Burze przejdą przez województwo lubelskie. Lokalnie zalania, grad i silny wiatr

W sobotę na obszarze województwa lubelskiego prognozowane są burze związane z napływem powietrza z rejonu Morza Czarnego. Podczas burz należy spodziewać się obfitych opadów deszczu oraz silnego wiatru.

Niż górny, który w ostatnich dniach znajdował się nad Polską przemieścił się dalej na południe. W sobotę jego centrum znajdzie się nad północną częścią Półwyspu Bałkańskiego. Napływać będzie dlatego do naszego kraju ciepłe i wilgotne powietrze z południowego-wschodu i wschodu Starego Kontynentu. Temperatura wyniesie od 25°C do 27°C w najcieplejszym momencie dnia.

Pierwsze burze możliwe są około godziny 12 i mogą powstać na Roztoczu, następnie rozwój burz następować ma miejscami w całym regionie. Ze względu na niewielką różnice ciśnienia w naszej części Europy przepływ mas powietrza będzie słaby. Dlatego burze będą niemal stacjonarne, bądź wolno przemieszczające ze wschodu na zachód regionu.

Warunki w troposferze będą sprzyjać powstawaniu pojedynczych komórek burzowych oraz struktur wielokomórkowych o niskim stopniu zorganizowania. Podczas burz opady do 30-50 mm, miejscami grad do 2 cm. Wiatr do 80 km/h.

Najwięcej burz pojawi się po godzinie 14. Średni okres trwania pojedynczej struktury burzowej wyniesie maksymalnie do godziny. Obok jednej wygasającej powstawać będą kolejne. Miejscami połączą się w słabo zorganizowane klastry burzowe. Burze mogą występować jeszcze wieczorem, ale w pierwszej części nocy atmosfera zacznie się stabilizować i zjawiska konwekcyjne zanikną.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

3 komentarze

 1. Przed chwilą wyrapiłem okulary na radarową animację przemieszczania się chmur… cały front burzowo – chmutowy kotwasi sie od Rumunii przez Sowcję i Czechy, do Austrii nie tykając naszych granic…
  Ciuteńkę szczątkowego zachurzenia mają tylko w woj. podkarpackim… ale zobaczymy, może i do nas coś przywieje…

 2. Antek z Maciery

  Za peło takich cyrków nie było

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą