690 680 960

Burze z gradem wystąpią w środę na obszarze woj. lubelskiego. Kolejne dni z groźną pogodą

Dzisiaj w regionie prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć intensywne opady deszczu. Można się ich spodziewać już około południa. W trakcie przechodzenia zjawisk konwekcyjnych pojawią się także opady gradu i porywy silnego wiatru.

W środę przeważający obszar Polski znajduje się pod wpływem niżu „ISOLDE” z centrum na pograniczu Białorusi oraz Ukrainy. Dodatkowo na wschodzie zaznacza się front okluzji. Już od godzin około południowych prognozowane są pierwsze burze na obszarze woj. lubelskiego. Temperatura wyniesie dziś od 15°C do 18°C.

Znajdujemy się w chłodnej, ale wilgotnej masie powietrza. Prognozy modeli pogodowych wskazują, że już od około godziny 11 pojawią się pierwsze chmury kłębiaste-deszczowe. Burze najprawdopodobniej około południa. Ruch chmur burzowych odbywać ma się zgodnie z cyrkulacją powietrza w niżu. Dzisiejsze burze przemieszczać będą się z północy, północnego-wschodu na południe, południowy-wschód.

Warunki w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się pojedynczych komórek burzowych, miejscami słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych. Podczas burz wystąpią opady od 5 mm do 15 mm, nisko położona izoterma zero może sprzyjać licznym przypadkom opadów gradu, który nie powinien jednak przekroczyć 1 cm. Mogą również pojawić się zalążki trąb powietrznych.

W czasie burz oprócz tego prognozowane są porywy wiatru do 65 km/h. Największa aktywność burzowa jest prognozowana od godziny 14 do 17. Następnie pod wieczór burze zaczną zanikać. Zjawiska burzowe wystąpią miejscami w całym regionie. Aktywność elektryczna będzie przeważnie mała, chociaż kilka ośrodków burzowych może wykazywać się zwiększoną aktywnością elektryczną. Słaby przepływ mas powietrza, niewielka chwiejność termodynamiczna przełożą się na słabą organizacje dzisiejszych burz. Również z tego powodu średni okres trwania pojedynczej burzy wyniesie od 15 minut do maksymalnie godziny.

W czwartek pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia. Wiatr zmieni kierunek na południowo-zachodni. Opady konwekcyjne możliwe są tylko na krańcach północno-wschodnich. Temperatura wyniesie od 17°C do 19°C. Piątek przyniesie aż 24°C, lecz niewykluczone są opady deszczu i burze z gradem. Będą one groźniejsze, niż te, które wystąpią w środę. W sobotę zrobi się nieco chłodniej. Termometry pokażą około 22°C. Nie powinno padać.

Ostatni dzień weekendu przyniesie napływ powietrza z rejonu Morza Czarnego. Temperatura wzrośnie do 25°C. Niewykluczone będą burze. Burze mogą nam towarzyszyć przez cały przyszły tydzień. Lokalnie mogą być gwałtowne, ale więcej informacji podamy w najbliższych dniach.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. pixabay.com)

3 komentarze

  1. zaraz w radio i rolnicy, będą narzekać że już nie susza tylko za dużo tej wody.

  2. Dobry Pan ostrzega jak może i każe za głosowanie na pis ale czy burze z gradem pomogą?

  3. I będą mieli rację tu chodzi o opady w niewłaściwym czasie …

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas