Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze z gradem wystąpią we wtorek w woj. lubelskim. Możliwe lejki kondensacyjne

Dzisiaj w regionie prognozowane są zjawiska burzowe, którym będą towarzyszyć opady gradu. Należy także spodziewać się lokalnie powstających lejków kondensacyjnych. Na termometrach zobaczymy maksymalnie do 19°C.

We wtorek przeważający obszar Polski znajduje się pod wpływem wyżu z centrum znad Wysp Brytyjskich. Tylko na południowym-wschodzie zaznaczy się niż znad Rosji oraz ośrodek górnego niżu wyraźnie widoczny w środkowych warstwach troposfery w postaci niższej temperatury na wysokości izobarycznej 500 hPa. Może on wspomóc rozwój chmur kłębiasto-deszczowych zdolnych do przynoszenia opadów drobnego gradu, ulewnego deszczu oraz silnego wiatru do 65 km/h.

Do zachodniej części Polski już dziś napłynie suchsza masa powietrza. Tylko na południowym-wschodzie i wschodzie zalegać ma jeszcze chłodna, wilgotna i chwiejna masa powietrza z północnego-wschodu o cechach polarno-morskich.

Dziś termometry w woj. lubelskim pokażą od 17°C do 19°C. Zachmurzenie na ogół duże, okresami całkowite. Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale największa aktywność burzowa jest prognozowana na godziny popołudniowe. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować i burze zanikną. Opady konwekcyjne utrzymają się punktowo jeszcze w pierwszej części nocy.

Wtorkowym burzom towarzyszyć mogą opady deszczu w wysokości od 5 mm do 15 mm. Przeważnie będą to pojedyncze komórki konwekcyjne. Niektóre z nich wypiętrzą się na tyle wysoko, że będą w stanie wygenerować wyładowania atmosferyczne. Ze względu na nisko położoną izotermę zero prognozowane są liczne przypadki opadów drobnego gradu, który na ogół nie przekroczy 1 cm.

Największa aktywność burzowa jest prognozowana dziś na południu woj. lubelskiego, ale burze są prognozowane na przeważającym obszarze regionu. Miejscami utworzą się słabo zorganizowane i krótkotrwałe struktury wielokomórkowe wędrujące z północnego-wschodu na południowy-zachód. Aktywność elektryczna nie powinna być wysoka.

Z powodu dużej wilgotności w dolnym profilu troposfery, znacznego pionowego gradientu temperatury oraz podwyższonej chwiejności termodynamicznej w warstwie 0-3 km prognozowane są liczne przypadki lejków kondensacyjnych, a niewykluczone, że powstanie również krótkotrwała trąba lądowa niezwiązana z mezocyklonem. Do końca miesiąca utrzyma się temperatura poniżej 20 stopni. Nie zabraknie opadów deszczu, prognozowane są również burze. Kolejne już w środę, o czym więcej poinformujemy wkrótce.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. prawie doktorat z meteorologii. Najbardziej ciemnocie potrzebne wiadomości o lejkach depresyjnych. Nie ma natomiast mowy o sytuacji w żukowie

Z kraju