Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Burze pojawią się dzisiaj na obszarze woj. lubelskiego. Możliwy drobny grad oraz wiatr do 60 km/h

W niedzielę w regionie prognozowane są lokalne burze. Będą one znacznie słabsze niż piątkowe, jednak miejscami należy spodziewać się opadów drobnego gradu oraz porywów silnego wiatru.

W niedzielę burze tworzyć będą się na mało aktywnym froncie chłodnym i przemieszczać mają się od zachodu, północnego-zachodu na południowy-wschód i wschód. Będą one znacznie słabsze niż piątkowe. Nie będą im towarzyszyć tak liczne wyładowania atmosferyczne, opady większego gradu i silne ulewy. Porywy wiatru tylko lokalnie sięgną do 60 km/h.

Przed frontem zalega znacznie cieplejsza masa pochodzenia polarno morskiego, natomiast za frontem płynie nieco chłodniejsze powietrze również polarne. Temperatura wyniesie dziś od 19 °C do 21 °C.

Początek najbliższego tygodnia z temperaturą od 17 °C do 20 °C. Znacznie cieplej w środę i czwartek, gdy zdarzyć mogą się pierwsze dni gorące w tym roku i temperatura osiągnie 25 °C/26 °C. W drugiej połowie tygodnia spodziewamy się również silnych burz w regionie. Weekend z ochłodzeniem i opadami. Temperatura spadnie poniżej 20 °C.

Dziś przez Polskę przechodzić ma z północy na południe oś zatoki niżowej, w której położony będzie front atmosferyczny o charakterze chłodnym. W chłodniejszej masie za frontem nad Morzem Północnym utworzy się ośrodek wysokiego ciśnienia.

Dzisiaj chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus formować mają się zwłaszcza w drugiej części dnia. Towarzyszyć będą im głównie opady deszczu oraz punktowo drobnego gradu. Będą one mniej aktywne pod kątem wyładowań atmosferycznych niż piątkowe, które przechodziły głównie w południowej i wschodniej części naszego regionu.

Przeważać mają rozproszone i pojedyncze komórki burzowe o krótkiej żywotności. Pierwsze słabe burze mogą wystąpić około 13-14. Najwięcej ośrodków konwekcyjnych oczekujemy pomiędzy 15 a 19. Następnie po zachodzie słońca atmosfera zacznie się szybko stabilizować. Pozostaną tylko zanikające i odsuwające się opady o pochodzeniu konwekcyjnym za naszą wschodnią granicę. Dziś w całym regionie lokalnie może zagrzmieć i popadać.

Należy mieć na uwadze to, że burze są zjawiskiem lokalnym i nieprzewidywalnym. Dlatego nie wystąpią w każdej miejscowości. Nie jest możliwe bardziej precyzyjne prognozowanie obszarów ich wystąpienia. Zatem w takiej sytuacji zaleca się obserwowanie bieżących danych radarowych, zdjęć satelitarnych, detektorów wyładowań. Kluczowe mogą okazać się również obserwacje nieba pod kątem rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych, lecz na ogół mało intensywnych burz ocenia się na 70%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych wyładowań atmosferycznych

Na grafice piątkowa mapa wyładowań dla woj. lubelskiego

Burze pojawią się dzisiaj na obszarze woj. lubelskiego. Możliwy drobny grad oraz wiatr do 60 km/h

(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. Dziadek ze Slamsowa

    W miniony piątek gdzie były burze, to były, a gdzie nie było, tam nie było… (np. na „slamsowie” nie było nawet deszczu).
    Ale nie będę polemizował, bo jak nie od dziś wiadomo, jasnowidz przepowiada, a pan Bóg chmury nosi

Z kraju