Czwartek, 05 grudnia 202405/12/2024
690 680 960
690 680 960

Burze pojawiły się na obszarze województwa lubelskiego. Sprawdzamy, gdzie dziś wystąpiły wyładowania

We wtorek po południu w regionie pojawiły się lokalne burze oraz intensywne opady deszczu. Sprawdziliśmy, gdzie wystąpiło najwięcej wyładowań.

We wtorek Polska znajduje się w polu obniżonego ciśnienia. Początkowo na krańcach wschodnich w pierwszej części dnia zaznaczył się jeszcze front chłodny. Natomiast tuż za frontem szerokim strumieniem napłynęło wilgotniejsze i chwiejne powietrze polarnomorskie z zachodu. Masa ta nie okazuje się dużo chłodniejsza względem ubiegłych dni. Aczkolwiek na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw, pojawiła się podwyższona energia dostępna drogą konwekcji za sprawą stromego gradientu temperatury i rozpoczął się dynamiczny rozwój konwekcji w drugiej części dnia.

Wyładowania atmosferyczne z chmur Cumulonimbus, pojawiły się dziś w rejonie Wysokiego, Żółkiewki i Piask. Burza pojawiła się rownież w okolicach Szczebrzeszyna i Zwierzyńca. Nieliczne wyładowania pojawiły się również na wschód od Chełma. Zagrzmiało także na zachód od Lublina, w rejonie Wojcieszyna, a także koło Józefowa nad Wisłą i w okolicach Krasnegostawu.

Niektóre ze struktur konwekcyjnych wypiętrzyły się dziś na tyle wysoko, że wygenerowały wyładowania atmosferyczne. Na przykład w rejonie Piask, w powiecie świdnickim, aktywność elektryczna w pierwszej części nocy była nadzwyczaj wysoka jak na październik.

Chmury burzowe przemieszczają się dziś na ogół z zachodu na wschód, południowy wschód, czyli zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze. Są dziś to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też większe pasma konwekcyjne. Najwięcej burz zaobserwowano dziś w województwie lubelskim w godzinach popołudniowych i wieczornych. Szacuje się, że w burzach wysokość opadów mogła sięgnąć 5-20 mm, porywy wiatru nie przekraczały 50-60 km/h, punktowo mogły zdarzyć się opady małego gradu.

W kolejnych godzinach na obszarze województwa lubelskiego będziemy obserwować spadek aktywności burzowej. Natomiast w środę czeka nas stabilizacja pogody, gdyż znajdziemy się w polu podwyższonego ciśnienia. Opady atmosferyczne nie wystąpią, wyraźnie wzrośnie również temperatura powietrza.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów i lokalnych zanikających w kolejnych godzinach burz

Burze pojawiły się na obszarze województwa lubelskiego. Sprawdzamy, gdzie dziś wystąpiły wyładowania

(fot. fanipogody.pl)

4 komentarze

  1. Dobra prognoza, zwłaszcza jak pisze się o tym co już się stało.
    Ale czy to nie wykład historii najnowszej ?

  2. U nas tragedia sypnelo gradem dosc grubym wiatr tez zrobil swoje kilka dachow poszlo

  3. Oby Pan Bóg zesłał pioruny szczególnie na tych zdrajców z PIS, PO, PSL i SLD!

  4. W okolicach Fajsławic i Rybczewic też mocno pogrzmiało, mocne wyładowania atmosferyczne też były dość widowiskowe oraz luneło deszczem.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia