Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Parkują autokarami na ścieżce rowerowej, kładą walizki na zaparkowanych samochodach, oddają mocz przy ogrodzeniu kościoła (zdjęcia)

Jeden z naszych Czytelników zwrócił się z prośbą o interwencję w sprawie notorycznego utrudnienia ruchu na ul. Kalinowszczyzna w Lublinie przez autokary wycieczkowe. Jednak to nie wszystko. Podróżni tych pojazdów rozkładają swoje bagaże na samochodach zaparkowanych w pobliżu, a nawet oddają mocz na ogrodzenie pobliskiego kościoła.

Nasz Czytelnik od pewnego czasu obserwuje to, co dzieje się na ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Chodzi o notoryczne blokowanie przejazdu, m.in. kierowcom pojazdów komunikacji miejskiej i jak widać na zdjęciach, głównie rowerzystom. Kierujący wycieczkowych autokarów stają na ścieżce rowerowej, przed zaparkowanymi autami, blokując przejazd i wyjazd. Co więcej silniki w ich pojazdach potrafią pracować przez kilkadziesiąt minut.

– Parking przy ulicy jest blokowany przez autobusy z pielgrzymami na cmentarz żydowski. Autobusy parkują na ścieżce rowerowej, a ponadto zajmują część pasa ruchu w kierunku ul. Mełgiewskiej. Pół biedy, jak jest to pojedynczy autokar, ale bywają i trzy parkujące jeden za drugim. Dochodzi do tego, że czasami autokary ze względu na długość kolumny parkują na łuku jezdni ograniczając tym samym widoczność kierującym, którzy zmuszeni są do przekraczania podwójnej linii ciągłej. Kilkakrotnie kierowcom autokarów była zwracana uwaga przez mieszkańców sąsiadujących bloków, by wyłączyli silniki na postoju. Zdarzało się, że i przez 30-40 minut silniki pracowały, choć wewnątrz był tylko kierowca – relacjonuje nasz Czytelnik.

Jednak to nie wszystko, bo pielgrzymi potrafią zachowywać się karygodnie, rozkładając swoje bagaże na maskach zaparkowanych pojazdów.

– Pielgrzymi wysiadający z autokarów przeciskają się pomiędzy zaparkowanymi samochodami, a przestawianie lusterek to już tradycja. Gorzej, jak posiadają ze sobą podręczny bagaż, wówczas to lakier na samochodach posiada otarcia. Szczytem kultury jest wyjmowanie walizek z luku bagażowego i rozkładanie ich na masce obcego, zaparkowanego samochodu, żeby coś tam wyjąć – wyjaśnia Czytelnik.

Dochodzi też do skandalicznych scen, kiedy pielgrzymi załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w pobliżu autokarów, np. oddając mocz na ogrodzenie pobliskiego kościoła.

– Szczytem szczytów jest oddawanie moczu przez „pielgrzymów” na chodniku przy ogrodzeniu Kościoła Salezjanów. To już nie jest kultura, to jest po prostu chamstwo. Odpowiedź na petycje pisane przez mieszkańców i Radę Dzielnicy Kalinowszczyzna do Urzędu Miasta o zmianę lokalizacji parkowania autokarów pozostała lakoniczna: „Nie ma takiej potrzeby w ograniczeniu ruchu dla autokarów”. Może w końcu zdjęcia przekonają urzędników magistratu, bo zza biurka wszystko jest OK – dodaje Czytelnik.

Wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie do Urzędu Miasta Lublin, czy planowane są jakieś zmiany w organizacji ruchu w tym miejscu i czy zostaną wyznaczone jakieś inne miejsca do parkowania.

– Jeśli chodzi o postój pojazdów – autokarów w sąsiedztwie zabytkowego cmentarza, to na wskazanym odcinku drogi obowiązuje zakaz zatrzymywania pojazdów, który wynika bezpośrednio z art. 49 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z ust. 1 pkt. 4 zabrania się zatrzymywania pojazdu na jezdni wzdłuż linii ciągłej oraz w pobliżu jej punktów krańcowych, jeżeli zmusiłoby to innych kierujących pojazdami do najeżdżania na tę linię. W związku z tym wszelkie zachowania kierujących, powodujące zagrożenie w ruchu drogowym należy zgłaszać bezpośrednio do służb porządkowych takich jak Straż Miejska Miasta Lublin lub Policja. Dotyczy to również kwestii związanych z zaśmiecaniem czy niewłaściwym zachowaniem w miejscach publicznych. Sytuację w tym rejonie będzie monitorować Straż Miejska – relacjonuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Niestety, jak wynika z odpowiedzi, Miasto Lublin zbytnio nie chce angażować się w rozwiązanie problemu mimo tego, że jest on znany, uciążliwy dla mieszkańców i wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo w ruchu drogowych na tej ulicy. Wystarczy mieć nadzieje, że wspomniani strażnicy miejscy będą stanowczo reagować na zachowania kierowców wycieczkowych autokarów.

Parkują autokarami na ścieżce rowerowej, kładą walizki na zaparkowanych samochodach, oddają mocz przy ogrodzeniu kościoła (zdjęcia)

fot. nadesłane\rozkładanie bagażu na masce zaparkowanego auta

Parkują autokarami na ścieżce rowerowej, kładą walizki na zaparkowanych samochodach, oddają mocz przy ogrodzeniu kościoła (zdjęcia)

fot. nadesłane\osoba oddająca mocz na ogrodzenie kościoła

Parkują autokarami na ścieżce rowerowej, kładą walizki na zaparkowanych samochodach, oddają mocz przy ogrodzeniu kościoła (zdjęcia)

fot. nadesłane\autokar blokujący przejazd

PRZECZYTAJ

Rolnicy nie odpuszczają. Znów odwiedzili biuro posła Hetmana przywożąc ze sobą gnojowicę „ZDRAJCA” (zdjęcia)

94 komentarze

 1. „Ale po co wspominać o tym? To niedobra jest.”

 2. Nie ma czegoś takiego jak ścieżka rowerowa. Jest droga dla rowerów

 3. Milicja boi się interweniować bo nie chcą uchodzić za antysemitów… Chociaż może jakby ich przekonać, że przyjechały wyłącznie same kobiety to być może by się odważyli.

 4. To na pewno jest jakiś fotomontaż bo żeby tak się zachowywać to trzeba być ŚMIECIEM, nawet nie ludzkim a po prostu zwykłym śmieciem który nie zasługuje na słowo „ludzki”.

 5. Ot ironia losu.. niegdyś musieli mieszkać po ziemiankach czy bunkrach żeby ujść z życiem, a teraz swobodnie szczą na ogrodzenie… 🙂

 6. jak zawsze zdziwiony

  Jak śmiesz ty antysemito pisac takie nieprawdy o braciach. Za te słowa jeszcze was rozlicża i redakcję i autora tego plugawego donosu.

 7. Jak u mich taka kultura że można oddawać mocz pod kościłami to w Polsce niech to robią na swoich cmentarzyskach za murem

 8. Chmmm. Coś jest na rzeczy, że Adolf ich tak kochał…

 9. ,,Niestety, jak wynika z odpowiedzi, Miasto Lublin zbytnio nie chce angażować się w rozwiązanie problemu…” Co to znaczy że Miasto Lublin zbytnio nie chce? Miasto Lublin ma obowiązek reagować i zrobić porządek z łamaniem przepisów ruchu drogowego oraz z obcą patologią !

Dodaj komentarz