uniesiony tryb konwekcji zjawiska towarzyszące nie powinny być groźne, a podstawowym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne.

Kolejne dni dalej deszczowe i burzowe za sprawą napływu wilgotnego i ciepłego powietrza znad Morza Czarnego i Bałkanów. Lokalnie burze będą powodować szkody.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

 1. Wczoraj było Medarda a przysłowia ludowe mówią:
  Gdy się Medard rozpłacze, a Jaś 24.06 nie utuli, popłacze pewnie aż do Urszuli 21.10
  Jak się na Medarda pogoda zepsuje,to potem dni czterdzieści niebo posikuje.
  Oby się nie sprawdziły te porzekadła.

  • Ciemnogród jesteś a nie meteorolog, ciemnogród wierzący w zabobony. Idź lepiej wspierać Jareczka i jego popleczników, aby mogli dalej mydlić oczy takim jak Ty.

 2. Sam ciemnogród jesteś. Mój sąsiad już śp. niestety, bacznie obserwując przyrodę, potrafił lepiej przewidzieć pogodę, niż obecnie meteorologowie. Jest jakaś prawda w przysłowia.

Kursy walut

 • USD 4.4074zł -0.57%
 • GBP 5.3351zł 0.26%
 • EUR 4.7402zł -0.16%
 • CHF 4.8004zł 0.31%

Polub nas