Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze z gradem i krupą lodową możliwe w niedzielę. Pojawią się porywy wiatru do 70 km/h i ulewy

W niedzielę w regionie prognozowane są lokalne burze. Pierwsze z nich na obszarze województwa lubelskiego mogą pojawić się już około godz. 12-14. W trakcie burz porywy wiatru osiągną do 70 km/h.

W niedzielę pogoda w kraju kształtowana jest w dalszym ciągu przez układy niskiego ciśnienia oraz strefy frontów atmosferycznych znad zachodniej, środkowej i północnej Europy. Z zachodu i północnego-zachodu kontynentu europejskiego będzie postępować napływ polarno-morskich, wilgotnych mas powietrza. Z uwagi na zaleganie strumienia wilgotnego powietrza, warunki mogą okazać się korzystne do rozwoju lokalnych burz w chłodniejszej masie powietrza. Na początku ostatniego tygodnia marca przejściowo znajdziemy się w masie arktycznej morskiej. We wtorek mogą pojawić się lokalne burze śnieżne w woj. lubelskim.

Burze na obszarze województwa lubelskiego mogą pojawić się już około godz. 12-14. Najwięcej wystąpi ich od godz. 15 do 18. Po zachodzie słońca nie powinno już grzmieć w regionie. Lokalnie w burzach wystąpią opady gradu do 1 cm, jak i też krupa lodowa z uwagi na nisko położoną izotermę zero. Co więcej zdarzą się porywy wiatru do 70 km/h. Opady w burzach nie przekroczą 5-15 mm. W przerwie pomiędzy opadami pojawią się większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Warto śledzić uważnie niedzielne niebo, gdyż chmury cumulonimbus okazać mogą się niezwykle fotogeniczne. Możliwe są tęcze, wały szkwałowe i chmury mamatus. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka komórek konwekcyjnych, powodując gwałtowny, lecz na ogół krótkotrwały spadek temperatury.

Z uwagi na wewnątrzmasowy charakter konwekcji, nie da się precyzyjnie wskazać, gdzie wystąpią w woj. lubelskim wyładowania atmosferyczne. Dlatego zaleca się śledzenie na bieżąco danych radarowych, zdjęć satelitarnych i detektorów wyładowań, aby zorientować się, czy w naszej okolicy przechodzą, bądź też tworzą się świeże komórki opadowe i burzowe. Zjawiska burzowe okażą się dziś krótkotrwałe i rozproszone.

Ostatni dzień mijającego tygodnia przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami możliwe w drugiej części dnia wiosenne burze. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 9°C do 11°C. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W burzach do 70 km/h.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże, początkowo miejscami jeszcze umiarkowane. Okresami opady deszczu. Temperatura minimalna od 3°C do 5°C. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni.

Poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. W całym regionie opady deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Spodziewana akumulacja opadów do 15 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 6°C do 7°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, z kierunków północnych, który potęgować ma odczucie chłodu.

Wtorek zapowiada się w woj. lubelskim z zachmurzenie dużym z większymi przejaśnieniami. Zdarzą się przelotne opady śniegu, początkowo miejscami też deszczu ze śniegiem. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od -4°C do -2°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni.

Generalnie warunki pogodowe pod koniec marca okażą się zmienne i charakterystyczne dla cyrkulacji strefowej. Trwałej zimy nie będzie, ale zdarzą się przymrozki. W okolicach 28/30 marca realne są spadki temperatury nocami poniżej -5°C. Za dnia temperatura okaże się dodatnia. Prawdopodobnie temperatura przekroczy 10°C pod koniec marca. Pierwsze dni kwietnia zapowiadają się z temperaturą na plusie w ciągu dnia, ale nocami zdarzą się przymrozki. Nie można wykluczyć, że doświadczymy także opadów śniegu w chłodnych masach powietrza. Generalnie pierwsza połowa 4 miesiąca roku zapisać może się jako chłodna i wilgotna.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i burz na bieżąco

Wyładowania atmosferyczne zanotowane minionej doby przez detektory wyładowań Blitzortung oraz zarządzany przez IMGW system PERUN

Burze z gradem i krupą lodową możliwe w niedzielę. Pojawią się porywy wiatru do 70 km/h i ulewy

Burze z gradem i krupą lodową możliwe w niedzielę. Pojawią się porywy wiatru do 70 km/h i ulewy

Burze z gradem i krupą lodową możliwe w niedzielę. Pojawią się porywy wiatru do 70 km/h i ulewy

(fot. fanipogody.pl\IMGW\Blitzortung)

6 komentarzy

  1. Babcia - słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz

    Ano draństwa wszelakiego tyle się namnożyło, że niech tam Bozia se zagrzmi w końcu…
    Ino z piorunami ostrożnie… Bozia jest stara, wzrok już „nie ten”, łatwo trafić nie tego co by sie chciało…

    • Dziadek ze Slamsowa

      Boziu… ino tylko nie we mnie… jak kogoś tu wkur…am swoimi komentarzami, to jeszcze nie powód, żeby mnie zara piorunem razić !

  2. Dysc poczebny

    • Apolinary (ten od Klary)

      Poczebny, ino bez przesady, bo zaraz zaczną jęczeć, że jednych podtopiło, a innych zalało…

  3. Czy będą tak niszczycielskie jak te wczorajsze które bardzo licznie pojawiły się w lubelskim? Bo nie wiem czy wyjść z piwnicy.

    • Ludwik (nie van Bethowen - nie mylić)

      Z piwnicy nie wychodź z innego powodu, mogą nadlecieć rakiety „wdzięczności” z nad „bratniego” państwa.

Z kraju