Blisko 29 mln zł wyłudzonych z masy upadłości firmy zajmującej się remontami linii kolejowych. Wśród zatrzymanych przedsiębiorca z Lublina

Centrale Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby w sprawie wyłudzeń blisko 29 mln zł z masy upadłości firmy zajmującej się remontami linii kolejowych. Wśród zatrzymanych jest przedsiębiorca z Lublina.

CBA prowadzi czynności w śledztwie dotyczącym przekroczenia uprawnień poprzez wyprowadzenie środków z mas prowadzonych upadłości, a następnie pranie pieniędzy przy użyciu szeregu fikcyjnych podmiotów gospodarczych. Zakresem śledztwa objęte są upadłości ośmiu warszawskich spółek m.in. przedsiębiorstwa z branży kolejowej, spółdzielni mieszkaniowej, firmy budowlanej modernizującej publiczne szpitale.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali trzech przedsiębiorców z Warszawy, Lublina i Chotomowa. Wszystko wskazuje na to, że działali oni na szkodę upadłego przedsiębiorstwa z branży kolejowej. Śledczy ustalili, że na podstawie szeregu pozornych umów i ustnych porozumień zawartych z syndykiem wystawiali fikcyjne faktury na podstawie których wyprowadzili z masy upadłość środki pieniężne.

Łączna wysokość ustalonej dotychczas szkody w mieniu przedsiębiorstwa wynosi blisko 29 mln zł. Zatrzymane osoby zostaną przewiezione do Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, gdzie usłyszą zarzuty.

CBA prowadzi sprawę od 2017 roku. W badanych przez śledczych wątkach przewijała się m.in. sprzedaż centrum hotelowo-konferencyjnego w Warszawie wartego co najmniej 31 mln zł, a sprzedanego za niewiele ponad 9 mln zł. Dotychczas w śledztwie 27 osób ma status podejrzanych, w tym syndyk działający na szkodę upadłych spółek. Prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i zarzutów.

(fot. CBA)

9 komentarzy

 1. Redakcjo, możecie podać nazwę tej firmy budowlanej zajmującej się remontami linii kolejowych która upadła?

 2. … się uwzięli na tych biednych biznesmenów , pozamykają wszystkich !?

 3. WYROK
  Wysoki Sąd w imieniu RP uznaje oskarżonych za winnych zarzucanych im czynów i skazuje na pozbawienie wolności na (5, 10, 15, 25 lat – obojętne). Wykonanie kary zawiesza się na okres (obojętne).

 4. Przy takiej grubej forsie to nic im nie zrobią, Będą się musieli podzielić i tyle. Za tyle milionów to kupią wszystko.

 5. Nadmuchaja im w puzon

 6. Czyli wyborcy PO zagłosują w areszcie.

 7. Brawo cba pozbierać majątki złodziejom

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach