Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Burze przejdą przez woj. lubelskie w środę. Lokalnie okażą się gwałtowne i spowodują szkody

Środa będzie kolejnym dniem z burzami w regionie. Dzisiaj pierwsze burze mogą powstać już około południa. Groźne zjawiska pogodowe przyniosą intensywne opady deszczu, a także silne porywy wiatru.

W dalszym ciągu sytuacja baryczna nie ulega większej zmianie. Dociera do nas ciepła, wilgotna masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego z południa i południowego-wschodu. Rozwój burz zachodzi na lokalnych strefach konwergencji wiatru, dlatego tak trudno przewidzieć, gdzie dokładnie pojawią się burze.

W strefach punktowych zbieżności wiatru, dochodzi do większej akumulacji wilgoci, tworzą się ruchy wstępujące, co powoduje pojawienie się lokalnych opadów i burz. Środa będzie kolejnym dniem, kiedy to utworzą się punktowe burze wewnątrzmasowe. Termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia od 25°C do 29°C. Miejscami w zasięgu burz i opadów może być niższa, lecz szybko po ustąpieniu opadów zacznie rosnąć.

Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza, wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną. Burze tworzyć będą się na lokalnych strefach zbieżności wiatru, w środowisku niewielkiego przepływu mas powietrza. W początkowej formie rozwoju konwekcji, pojawi się kilka ośrodków burzowych o charakterze izolowanym. Następnie z biegiem czasu uformują się burze wielokomórkowe. Warto dodać, że obok jednej wygasającej burzy, kolejne mogą tworzyć się w okolicy na tzw. granicy wypływu chłodnego powietrza.

Różnica ciśnienia w naszej części Europy nie jest duża. Przekłada się to na niewielki przepływ mas powietrza i słabe pionowe uskoki wiatru. Wiele z burz przyjmie charakter stacjonarny, bądź powoli przemieszczać będą się na południe. W takich warunkach podstawowym zagrożeniem, w zasięgu burz okazują się silne, a w wielu miejscach nawalne opady pochodzenia burzowego. Wysokość opadów w burzach sięgnie przeważnie do 10-40 mm, chociaż miejscami na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem, możliwa jest akumulacja opadów do 50-65 mm, prowadząc miejscami do podtopień.

W burzach może być obserwowana miejscami podwyższona aktywność elektryczna, stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Ponadto w zasięgu najsilniejszych burz mogą zdarzyć się porywy wiatru do 70-90 km/h, prowadząc lokalnie do szkód. Z najsilniejszych burz możliwe są również opady gradu o średnicy do około 1-3 cm. Te przypadki nie powinny być zbyt liczne w woj. lubelskim, ale mogą się zdarzyć.

Pierwsze burze mogą powstać już około południa, lecz najwięcej burz wystąpi w godzinach od 13 do 19, kiedy to energia dostępna drogą konwekcji okaże się najwyższa, natomiast lokalne strefy zbieżności wiatru najsilniejsze.

Aktywność burzowa zacznie zmniejszać się wyraźnie pod wieczór, kiedy to osłabnie insolacja słoneczna. Jednak w ciepłej, jednorodnej i wilgotnej masie pochodzenia polarnomorskiego punktowe, lecz na ogół krótkotrwałe burze mogą formować się również po zachodzie słońca.

Burze będą więc bardzo punktowe. Niestety obecny stan wiedzy i najbardziej rozdzielcze modele meteorologiczne, nie umożliwiają prognozowania zasięgu burz z dokładnością co do miejscowości. Kluczowe w takiej sytuacji wydają się być warunki lokalne i czynniki losowe, których modele nie znają. Średni okres trwania pojedynczej burzy w środowisku marginalnego przepływu mas powietrza wyniesie do 15-40 minut, po czym izolowana burza może wygasnąć. W pewnej, na ogół niewielkiej odległości od niej mogą tworzyć się następne.

Wygląda na to, że najwięcej burz o szczególnie dużej intensywności ma szanse pojawić się w południowej części woj. lubelskiego. Ze szczególnym uwzględnieniem Roztocza Zachodniego i Środkowego, gdzie ważną role w procesie formowania się punktowych burz odgrywa ukształtowanie terenu, które sprzyja rozwojowi chmur Cumulonimbus. Szczególnie termicznych. Nie można jednak wykluczyć, że lokalne burze, jednak o prawdopodobnie mniejszym natężeniu pojawią się na pozostałym obszarze woj. lubelskiego.

Chmury burzowe formujące się na lokalnych strefach zbieżności wiatru, w warunkach jednorodnej masy powietrza to zmora modeli numerycznych. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się metody now-castingowe. Opierające się na obserwacji zdjęć satelitarnych, zobrazowań radarowych z sieci POLRAD oraz śledzenia systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych. Ważną rolę odgrywa również obserwacja nieba pod kątem rozwoju chmur Cumulus i Cumulonimbus.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

Wczorajsza krótkotrwała burza nad Lublinem i okolicami

Burze przejdą przez woj. lubelskie w środę. Lokalnie okażą się gwałtowne i spowodują szkody

Burze przejdą przez woj. lubelskie w środę. Lokalnie okażą się gwałtowne i spowodują szkody

Burze przejdą przez woj. lubelskie w środę. Lokalnie okażą się gwałtowne i spowodują szkody

Burze przejdą przez woj. lubelskie w środę. Lokalnie okażą się gwałtowne i spowodują szkody

Burze przejdą przez woj. lubelskie w środę. Lokalnie okażą się gwałtowne i spowodują szkody

(fot. lublin112.pl\fanipogody.pl)

8 komentarzy

 1. Dzięki za artykuł. Dzięki Wam wiem że żadnej burzy nie będzie. Ja wiem że burza jest miejscowa ale kilkanaście artykułów i ani razu nad moją lokacją się nie sprawdziło. Ale może raz traficie. Firlej

  • Prognoza nie jest dla miasta Firlej, tylko dla regionu, zawsze w tekście zawarty jest opis obszaru, gdzie mogą wystąpić zjawiska burzowe. Jest również informacja, dlaczego trudno wytyczyć dokładną lokalizację burz. To, że u Czytelnika nie wystąpiły burze, nie oznacza, że prognoza się nie sprawdziła. To nie jest prognoza dla 40m2 miejsca zamieszkania 😉

 2. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

  Z wczorajszych wróżb gwałtownych burz i bicia piorunów, o tyle się spełniło, że w moim „regionie” 2 razy groźnie i gwałtownie zagrzmiało.
  Zobaczymy na ile sprawdzą się groźne i gwałtowne jasnowidzenia na dziś.

 3. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Przed chwilą (po światłej podpowiedzi redakcji), zaglądałem na: blitzortung maps…
  Ja narazie to gwałtownie i zapewne groźnie pierdyknęło w „regionie” Budapesztu.

 4. Gondol Jerzy Znadwisły

  Mój „region” jest blisko 6 razy większy od Polski, ale zanim wystartuję z mojego lotniska w trasę ok. 900 km, otrzymuję prognozę pogody, jednak gdyby mi się tak po próżnicy wymądrzano tak jak tu na 112, to przepowiadacze straciliby pracę.