Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze pulsacyjne wystąpią na obszarze woj. lubelskiego. Miejscami spadnie duży grad, wystąpi niszczący wiatr oraz zalania

Piątek będzie kolejnym dniem w regionie ze zjawiskami burzowymi. Przyniosą one ulewne opady deszczu, lokalnie grad, a także silne porywy wiatru.

Po czwartkowej burzowej dobie, piątek ponownie przyniesie zjawiska burzowe. Będzie ich mniej niż wczoraj, ale lokalnie również spowodują szkody. W czasie występowania zjawisk burzowych spadnie grad, wystąpią ulewne opady deszczu oraz silne, miejscami niszczące porywy wiatru. Temperatura wyniesie od 29°C do 32°C w najcieplejszym momencie dnia. Będzie to najcieplejszy dzień od początku roku.

Prognozy modeli na piątek nie są jednoznaczne. Pomiędzy nimi występują rozbieżności, ale wiele wskazuje, że rozwiną się w województwie lubelskim zjawiska burzowe. Należy podkreślić, że obszar burz będzie mniejszy niż wczoraj.

Nadal pozostajemy w napływie gorącego i wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego i Kaspijskiego oraz wschodu kontynentu. Przepływ uległ zmianie na wschodni, zatem zaciągane jest bardzo ciepłe, ale suchsze w środkowych warstwach troposfery powietrze ze wschodu o cechach kontynentalnych.

Modele numeryczne prognozują dziś większą chwiejność termodynamiczną niż wczoraj. Prognozowany jest za to większy niedosyt wilgotności w środkowych warstwach troposfery, co skutkować będzie znacznym hamowaniem konwekcji. Pomimo wystąpienia czynników hamujących konwekcję, piątek przyniesie najprawdopodobniej burze na wschodzie Polski.

Już od godzin około południowych rozwijać zaczną się najprawdopodobniej chmury kłębiasto-deszczowe typu Cumulonimbus. Duża chwiejność atmosfery, spora zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery skutkować może występowaniem dużych sum opadów. Akumulacja opadów w czasie burz wyniesie od 10 mm do 40 mm, co może skutkować zalaniami. Warunki w troposferze sprzyjać mogą również występowaniu opadów gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm. Duże niedosyty wilgotności w środkowej troposferze przyczynić może się do występowania silnych prądów zstępujących. Prędkość wiatru w czasie burz od 70 km/h do 100 km/h.

Z powodu niewielkiego przepływu mas powietrza ruch ośrodków burzowych będzie powolny, miejscami burze przybiorą charakter stacjonarny. Obok jednej wygasającej burzy na tzw. granicy wypływu zimnego powietrza powstawać mogą kolejne.

Warunki w troposferze będą sprzyjać dziś tworzeniu się izolowanych, silnych burz pulsacyjnych o punktowym charakterze. Ponadto miejscami mogą powstać struktury wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania. Co więcej najbardziej rozbudowane w pionie ośrodki burzowe wykazywać będą się wysoką aktywnością elektryczną.

Niektóre modele wskazują, że największa ilość chmur burzowych może pojawić się po południu i wieczorem, ale mogą powstawać również w porze nocnej. Głównym zagrożeniem z ich strony będą ulewne opady deszczu, początkowo w pierwszej części nocy opady gradu i duża ilość wyładowań atmosferycznych.

Zjawiska burzowe wystąpią dziś prawdopodobnie lokalnie w całym regionie. Ze względu na sytuacje zalecamy obserwować niebo i radary meteorologiczne oraz detektory wyładowań.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. Fajne foto tytułowe. Właśnie takiego miejsca szukałem.

Z kraju