690 680 960

Fundacja Wolności złożyła odwołanie od decyzji ws nagród w Urzędzie Marszałkowskim

Prezes Zarządu Fundacja Wolności Krzysztof Jakubowski złożył odwołanie od decyzji ws nagród w urzędzie marszałkowskim. Jak informuje prezes Fundacji, chce w ten sposób pomóc Marszałkowi Województwa znaleźć argumenty dla ujawnienia informacji o nagrodach dla pracowników urzędu.

– Oficjalnie złożyliśmy odwołanie od decyzji odmawiającej ujawnienia imion i nazwisk pracowników urzędu, którzy otrzymali nagrody w kwocie 20 i więcej tys. zł. za pracę w 2019 roku – poinformował nas Prezes Zarządu Fundacja Wolności Krzysztof Jakubowski

Fundacja przedstawiła argumenty za tym, aby informacje o nagrodach przyznanych w Urzędzie Marszałkowskim były jawne. Oto te argumenty:

– Utajnienie imion i nazwisk pracowników urzędu marszałkowskiego, którzy otrzymali nagrody w kwocie 20 i więcej tys. zł może stanowić nadużycie prawa do prywatności.
– Wnioskowane informacje nie wkraczają w sferę prywatności. Dotyczą wysokości środków publicznych rozdysponowanych na nagrody. Podobne dane są przez urząd publikowane, np. w zakresie stypendiów, umów cywilnoprawnych.
– Są wątpliwości, czy osoby, które otrzymały między 20 a 56 tys. zł nagrody za pracę, prawidłowo zostały zakwalifikowane do pracowników „niepełniących funkcji publicznych” a jedynie funkcje pomocnicze, doradcze, opiniujące, konsultacyjne. Nieprawdopodobnym wydaje się, że takie osoby otrzymały nagrody kilkukrotnie wyższe niż pracownicy pełniący funkcje publiczne a więc na stanowiskach bardziej wymagających i odpowiedzialnych.
– Ujawnienie wnioskowanych informacji jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. Przyczyni się do wzrostu zaufania mieszkańców do marszałka województwa.
– Fundacja zwraca uwagę na ważną funkcję kontroli obywatelskiej.

Fundacja Wolności oprócz tego zwróciła się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o przesłuchanie wszystkich pracowników urzędu, którzy otrzymali nagrodę w kwocie 20 lub więcej tys. zł, na okoliczność tego, czy wyrazili zgodę na nieujawnianie swoich personaliów oraz czy nadal ją podtrzymują.

Pod koniec kwietnia tego roku Fundacja poinformowała, że w 2019 roku marszałek województwa lubelskiego przyznał w sumie 6,5 mln zł na nagrody dla urzędników. Prawie trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. W większości przypadków, urząd nie wskazał nazwisk pracowników. Oficjalnie dlatego, że nie są to osoby pełniące funkcje publiczne.

(fot. FW)

22 komentarze

 1. gdzie można znaleźć informacje ile zarabia Prezes Zarządu Fundacja Wolności Krzysztof Jakubowski ?

  • O wiele mniej niż Ty, ale więcej niż krzykacz pokojowy który nic nie robi, stary ramol. Poza tym ramolem, to trochę przesada z tymi nagrodami, ja się pytam za CO ? Każde takie coś powinno być publicznie dostępne ktoi za co, a nie rozdają sobie wzajemnie publiczne pieniądze, cwaniaki. Brawo Krzysiek J. Tak trzymaj niech myślą co i komu rozdają.

   • 20-50 tyś zł nagrody to niektórzy przez rok tyle nie zarobią, masakra. Siedzą paniusie za biurkiem i popijają kawkę i myślą jak tu zrobić aby się nie narobić a nagrodę dostać. Precz z takimi pracownikami. Jak pójdziesz do urzędu to z wielką łaską ci pomogą albo odeślą na drzewo. Głos decydujący powinni mieć mieszkańcy w sądzie internetowej. Dyrektor wystawia kandydatów na nagrody z opisem dokonań przez ostatni rok.

  • Andy albo jesteś urzędasem leniem i zamiast pracować to piszesz głupie komenty i jeszcze ci się nie chce znaleźć informacji…
   albo trolem próbującym odwrócić uwagę pytaniami o sprawy które są jawne i dostępne…
   albo to i to…

   • Kto dostał główną kasę..? już mówię: SWOI… czyli z dojnej zmiany…!!!
    A urzędnicy też dostali po parę setek żeby nic nie mówili…!

   • skoro jemu wolno pytać to ja też pytam

 2. Tak działają wszystkie rządy totalitarne

 3. Ile zarabia prezes fundacji ?

  • Ile by nie zarabiał, ważne że wam się należy. Taka stara śpiewka.

   • Też jestem ciekaw ile zarabiają prezesi fundacji. Dzwonią, proszą o datki, ale zarobków prezesa nie podadzą. Ja rozumiem, są szczytne cele, ale ile kasy te cele omija. Takie dane powinny być zawarte w KRS.

    • Naprawdę jesteś taki nie rozgarnięty żeby nie rozróżniać trwonienia podatków bez zgody i wiedzy podatników od dobrowolnych wpłat na rzecz jakiejś fundacji..?
     Ja chętnie przekazuję często niewielki kwoty na rzecz różnych fundacji bo podoba mi się ich działalność i jakoś mnie nie interesuje ile zarabia prezes
     Połącz kropki geniuszu..!!!

     • A mnie interesuje, czy ktoś mnie nie robi w konia jak ci amerykańscy generałowie. Wiem, że taki prezes OSP nie ma żadnej pensji, a wręcz dokłada do swojej organizacji.

 4. 20-50 tyś zł nagrody to niektórzy przez rok tyle nie zarobią, masakra. Siedzą paniusie za biurkiem i popijają kawkę i myślą jak tu zrobić aby się nie narobić a nagrodę dostać. Precz z takimi pracownikami. Jak pójdziesz do urzędu to z wielką łaską ci pomogą albo odeślą na drzewo. Głos decydujący powinni mieć mieszkańcy w sądzie internetowej. Dyrektor wystawia kandydatów na nagrody z opisem dokonań przez ostatni rok.

 5. Ooo odezwały się trole z urzędu i atakują fundację, do pracy darmozjady!!!!!

 6. Głupi uśmiech na piance piwa

  Te piniondze im się poprostu należały 😁

 7. W prywatnej firmie jak dostaniesz kilka stów co jest cud, a w PiS urzędach lekka ręka min 20tys można dostać za nic

  • Narodowy Akrobata

   Zdajesz sobie sprawę, że lubelskie urzędy nie są obsadzone pisowcami, tylko młodymi, wykształconymi mieszkańcami dużych ośrodków wyborcami Żuka i POKO-SPOKO?

   • po grabczuku

   • Urząd Marszałkowski, rządzony przez PIS napisz jeszcze raz kogo pozatrudniał ?

   • a ja jakoś znam samych pisowców w UM, Ci którzy byli POKO sami odeszli taka Pani Anna Augiustyniak np, extra babeczka – mogła wiele zrobić, ale pis najlepiej wie swoje zawsze i gnębi takich

 8. Panie Jakubowski przestań już wiecznie jątrzyć i odczep się wreszcie od Marszałka tylko weź się za swoją pracę. Zazdrości Pan to trzeba było iść do pracy w urzedzie i może tez dostawałby Pan nagrody. Zreszta nic straconego konkursy są ogłaszane, wiec weź się Pan zgłoś jak i pozostali którzy komentują nie wiedząc jak jest naprawdę. Chodźcie wszyscy do urzędu skoro tak Wam żal d… ściska. Tylko wiecie co, nie każdy się nadaje. Już dawno minęly czasy kiedy w urzedach piło się tylko kawę i nic niewiele robiło.
  W drodze wyjaśnień to są nagrody roczne a po drugie Panie Jakubowski wszyscy pracownicy podpisywali oświadczenie o wyrażeniu zgody bądź nie na upublicznienie danych. I wie Pan kiedy ????? Gdy RODO zaczęło obowiązywać. Najpierw zapoznaj się Pan z obowiązującymi aktami prawnymi a nie będziesz Marszałkowi głowę zawracał. On w przeciwieństwie do Pana naprawdę nie ma czasu na głupoty.

 9. co to za gnilec

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas