690 680 960

Blisko 600 interwencji zanotowali strażacy po wczorajszych burzach. Sytuacja jest już opanowana (zdjęcia)

Kilkanaście godzin trwało usuwanie skutków wczorajszych burz w naszym regionie. Najwięcej szkód nawałnica wyrządziła w powiatach zamojskim, tomaszowskim oraz hrubieszowskim.

Do godzin popołudniowych strażacy z naszego regionu prowadzili działania związane z usuwaniem skutków burz, które w dniu wczorajszym przeszły nad województwem lubelskim. Łącznie zanotowano blisko 600 interwencji. Przeważały działania związane z konarami lub też całymi drzewami, które w wyniku silnych podmuchów wiatru spadały na drogi lub chodniki. W ośmiu przypadkach uszkodzone zostały samochody.

Podmuchy silnego wiatru zrywały też dachy na budynkach. Łącznie w całym województwie uszkodzonych w ten sposób zostało 117 budynków, w większości gospodarczych, jednak w 42 przypadkach były to budynki mieszkalne. Strażacy dwukrotnie wyjeżdżali również do pożarów wywołanych wyładowaniami atmosferycznymi. W miejscowości Jaworów w powiecie puławskim zapaliła się stodoła, z kolei w tuż przy granicy Świdnika z Lublinem poddasze budynku mieszkalnego. Najwięcej zdarzeń, gdyż aż 139, zanotowano w powiecie zamojskim 131 razy, w powiecie tomaszowskim strażacy interweniowali 106 razy, zaś w hrubieszowskim mieli 58 wyjazdów.

W powiecie zamojskim najwięcej zdarzeń dotyczyło połamanych drzew, które w części spowodowały uszkodzenie budynków lub zaparkowanych samochodów. Ponad 20 interwencji to zdarzenia dotyczące uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych, z czego najwięcej, bo aż 7 miało miejsce w Chomęciskach Dużych. Odnotowano też kilka zerwanych linii energetycznych. Najwięcej, bo 25 zdarzeń wystąpiło w gminie Zamość, 22 na terenie miasta Zamościa, po 15 w gminie Nielisz i Stary Zamość. W pozostałych gminach notowano po kilka zdarzeń. Żadnych szkód nie zanotowano jedynie na terenie gmin Radecznica i Zwierzyniec.

W powiecie krasnostawskim nawałnica najbardziej dała się we znaki na terenie Gminy Izbica, gdzie doszło do zerwania dachu na budynku mieszkalnym i gospodarczym. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej wyjeżdżali do 28 zdarzeń. W większości były to powalone na budynki i drogi drzewa, które utrudniały przejazd. W kilku miejscowościach zostały zerwane linie energetyczne pozbawiając mieszkańców prądu. Uszkodzone budynki mieszkalne i gospodarcze zostały zabezpieczone folią.

Na terenie powiatu hrubieszowskiego w działaniach brało udział 81 zastępów OSP i PSP, łącznie 373 strażaków OSP i PSP. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Hrubieszowie otrzymało 60 zdarzeń. Silny wiatr uszkodził 15 dachów w budynkach mieszkalnych i gospodarczych w miejscowościach: Kolonia- Hostynne, Wronowice, Drogojówka, Werbkowice, Honiatycze, Miedniki , Ostrówek, Wronowice, Łuszczów, Nieledew, Obrowiec, Hostynne – Kolonia, Liski, Świerszczów i Honiatyczki. Z drogi krajowej nr 74 oraz z dróg powiatowych i gminnych usuwano powalone drzewa, kilka z nich zerwało też linie energetyczne. Została również podtopiona piwnica w budynku mieszkalnym oraz trzeba było udrożnić zapchaną kratkę burzową na drodze powiatowej w Werbkowicach.

(fot: KP PSP Krasnystaw, KP PSP Hrubieszów, KP PSP Zamość)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!
ZooCentrum wraz ze Schroniskiem dla Zwierząt w Lublinie organizują Jesienny Piknik dla miłośników zwierząt