690 680 960

Burze możliwe są w niedzielę na obszarze woj. lubelskiego. Będzie ich mniej niż w sobotę

W niedzielę w regionie lokalnie prognozowane są burze, które przyniosą obfite opady deszczu. Dzisiaj burz będzie mniej niż wczoraj, głównie należy spodziewać się ich we wschodniej części woj. lubelskiego.

Dzisiaj przeważający obszar Polski znajdzie się jeszcze w zasięgu płytkiego niżu z układem frontów atmosferycznych z centrum nad wschodnim Mazowszem i Podlasiem. Wyż ulokowany na wschód od naszego kraju blokuje jego wędrówkę w kierunku wschodniej części Starego Kontynentu. Niż stopniowo wypełnia się chłodniejszym powietrzem.

Od zachodu sięgać zaczyna nasz kraj klin wysokiego ciśnienia wyżu znad Europy Zachodniej, który przyniesie wyraźną poprawę pogody na początku sierpnia. Temperatura wyniesie dziś od 21°C do 24°C. Od początku przyszłego miesiąca temperatura zacznie szybko rosnąć, pojawią się dni gorące, w drugiej części przyszłego tygodnia nadejdą upały, które nie potrwają długo. Na weekend ponownie oczekiwany jest spadek temperatury poniżej progu upału.

Nad regionem zalegać ma jeszcze umiarkowanie ciepła, lecz wilgotna masa powietrza w obrębie niewielkiego układu niżowego. Chwiejność termodynamiczna nie będzie dziś wysoka, warunki do rozwoju burz mogą okazać się gorsze niż wczoraj. Przepływ mas powietrza ma być słaby, dlatego też struktury konwekcyjne okażą się słabe. Wystąpi jednak duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza. Dlatego też podstawowym zagrożeniem okazać mają się opady ulewnego deszczu. Chmury Cumulonimbus przemieszczać mają się powoli, skutkując znaczną akumulacją opadów atmosferycznych. Niewykluczone jest utworzenie się tzw. kolejek konwekcyjnych, które polegają na przechodzeniu kilku burz nad jednym obszarem powodując spore, lecz miejscowe sumy opadowe. Dlatego też realne są gdzieniegdzie podtopienia.

Wysokość opadów w burzach sięgnąć może do 20-60 mm, a punktowo wzdłuż wschodniej granicy państwowej więcej. Burze mogą pojawić się około godziny 12-14, ale najwięcej powinno rozwinąć się pomiędzy 15 a 19. Podczas burz możliwe są opady gradu o średnicy do 1-2 cm. Wilgotny pionowy profil troposfery ograniczy ryzyko ze strony silnych porywów wiatru, które nie powinny dziś przekroczyć 50-60 km/h.

Zasadniczo burze o zróżnicowanym natężeniu powinny pojawić się dziś w całym woj. lubelskim. Modele nie są do końca zgodne, gdzie wystąpi największa koncentracja zjawisk konwekcyjnych. Jest szansa, że burz rozwinie się najwięcej wzdłuż powiatów na wschodzie regionu.
Burze zaczną zanikać stopniowo w godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy. Wtedy to w burzach wysokość opadów może sięgnąć do 10-15 mm, możliwe są początkowo porywy wiatr do 50-60 km/h. Prawdopodobieństwo rozwoju lokalnych burz o mniejszej intensywności oraz ilości niż wczoraj ocenia się na 75%

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz nad Polską

(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. Dziadek ze Slamsowa

    Wczorajsze jasnowidzenia pogodowe o tyle się spełniły, że u mnie na slamsowie dobrze mi grządki podlało.
    Jak dziś będzie z wróżbami, zobaczymy… wstrzymuję oddech i czekam

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!