Bike’owe Roztocze, czyli Tydzień Turystyki Rowerowej. Na cyklistów czeka pięć tras o różnym stopniu trudności
20:42 08-08-2024 | Autor: redakcja
Trwają przygotowania do Tygodnia Turystyki Rowerowej – Bike’owe Roztocze. Wydarzenie to jest niezwykłą okazja do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. W jego ramach zorganizowanych zostanie pięć rajdów rowerowych o zróżnicowanym poziomie trudności, które będą adresowane do miłośników turystyki rowerowej w każdym wieku. Wczoraj w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej przedstawione zostały szczegóły tej imprezy.
Organizatorami wydarzenia są: Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Janów Lubelski, Euroregion Roztocze, Urząd Miejski w Zwierzyńcu oraz Urząd Gminy Kraśnik. Natomiast partnerami Urząd Miasta Tomaszów Lubelski, Roztoczański Park Narodowy, Bike Club Janów Lubelski, Powiat Kraśnicki i Szkoła Podstawowa w Słodkowie Trzecim. To wszystko ma sprawić, że impreza będzie na bardzo wysokim poziomie.
Roztocze już teraz cieszy się popularnością wśród rowerzystów, jednak od dłuższego czasu prowadzone są działania, których celem jest dalsza popularyzacja tej formy turystyki w tej części naszego regionu. W planie jest m.in budowa nowych dróg dla jednośladów oraz kolejnych obiektów przeznaczonych dla cyklistów. Podkreślano jednocześnie, że wszystko to jest odpowiedzią na już bardzo silną, lecz w dalszym ciągu rosnącą popularność poruszania się na dwóch kółkach. A Roztocze jest wprost idealne, aby w ten sposób spędzać wolny czas.
– Tydzień Turystyki Rowerowej – Bike’owe Roztocze ma na celu popularyzację turystyki rowerowej, a co za tym idzie zdrowego stylu życia i wspólnego, aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Ideą wydarzenia jest również promocja szlaków rowerowych i walorów turystycznych województwa lubelskiego – zaznaczają przedstawiciele Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Trasy przebiegać będą malowniczymi szlakami Roztocza, wśród lasów, pól i jezior. Dwie z nich, o długości około 20 km, skierowane są do rodzin z dziećmi. Pozostałe trzy, gdzie do pokonania będzie od 43 do 50 km, adresowane są do bardziej doświadczonych rowerzystów.
Pierwszy rajd, organizowany przez Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze, wystartuje w sobotę, 24 sierpnia, z Parku Miejskiego w Tomaszowie Lubelskim. Trasa ma 47 km i wiedzie przez Rezerwat Piekiełko, kościół w Żurawcach, młyn w Rudzie Żurawieckiej, Lubyczę Królewską, dawny cmentarz Leliszka i źródła Sołokiji. W środę, 28 sierpnia, wystartuje 20km rajd, jaki przygotowała Gmina Kraśnik. Uczestnicy wyruszą sprzed remizy OSP w Słodkowie Trzecim i pojadą przez: Stróżę-Kolonię, Karpiówkę i Stróżę.
Trzecia rowerowa przygoda będzie miała miejsce w czwartek 29 sierpnia i odpowiada za nią Urząd Miejski w Zwierzyńcu. Dystans jest krótki, gdyż liczy 15 km. Cykliści ze Zwierzyńca przejadą przez Floriankę i odwiedzą hodowlę konika polskiego. Czwarty rajd zaplanowano na ten sam dzień, tu do przejechania będzie 43 km ze Zwierzyńca, po drodze są takie miejsca jak Gajówka Krzywe i Wieża widokowa na Wzgórzu Zamkowym w Szczebrzeszynie. Ostatni, piąty rajd, wyruszy w sobotę, 31 sierpnia, z Janowa Lubelskiego. 50 km trasa przedstawia się następująco: Park Rekreacji Zoom Natury – Uroczysko Kruczek – Szklarnia, Ostoja Konika Biłgorajskiego – Porytowe Wzgórze – Momoty Górne – Park Rekreacji Zoom Natury
Udział w rajdach jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wcześniej się zapisać. Rejestracja on-line prowadzona jest TUTAJ. Co ważne, można wyruszyć we wszystkie przygotowane trasy. Jednak wówczas należy do każdej z nich dokonać zgłoszenia.
Aż strach pomyśleć ile ta banda nasmarka,nacharka i napluje po drodze.Oni tak mają.
Napisałeś to parkując swoją aŁdicą na trawniku, czy defekując swoim psem? Swoją droga to bardzo sympatyczne rozpoczęcie piątku.
Dokładnie. To nie spaliniarze powinni płacić podatek za zatruwanie powietrza, lecz rowerzyści.
Do tego pobocza zawsze zaśmiecone.
Bike’owe Roztocze.
Piękna nazwa taka typowo polska.
„Rowerem po Roztoczu” nie można nazwać .
jest od parunastu lat Ustawa o języku polskim,
ale to kolejny martwy zapis.